Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Amazonlar ve Genç Ağa Kalesi
15 2011 Perşembe 10:09
Kaynak:Canik Dergisi /9. Sayı
Genç Ağa Kalesi,
Eski Karlıtepe köyü sınırları içindedir. Karlıtepe Ünye’ye bağlı bir köy iken, İkizce’nin ilçe olmasıyla İkizce’ye bağlanmış ve Ağcakale adını almıştır.
Bir Çepni beyi olan Genç Ağa’nın yaptırdığı ve kendi adı ile anılan Genç Ağa Kalesi, Hacıemiroğlu Beyliği döneminden günümüze ulaşabilen eserlerdendir. (Prof. Dr. Necati Demir, Hacıemiroğulları Beyliği, s. 59) Yazar, kitabın dip notunda, köyde ikamet etmekte olan yaşlılardan yaptığı bir derlemeye göre ve yörede erkek çocuklarına “Genç Ağa” denilmesine dayanarak böyle bir sonuca varmaktadır.
“Kale zirvesinde kayaların oyularak oda halini alması ve su sarnıçlarının varlığı, karşı bölümdeki eski yerleşim yerlerinin bulunması nedeniyle, buranın eskiden de savunma ve barınma amaçlı kullanıldığını göstermektedir.” (A.Derya Varilci)
İki bölümden oluşan kalenin birinci bölümün kale kumandanının yerleşimi için inşa edildiği anlaşılmaktadır. Giriş kapısına yerli taştan oyulmuş 69 merdivenle çıkılmaktadır. Kapı duvarları fazla tahrip olmamıştır. Kapının hemen solunda bir oyma odacık bulunmaktadır. Kalenin içerisinde sarnıç olarak kullanıldığı tahmin edilen taştan oyma dört adet su kuyusu vardır. Giriş kapısının kuzeyinde ve kuzey-doğusunda moloz yığma taştan yapılmış surların büyük bir bölümü hâlâ mevcuttur. İkinci kısım sert ve sivri kayalardan oluşmaktadır. Bu bölümden günümüze sadece 6-7 m derinliğinde ağzı dar, dibi geniş bir su kuyusu kalmıştır.
Geç Ağa Kalesi’nin yapıldığı doğal yüksekliğin ve kayaların, tarihin çok eski dönemlerinde Terme ve Ünye çevresinde yaşamış kadın savaşçı olan Amazonlar tarafından da kullanıldığı yerel tarihçiler tarafından tahmin edilmektedir. Amazon kadınları saldırılar karşısında buraya çekilmekte ve burayı son savunma yeri olarak kullanmakta idi.
Daha çok Terme’de yaşadıklarına inanılan Amazonların Ünye’de yaşadıklarına ait kırık dökük de olsa bazı bilgiler vardır.

Bu Haber 3647 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI