Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Atmış Yıl Önce Ayşe Olmak(Karadeniz Bölgesi’nin İlk Kadın Milli Eğitim Şube Müdürü)
20 2011 Salı 10:29
Kaynak:Canik Dergisi / 10. Sayı
Bu sayımızın konusunu ve konuğunu belirlerken toplum baskısı ve bu baskıya rağmen yıllar öncesinden bugüne, bir yerlere gelebilmiş bayan karakterlerden yola çıktık. Yöremizde birçok örnek olmasına rağmen bu kez de yöremizde ilklerden birisi olan Ayşe (Sanioğlu) Küçükay’ı seçtik.
Sadece Karadeniz Bölgesi değil, İstanbul, Ankara, İzmir gibi üç büyük il dışında ilk şube müdiresi olan Ayşe Küçükay nerede ise Türkiyede’ki ilklerden. Bu gün Milli Eğitim Bakanı(siz bu yazıyı okurken değişmiş olabilir) bir kadın fakat Milli Eğitim teşkilatının yönetici kadrolarda kadın sayısı çok az. Bu durum elbette giderek değişecek..Ayşe Sanioğlu’ da örnek bir Türk kızıdır.Hem yetiştirilme şartları hem de fiziksel özellikleri ile güzeller güzelidir. Deyim yerinde ise kaşlı gözlü, boylu poslu ve bir çok güzel meziyeti genlerinde barındıran Ünyeli bir kızdır ve daima dikkat çekmektedir.
Ayşe, 1951 yılı Ünye doğumludur. İlyas ve Sevim Sanioğlu çiftinin dört güzel kızından en büyüğüdür. Meçhul Asker İlköğretim Okulundan sonra, Merkez Ortaokulu ve Giresun Öğretmen Okulu eğitiminden sonra öğretmen olarak Tekkiraz’ a at
BABANNENİN İSTEĞİ,“AYŞE ARTIK BAŞINI ÖRTMELİ”
Mahalle baskısını hissederek yetişen tüm kız çocukları gibi giyimi, eğitimi, yaşantısı hep sınırlı olmuş güzeller güzeli Ayşe’nin. Öyle ki mahalle baskısı babaannesi aracılığı ile gelivermiş karşısına. Çok değer verdiği babaannesinin bu konuyu dile getirmesini şöyle anlatıyor Ayşe;. Babannem bir gün aniden büyüdüğümü dile getirerek babama başımı örtmem gerektiğini söyledi. Babamda annesine sonsuz saygılı fakat her şeyi eşi ile paylaşan birisi olduğu için sadece “bakarız” dedi.
“Bir Pazar günü kadınlar matinesine giderken babaannem mantomu giyip başımı örtmemi istedi. Annemle çıktık. Otel Ürer’ in köşesine gelince annem “koy o eşarbı cebine “dedi. Çıkardım hemen. O zamana kadar sesini çıkartmayan annem benden yana tavır almıştı.
AYŞE ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYOR ailesi” KIZIMIZ BAŞKA ŞEHİRDE DURAMAZ “diyor.
Sanioğlu Ailesi büyük kızlarını lise eğitimi için Giresun’a göndermek konusunda çok büyük tereddütleri vardır.. Buna rağmen ailemin okumam yönünde çekinceleri vardı çünkü ben çok pısırık bir çocuktum. Ailem onlardan ayrı, başka bir şehirde barınamayacağımı düşünüyordu. Nasılsa kazanamaz diyerek sınavlara girmeme izin verdi
ÜNYE SAHİLİNDE BABA KIZ KOLKOLA GEZERDİK VE ÇOK BÜYÜK GURUR DUYARDIM.
“Babama çok düşkündüm, onun okuduğu gazeteleri okurdum ki onunla siyaset konusunda sohbet edebileyim diye.Babam beni kolunda sahilde gezdirirdi, çok mutlu olur, gurur duyar ve kendimi çok özel hissederdim.O zamanlar Ünye’de babalar kızlarını yanlarında.Fakat babam çok farklıydı.Ayrıca bir psikolog gibi idi.Biz kızlarına inanılmaz anlayışlı davranırdı.
AYŞE ‘YE KISMETİNİN AYAĞINA GİDER.
İyi bir ailenin, özenle yetiştirilmiş güzeller güzeli eğitimli kızı olmak da kolay değildir o dönem de köylerde görev yapmakta. Artık Ayşe için sık sık evlilik konuları gündeme gelir. Bu kolay verilecek bir karar da değil üstelik. Aileye yakışır birisi olmalı ve kızlarının kıymeti bilinmeli. İşte böyle bir ortamda Giresun’da yaşayan teyzeye yapılan ziyaret kısmetini karşısına çıkartır. Eniştesi büyüyüp çok güzel bir genç kız olan Ayşe’yi oğlun istemektedir.
BÜYÜK BİR AŞKLA EVLENİRLER.
Yakışıklı teyze oğlu Makine Mühendisi Mehmet ile güzel Ayşe arasında büyük bir aşk doğar. O dönemlerde nişanlı çiftlerin beraber gezmesi pek uygun görülmese de bizim taze aşıklar bu yönde de ilk adımı atarlar ve o zamanın ilk ve çok moda olan Elif Pastanesine giderler. Pastane bu günkü Sırmabıyık Kuyumcu’ nun bulunduğu yerdedir.Evlenip Ankara’ya yerleşirler.”.Çok önemli idi pastaneye gitmek.Sosyal bir ortamdı.Düz ayak tek katlı idi.Çok heyecanlanmış ve mutlu olmuştuk.
Evlenip Ankara’ya yerleşirler. Güzel Ayşe Öğretmen bir süre toplum hayatına karışmaz.
KARADENİZ’DEN GELEN GELİNE HAYRAN OLURLAR.
“Ankaralılar sizi gördüklerinde şaşırmışlardır?”
Evet çok şaşırdılar beni taşradan gelmiş sessiz, kendi halinde Karadenizli (Laz) mazbut bir gelin olarak düşündüklerinden olacak her halde evimize yemeğe geldiklerinde şaşkınlıklarını bizzat dile getirdiler. (bu kısma birlikte çok güldük)
Eşim o zamanlar DPT’ de çalıştığı için gelenlerin tamamı üst düzey yöneticilerdi. Daha sonraları iş yemeklerinde bakanlar, milletvekilleri, müsteşarlar hatta bunlar arasında Ressam Bedri Baykam’ın yengesi ile ahbaplıklarımız oldu.
“ŞUBE MÜDÜRÜ OLMAYI BEN İSTEDİM.”
Küçükay Çifti Ankara’ da ki çok renkli ve yüksek irtifalı bir yaşamdan sonra Ünye’ ye yerleşirler. Ünye’de bir süre İnönü İlköğretim Okulunda çalışan Ayşe Hanım Şube Müdürü olmak istemektedir. Ayrıca bu zamana kadar bu işe talip olmuş kadın öğretmen de yoktur. Çünkü bu işler “erkek” işidir kadınlar başaramaz zihniyeti hâkimdir. Ayşe Öğretmen,” ben kendime çok güveniyordum, kendim istedim müdürlüğü ve çok da iyi etmişim” diyor bu konuda” başta bana olumsuz bakanlar sonra çok destek oldular ve hatta benimseyip kabullendiler” diyor kendisine olan öz güveni ile araladığı bu kapıdan başarı ile yürürken.
VİTRİN MİYDİ?
Güzel bir öğretmen olması nedeni ile bazıları ” vitrin “olarak nitelese de Ayşe Öğretmen, güler yüzü, sevecen ve anlayışlı aynı zaman da da disiplinli tavırları ile güzelliğini arka planda tutmayı ve başarısı ile var olmayı gerçekleştirirken, Milli Eğitim camiasında ki pek çok insan tarafından ”abla” olarak anılmasını o kadar çok önemsiyor ki bu duygusunu “insan daha ne ister” diyerek belirtiyor.
Şübe müdürlüğü yıllarında birlikte çalıştığı ekibi Şübe Müd. Vahit Duran,Recep Ceceloğlu, İlçe Milli Eğitim Müd.Mehmet Gür ve çok değerli eşi Gülhan Gür hakkında” anlatılamayacak kadar güzel insanlar “ fikrine bende katılıyorum.
O ÇOK BÜYÜK ACI MESLEK HAYATINI SONA ERDİRDİ.
Çok sevdiği yeğenini kaybetmek tüm çalışma enerjisini alıp götürür.”O zor günlerde bir süre oyalandım fakat artık gerçekten çalışmak istemiyordum, yeğenimin hayatımda çok önemli bir yeri vardı, o boşluk bir türlü dolmadı, artık ayrılmayı çalışmaktan daha çok istiyordum.” Diyen Ayşe Müdüre Hanım kendi isteği ile istifa ettikten sonra bu güne kadar hala Ünye milli Eğitim Şube Müdürlüğüne kadın müdire gelmedi. Ayşe Sanioğlu Küçükay ailesi ile birlikte Ünye’de yaşamına devam ediyor. (Aynur Zeren Tan)

Bu Haber 3121 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : çok beğendim Tarih : 20 Eylül 2011 / Pazar Üye Adı :ayşe arslan
ayşe öğretmen
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI