Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Mehmet Güney /Yunus’a Sahip Çıkmak
18 2011 Perşembe 11:34
Canik Dergisi / 8. Sayı
Bilindiği gibi Türk milletinin gönlünde taht kurmuş, Türk dilinin üstadı ünlü tasavvuf şairimiz Yunus Emre’nin Anadolu’nun muhtelif yerlerinde ve Azerbaycan’da olduğu gibi Ünye’mizde de mezarı bulunmaktadır. Bazen Şeyh Yunus, bazen Aşık Yunus bazen de Yunus Emre adıyla karşımıza çıkan Yunus’un hayatı efsaneleşmiş olup, hakkında bilinenlerin gerçek mi, efsane mi olduğu edebiyatçılar ve edebiyat tarihçileri arasında tartışılmaktadır.
İlim adamları ve akademisyenler tartışmalarına devam ederlerken bazı bölgeler ki bilhassa Eskişehir ile Konya gerçek Yunus mezarının kendilerindeki mezar olduğunu iddia etmekte zaman zaman bu iki şehir arasında Yunus mezarı ile ilgili tartışmalar basında da yer almaktadır. Ancak hakkında bilinenlerin gerçek mezarı hakkında kesin bilgi içermediği gözden kaçmaktadır.
Ünye’mizdeki Şeyh Yunus (halk arasındaki söylenişiyle Şehnuz) tepesinde haşmetli ağaçların altındaki mütevazı Şeyh Yunus Türbesi yıllardır kutsal bir mekân olarak ziyaret edilmekteydi. Son yıllarda Belediye başkanlarımız ve bazı duyarlı Ünyeliler Yunus Emre mezarına sahip çıkmaya ve gerçek Yunus mezarının Ünye’de olduğunu söylemeye başladılar.
Yunus’un Ünye’de yattığını söyleme Ünye açısından çok iyi bir gelişme. Ancak bir konu dikkatimi çekti. Ünyeli aydınlar ki çoğu kültürlü, araştırıcı, entelektüel birikimi olan arkadaşlar olduğu halde Yunus konusunda pasif bir tutum takınmakta, sanki Eskişehir ile Konya’nın yanında bizim iddiamız geçerli olamazmış gibi bir tavır içine girmekteler. Çeşitli ortamlarda konuştuğumuz aydın arkadaşlarımda görüp hissettiğim bu tavır bence çok yanlış. Yunus’u sahiplenmek en az Eskişehirli veya Konyalı kadar Ünyelilerin de hakkı.
Başkalarının Yunus için öne sürdükleri delillerin hiç birinin tarihi bir değeri olmadığı bilinen bir gerçek. Sesini fazla duyuran konuyu sahiplenmekte. O halde Ünyeliler bu çekingenliği bırakarak Yunus’a sahip çıkmalıdır.
Efsanelere dayalı hayatında Şeyhi Taptuk Emre dergâhından ayrıldıktan sonra hayatını gezginci derviş olarak tamamlayan Yunus’un yeniden doğduğu yere dönerek ölmesi çok uzak bir ihtimaldir. Bu yüzden de gerçek mezarın Ünye’de olması en az Eskişehir ve Konya kadar ihtimal dâhilindedir.
Ünyeli aydınların Yunus Emre konusundaki bu çekingenlikten kurtularak Yunus’a sahip çıkmaları en büyük dileğim. Biz bu tezi savunalım. Bırakalım aksini iddia edenler ispata çalışsınlar. Bizim onların tezini peşin olarak kabul etmemize gerek yok.
Ünyeli aydınlar, Yunus’un Ünyeliliğini tartışma gereğini duymadan kabullenmeli, bunu yeni nesillere ve halka çeşitli etkinliklerle anlatacak çalışmalar organize etmelidir.
Yazımı öğretmenlerin öğretmeni ünlü edebiyat öğretmenimiz Ömer ÇAM hocamızın bir sözüyle tamamlamak istiyorum. Hocamız bir sohbetinde “Şeyh Yunus Tepesi gibi muhteşem bir yer dururken, Yunus gibi bir deha Konya ve ya Eskişehir’in bozkırında yatar mı?” demişti. Bence yatmaz.


Bu Haber 2622 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI