Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye Lokumu
10 2011 Cumartesi 10:13
Kaynak :Canik Dergisi /9. Sayı
Bildiğimiz lokum Osmanlıca “Rahat-i hulkum”, yani boğaz rahatlatan kelimesinden türemiştir. Bu söyleniş Türklere zor geldiğinden zamanla “lati-lokum”, sonra “rahat lokumu” olmuş ve nihayet lokuma dönüşmüştür.

Yaklaşık 15. yüzyıldan beri Anadolu'da bilinmekle birlikte, özellikle 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaşmıştır. Başlıca hammaddeleri şeker, mısır nişastası, su, limon tozudur, ayrıca çeşidine göre aroma da eklenir.

Ünye Lokumu

Ama bizim aşağıda anlatacağımız
Ünye lokumu dediğimiz şey
yukarıda anlatılan lokumlara benzemez.
Bizim lokum bu lokumlardan çok farklı bir şeydir.

Aslında bu, un şeker ve yumurta ile yapılan bir çeşit kurabiyedir. Neden lokum denilmiştir bilinmemektedir.
Çok uzun yıllardır Ünye’de yapılmaktadır. Nereden geldiğini ve neden aslında kurabiye olan bu yiyeceğe lokum denildiğini henüz çözemedik.
Şimdilerde fırınlarda yapılarak ta satışa sunulan lokum önceki yıllarda sadece dini bayramlarda evlerde yapılırdı. Evlerde yuvarlak tepsilerin içine konularak fırınlara pişirmeye gönderilirdi. Bazen de eski Ünye konaklarının yanında bulunan konak fırınlarında pişirilirdi. Bayramdan önce fırın yakılır, tüm mahalleli bayramlık lokumlarını burada pişirirlerdi. Ünye’nin efsane ramazan davulcusu İdris’in kızı Necla, araştırmacı Yaşar Karaduman’a babası ile ilgili anılarını anlatırken şöyle demiştir:
“Davul çalmaya, orta caminin arakasından başlanılır, ertesi gün hamamın arkasındaki mahalleye sıra gelirdi. Buraya zengin mahallesi derdik; bahşişi bol ve lokumları tatlı olurdu. Kardeşlerimle bazen bu mahalleye gitmek için kavga ederdim. Fakir mahallelerde yapılan lokumlar şekersiz ve tatsız olurdu; biz bunlara fakir lokumu derdik. Bazen çok fakir olup hiçbir şey veremeyen aileler de vardı, babam onları anlar topladığımız lokumlardan gizlice onlara gönderirdi bizimle. http://www.unyeses.net/idris.htm
Lokumlar bazen de hiçbir neden olmadan da yapıldığı gibi askere giden birinin yanına katmak veya bir yolculuğa çıkıldığında yolda yenmek, misafire ikram etmek, başka şehirlerdeki eş dost ve tanıklara hediye götürmek için de yapılırdı. Bunlar çok çabuk bayatlamaz uzun müddet dayanırdı. Daha uzun dayanması için de buzdolabının olmadığı yıllarda bez torbalara veya ağzı kapalı bakır tencerenin içine konurdu.
Bugün Ünye Lokumu Ünye’de yalnız yöresel tatları devam ettiren Gün Fırını tarafından yapılmakta, Ünye’den Türkiye’nin ve dünyanın her tarafına istenildiğinde kargo ile gönderilmektedir. Ünye’ye gelenler tarafından satın alınıp götürülmekte, Ünye’ye gelenlere ikram edilmekte ve eskiden olduğu gibi bayramlarda evlerde tepsi tepsi yapılmaktadır. İsmet Gün: “Lokumu bundan yedi yıl kadar önce yapıp satmaya başladık, bir gün biz kendimiz için yapmıştık, görenler satılık yok mu diye sorunca biz de yapalım bakalım satılacak mı dedik, alıştılar şimdi her gün taze yapıyoruz.” demiştir.
Bu Haber 4836 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI