Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Halka Baba Türbesi
16 2011 Salı 10:21
Canik Dergisi/8. sayı
Halka Baba Türbesi nerededir birçok Ünyeli bilmez..
Unutulmuştur.
Halka Baba kimdir onu da hiçbir zaman tam bilemedik. Türbesi ellili yıllarda çokça ziyaret edilirdi. Köylerden insanlar konuşamayan, geç yürüyen ve geç öğrenen çocuklarını rahatsızlıklarına şifa bulmak için Halka Baba’ya getirirlerdi.
Halka Baba’nın türbesi bir semte de adını vermiştir. Bugün Ortayılmazlar Mahallesinde Yalıkahvesinden başlayıp yukarıda mezarlıkta sona eren caddenin adı Türbe Caddesi dir. Orta yerdeki “Karılar Pazarı”ndan sonraki kısma Türbe Mahallesi de derler.. “Karılar Pazarı” da unutulmuştur, bir zamanlar alıcısı da satıcısı da kadınlar olan bu pazarın yerinde şimdi bir çocuk parkı vardır. Pazar yine kurulur ama semt pazarıdır sebze meyve satılır. İşte bu Cadde adını biraz yukarıda mezarlıkta bulunan Halka Baba’nın Türbesinden almıştır.
Halka Baba kimdi?..
Hiçbir zaman bilemedik, bu mahallede yaşamış öldükten sonra da buraya gömülmüş iyilik ve yardımsever ve çevresine her konuda faydası olan biriymiş.. Öldükten sonra kendisine bir Türbe yapmışlar.. Türbesi uzun yıllar ziyaret mahalli haline gelmiş.
Yaptığımız araştırmalarda Halka Baba’nın gerçek adını da bulamadık.. Kim olduğu ve nereden geldiği ve nasıl yaşadığı hakkında da çok bilgimiz yok.
Topladığımız bilgilerin ışığında Halka Baba’nın Malazgirt savaşından sonra Anadoluya gelmiş Türk oymaklarından bir alperen yani hem savaşçı hem din önderi veya bilgini veya oymağın başı olduğu Ünye’ye ise Niksar’dan Akkuş yolu ile inerek Ünye’yi fetheden Danişmentlilerle birlikte geldiği ve oymağı ile burada yerleştiğini tahmin etmekteyiz, buna dair bir belge yoktur, sadece tahmini bir bilgidir.
Halka Baba’nın türbesi zamanla birçok değişikliğe uğramış en son atmışlı yıllarda yenilenmeye çalışılmış yarım kalmıştır. Duvarın içinde iki tane mezar bulunmaktadır.. İkinci mezarın eşi olduğunu tahmin etmekteyiz. Burası da diğer mezarlar ve yatırlar gibi definecilerden nasibini almış mezarlar birkaç kere kazılmıştır.
Hakkında çok şey bilemediğimiz Halka Baba, başındaki tek selvi ağacının altında yatmaktadır.


Bu Haber 2686 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI