Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Doğanın meydana getirdiği bir sanat eseri/DikilitAS
7 Ekim 2011 Cuma 10:15
Kaynak: Canik Dergisi /9. Sayı
Burada, yüzünüz denize dönük durduğunuzda sağ tarafınız (Mitrapolis) Midrebolu Argonotların altın postu aramadan dönerken mola verdikleri İason Burnu’dur. Sol tarafınızda ise fok balıklarının mağarası FEGA vardır. FEGA Ünyelilerin fok balıklarının yaşadığı mağaraya verdikleri bir isimdir.

Ünye’nin çıkışında Topyanı’ndan gelen bu kayalıklar adını biraz aşağıda falezlerin altında, deniz kenarındaki sivri bir kayadan almaktadır.
Dikilitaş ve bu kaya oluşumları iki milyon yıl önce üçüncü zaman olan, dağların tepelerin oluştuğu jeolojik zamanda meydana gelmiştir. Kayalar bazı yerlerde bıçak gibi keskindir ve içlerinde bulunan demirin, tuzlu suyla temasından dolayı renkleri pas rengidir. Volkanik kökenli bu taşlar, magma’nın ve büyük parçaların yeryüzüne çıkıp soğuması sonucu oluşmuş, bazalt ve andezit adı verilen taş türleridir.

Dikilitaş’taki kayalar denize diktir, uç tarafları keskindir, çıplak ayakla yürünmesi zordur. Fok mağarasına bakan tarafta düz bir bölüm vardır, kayalar burada bir havuz oluşturmuştur, yazın deniz berrak, durgun ve su temizdir.

Dikilitaş’tan fener tarafına manzara doyulmaz güzelliktedir.

Dikilitaş doğanın ender meydana getirdiği bir sanat eseridir, o kadar muntazam işlenmiştir ki özellikle buraya dikilmiş hissini verir. Burada, yüzünüz denize dönük durduğunuzda sağ tarafınız (Mitrapolis) Midrebolu ve uzaklarda görünen, Argonotların altın postu aramadan dönerken mola verdikleri (İason) Yason Burnu’dur. Argonotlar Ünye koyunda da mola vermişler ve gemilerini onarmışlardır. Sol tarafınızda ise aşağıda Fok Balıklarının Mağarası (FEGA) vardır. FEGA Ünyelilerin fok balıklarının yaşadığı mağaraya verdikleri bir isimdir. Fok balıkları ellili yıllara kadar burada yaşamışlar ve bu mağarada üremişlerdir. Son fok balığı Ünye’de ellili yılların başlarında görülmüştür.
Buradan sonra sırası ile deniz kenarından sola doğru Fok Mağarası, Fokfok kayalıkları, (Fok Fok kayalıklarının fok balıkları ile bir ilgisi yoktur, burada bulunan bir kayanın altından fırtınalı havalarda dalgaların vurması ile çıkan sesten dolayı verilen bir isimdir.) Feneraltı doğal havuzları, Çamlık mesire yeri ve Uzunkum Plajları gelmekte ve uzaklarda Çaltı burnu görünmektedir. Denizden çıkılması zordur, kayalıkların üzeri fundalıktır. Hastane virajının yoldan görünmeyen alt tarafıdır. Yeşil otlarla kaplanmış bir açıklıktan sonra kayalar inilir. Kayalar denize diktir, uç tarafları keskindir, çıplak ayakla yürünmesi zordur. Denize girilebilecek en güzel yerlerden biridir. Doğanın ender meydana getirdiği bir sanat eseridir.

Ünyeliler geçmiş yıllarda sepetlerine kahvaltılıkları doldurur harika deniz manzarası eşliğinde temiz hava da burada kahvaltı yaparlardı. Cumartesi Pazar günleri de aileler çocukları ile birlikte pikniğe gelirlerdi. Ayrıca Ünye’de el tezgâhlarında dokuma sanatının yaygın olduğu ellili yıllara kadar evlerdeki bu tezgâhlarda dokunan halı ve kilim benzeri eşyalar, sağlam olması için denizde yıkanır ve bu kayalıklarda kurutulurdu. Burası halen eski güzelliğini korumaktadır.


Bu Haber 6170 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI