Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Tamer UYSAL /1965’DEN GÜNÜMÜZE ÜNYE İMAM HATİP LİSESİ
20 2011 Cumartesi 10:02
Kaynak:Canik Dergisi / 8. Sayı
İMAM HATİP LİSELERİNİN KISACA TARİHİ SÜRECİ
İmam Hatip Lisesinin tarihi cumhuriyet öncesine dayanır. Osmanlının son dönemlerinde İmam yetiştirme noktasında medreselerin yetersiz kaldığı görülünce İmam Hatip yetiştirmek
Amacıyla 1913 yılında “Medresetü’l-eimme ve’l-hutaba” adıyla bir okul açıldı.3 Mart 1924 yılında medreseler kapatılınca aynı kanunla 29 merkezde İlkokula dayalı İmam Hatip okulları açıldı.1929 yılında da ilgisizlikten kapandı.20 yıl gibi uzun zaman diliminde din adamı ihtiyacı hat safhaya ulaşınca halkın ve bir kısım devlet erkânının yoğun talebi üzerine 13 Ekim 1951 yılında ortaokul seviyesinde dört yıllık İmam Hatip okulları yeniden açılıyor.
1954-55 eğitim yılında bu okulların üç yıllık lise kısmı da açıldı.1973 yılında çıkarılan 1739 sayılı Milli Eğitim Temel kanunu ile de “…hem mesleğe, hem de yüksek öğretime hazırlayıcı programlar uygulayan öğretim kurumları”şeklinde tanımlanarak çeşitli yüksek öğretim kurumlarına girme imkânı verilmiştir.1997 yılında 8 yıllık kesintisiz eğitime geçildiğinde
İmam Hatip Liselerinin orta kısmı kapanmış oldu. Bugün Anadolu ile birlikte 600’ün üzerinde İmam Hatip Lisesi bulunmaktadır.
İMAM HATİP LİSELERİNE HALKIN İLGİSİ YOĞUN OLUYOR
1951 yılında yeniden teşkilatlı din eğitimine geçiş için İmam Hatip Liseleri yeniden açıldıktan sonra bu okullara yurdun dört bir yanından talepler geliyor ve hızlı bir şekilde yayılıyor. Öyle ki 1958 yılına gelindiğinde Türkiye genelinde 18 İmam Hatip Lisesi açılmış oluyor.
Bu arada İlçemiz ve köylerinden çocuklarını bu okullarda okutmak isteyen veliler önce İstanbul, Bursa, Kayseri gibi büyük şehirleri tercih ederken,1970’lere doğru daha yakın vilayetler olan Samsun, Ordu, Sivas, Çorum’da İmam Hatip Lisesi açılmaya başlayınca bu şehirler tercih noktaları oluyor. Tabii ki bu kolay da değildi ya ev kiralıyorlar veya yatılı okuyorlardı.
ÜNYE’DE İMAM HATİP LİSESİ TEMELİ ATILIYOR
Ünye ve çevresini de düşünecek olursak neredeyse bir okul açabilecek sayıda öğrenci
Ülkemizin muhtelif vilayetlerinde İmam Hatip Eğitimi almaya başlamıştı. Bu durum İlçemizin hayır sahibi insanlarının gündemine bir arzu olarak yerleşti. Neden Ünye’de de İmam Hatip Lisesi açılmasın? 1963 yılında küçük çalışmalar,1965 yılında meyvesini verdi ve bugünkü okulun temeli atıldı. İlçe halkından teveccüh gören okulun birinci katı kısa zamanda yükseldi. Bu arada resmi açılış çalışmaları da yürütülüyordu. Ancak bu çalışmalar inşaat kadar hızlı yürümüyordu. Bunun üzerine inşaat yapım faaliyeti durduruldu. Bir kat yükseltilmiş olan bu bina da geçici olarak yönetiminde Hafız Cemal Yıldız, Azmi Bıyık, Necati Ürkmez ve Kuşçalı Hasan Yılmaz’ın da bulunduğu Kur’an Kursuna verilerek yatılı Kur’an eğitimine tahsis edildi. İmam Hatip Lisesinin resmi açılışı kısa sürede de yapılamadı.
ÜNYE İMAM HATİP LİSESİ AÇILIYOR
1974 yılında İlçemize atanan müftü Mustafa Dal, bir katta olsa binası hazır olan İmam Hatip Lisesini açma çalışmalarına başladı. Öğretmenlikten müftülüğe geçmiş olan Mustafa Dal İlçe esnaflarından ve önde gelen hayırsever şahsiyetlerden oluşturduğu Yaptırma Derneğini de yeni isimlerle güçlendirerek hem açılış çalışması yürütülürken aynı zamanda da inşaat faaliyetine de başlandı. İlçe Müftüsü Mustafa Dal ile birlikte, Cemal Öz, Ömer Okuyucu, Nazmi Kara, Kazım Tahmazoğlu, Abdullah Ayav, Avni Çelik, Mehmet Ali Durak, Edip Atay’dan oluşan dernek yönetimi gayretli çalışmanın neticesinde 1975 yılında okulun resmi açılışını gerçekleştirdi.
Kur’an Kursu faaliyeti yürütülen bina İmam Hatip Lisesine devredilerek 1975–76 eğitim-öğretim yılında orta birinci sınıfa öğrenci kayıt ederek eğitime başladı. Daha ilk yılında 322 öğrenci ile eğitime başlamış olması bir özlemin sonucu olduğunu ifade edebiliriz. Okulun kurucu müdürlüğüne de Gaziantep İmam Hatip Lisesinde idareci olan Mehmet Yaşar Paköz atandı. Daha sonra Hacı Cemal Öz’ün kızı ile evlenip Ünye damadı da olan Mehmet Yaşar Paköz Yaptırma Derneği ile sağladığı uyum neticesinde ana binanın yapımını da gerçekleştirdi. Paköz hoca; eğitimin sağlıklı yürütülebilmesi için üstün gayretler göstererek ilk mezunu verdiği 1981-82 eğitim yılının sonunda okul mevcudunun 780’e ulaşmasına ve Ünyelilerin nezdinde saygın bir okul olmasında hatırı sayılır katkısı olmuştur.9 yıl görev yapan Mehmet Yaşar Paköz 1984 yılında kendi isteği ile ayrıldıktan sonra yerine aslen Çarşambalı olan Neşet Kontbay atanmış ve 22 yıl aralıksız okulun müdürlüğünü yürütmüştür. Neşet Kontbay’da selef’i gibi dernek yönetimleri ile uyum içersinde okulun ihtiyaçlarını giderip eğitimin kalitesini artırma noktasında üstün gayretler göstermiştir.
1990’lara gelindiğinde mevcut okul binası artık öğrenci talebine cevap veremeyince ek bina yapımına karar verildi ve devlet vatandaş işbirliği ile 18 derslikli ek bina kısa sürede bitirildi.1996–97 eğitim-öğretim yılından itibaren Anadolu İmam Hatip Lisesi de devreye girdi. 18 derslikli ek bina ile birlikte 2500 öğrenciye,110 öğretmene kadar çıkan okulun daha sonraki yıllarda,8 yıllık kesintisiz eğitim uygulamasının sonucu olarak öğrenci sayısındaki düşme ek binanın eğitim-öğretimden pansiyona dönüşmesine neden oldu.
2006 yılında Neşet Kontbay’ın emekli olması ile okul müdürlüğüne müdür başyardımcısı Rahmetli Mehmet Ertekin vekâlet etti.2008 yılında Mehmet Ertekin’in emekliye ayrılması ile vekâlet görevini müdür yardımcısı Salih Aydın üstlendi.2010 yılının Şubat ayında Kumru İmam Hatip Lisesi Müdürlüğünden Ünye İmam Hatip Lisesi Müdürlüğüne atanan İbrahim Tatlıgül bu görevi halen yürütmektedir. Selefleri gibi eğitim seviyesini yükseltmek için yoğun çaba sarf etmektedir.
GÜNÜMÜZDE ÜNYE İMAM HATİP
Ünye İmam Hatip Lisesi bugün A-Blokta 700’e ulaşan öğrenci sayısı ile eğitim faaliyetini sürdürmekte, B-Blokta da 200 öğrenci kapasiteli pansiyonu bulunmaktadır. Bilgisayar sınıfları, fen laboratuarı, tiyatro ve konferans salonu, tam teşekküllü kütüphanesi, uygulama mescidi ile teorik ve pratik eğitimi ön planda tutan modern eğitim uygulanmaktadır.
Açıldığından bugüne birçok sportif ve kültürel faaliyetlerde il ve ilçe dereceleri bulunan okulun konferans, münazara ve tiyatro gösterileri de veliler tarafından ilgi ile izlenmektedir.
Ayrıca Ünye Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye geneli 2009 ÖSS Sözel-1 puan türünde Türkiye geneli başarı sıralamasında 161 Anadolu İmam Hatip arasında 18. Ordu il genelinde ise 1.olmuştur.
Bugüne kadar beşbinin üzerinde mezun veren bu okulun mezunları,2009 yılında bir
araya gelerek Ünye İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği(ÜNİMDER)’ni kurarak okul ve mezunlarının buluşmasını sağlayan çalışmalar yürütmektedir.

Bu Haber 6379 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : ALLAH RAZI OLSUN.... Tarih : 22 Ağustos 2011 / Pazar Üye Adı :Recep DÖNMEZ
Kuruluşundan günümüze kadar Ünye İmam Hatip Lisesi'nde görev yapan tüm öğretmenlere,mezun olan tüm öğrencilerine selamlarımı sunuyorum. Tamer Hocam bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için sizede ayrıca teşekkürler....
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI