Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

İsmet Küçükoğlu / “Örümcekler”
12 Ekim 2011 Çarşamba 10:00
Kaynak :Canik Dergiler /9. Sayı
1970’de ODTÜ’de okurken Ünye’de bir orkestra kurmayı kafaya koymuştum. Bizden önce 1967’de kurulan “Grup Şebboy” vardı. Bu yüzden işe önce bir ODTÜ öğrencisinin satışa çıkardığı elektrogitarı satın alarak başladım.
Gitar vitesliydi ve markası da HÖPFNER idi. Yani gitarı çalarken gitarın gövdesinde bulunan vites koluna elinle basarsan sesi (waw waw) şeklinde yayıyordu. Grup Şebboy’da bu tarz bir gitar yoktu. Hem Alman malı hem de vitesli olduğundan ve de Ünye’ye ilk ben getireceğimden çok sevinmiştim.
Evimde Samsun’dan satın aldığım bir anfim de vardı. Orkestra’ya ilk alacağım kişi zaten Yakup yılmaz’dı. Rahmetli Habib Öztürk’ün Yalıkahvesi’ndeki evinin arkasında ahşap bir binanın zemin katında otururdu ve ben gidip gelirken ona uğrar beraber gitar çalar söylerdik. Yakup ve babası çok fakirdiler. Birçok müzisyen onun evinde toplanır ve gitar çalar şarkı söylerdik, çünkü ayakaltı bir mekandı. Yakup gitar çalmayı severdi. Öyle ki ona Röprüs Yakup adını takmıştım. Röpriz müzikte başa dönmek demekti .O dönem Amerikan folk müzisyenleri Joan Baez ve Bob Dylan takılırdık.
Teklifi Selçuk Ürer’e açtığımızda o da hemen kendine bir bateri takımı satın aldı. Bu arada rahmetli Ali Kilim de askerdeyken bando mızıka takımına girmiş ve trompet çalmasını öğrenmişti. Ben ise daha 1967 yılında Ünye Lisesi bando mızıka ekibinde alto ve trompet çalmıştım. Ancak trompet yerine gitar çalmayı tercih ettiğimden (Bu konuda benden önce grup kuran Alparslan ve İrfan Ereten kardeşlerin çok güzel İspanyol gitar çalmaları beni çok etkilemiştir) Ali de trompetiyle bize katılmak istedi.
Benim esas yıllarca beraber çalıştığım solist Fındık Kadir olmuştur, ama Aydın Ellibeş bizden önce bu işe giriştiği için onunla olmak da bana ayrıca gurur veriyordu. Orkestraya verilecek isimi çok düşündüm ve “Örümcekler” adını koydum. Yukardaki resmi de rahmetli Foto Hacı Öndersev çekmişti. Şimdiki Çınar Market’in arkasında oto park olan yerde kafenin bitişiğinde Foto Öndersev vardı.
Yazları Yunus Emre parkındaki çocuk parkının yanında kaldırımdan parka girişte sağ tarafta bir mekan bize tahsis edilmişti ve hafta sonları orda halka bedava konser verirdik. Bu arada şimdiki düğün salonu olan Yalıdaki eski kilisede de düğünlere çıkardık.
Daha sonra ben Ankara’da Türk Sanat müziğine geçince gitarımı İnönü okulundan hocam rahmetli Şükrü (Yeşilkaş) Dursunoğlu’nun oğlu Levent satın aldı ve bir orkestra kurarak Ünye’de yola devam etti.
Ali Kilim bir yaz mevsimi güneşlenirken beyin kanamasından, Yakup ise Ünye dışında bir şehirde öğretmenlik yaparken vefat ettiler.
Aydın şu anda İş Bankası’ndan emekli ve Devrentte ikamet ediyor ve Samsun belediye konservatuarında da sanat müziği eğitimi alıyor.
Selçuk ise Ünye Musiki Cemiyeti başkanı öğrenci yetiştiriyor.

Bu Haber 4812 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : fındık kadir Tarih : 29 Ekim 2011 / Pazar Üye Adı :nevzat özkan
Fındık kadiri yıllar önce 1975-76 senelerinde Terme Miliç orman kampı konserlerinde sinlemiştim.Kapıdan bacadan parçasını çok güzel söylerdi hakkını vererek ,şimdilerde ne iş yapıyor acaba?
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI