Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yakup Halıcı / (AZERBAYCAN) HOCALI KATLİAMI…
29 Şubat 2012 Çarşamba 12:10
25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gece Ermeni birlikleri Azerbaycan’ın Hocalı kasabasına saldırarak ormanlık alanda saklanmaya çalışan sivil 106’sı kadın 83’çü çocuk olmak üzere toplam 613 Azeri Türkünü katlettiler. Ayrıca 487 kişi ağır yaralı,152 kişi kayıp ve 1274 kişi Ermeniler tarafından rehin alınmıştır.
Bilindiği gibi, Birinci Dünya Savaşından önce Osmanlı Devleti üzerinde oyunlar oynayan Rusya, Fansa ve İngiltere gibi devletler Anadolu’daki etnik gurupları bağımsızlık için kışkırttılar. Bunların içerisinde Ermeniler özellikle Rusya’nın himayesinde Doğu Anadolu da katliamlara giriştiler. Elbette bu konuda bütün Ermenileri suçlamak ve onların hepsinin katliamlara iştirak ettiklerini söylemek yanlış olur.
Ne var ki, Ermeni politikalarını yürüten Ermeni ileri gelenleri ve çetelerinin önderliğindeki isyanlar Osmanlı’nın doğusunu ve Hatay, Adana civarlarını tehdit eder hale geldi. Özellikle Müslüman ahalinin can ve mal güvenliği için büyük tehditler oluşturdu. Osmanlı idaresi de bu konuda sert önlemler almak durumunda kaldı. Tehcir hadisesi bunlardan biridir.
Sözün özü, Osmanlı’nın Millet-i Sadıka olarak nitelendirdiği Ermeniler kendisine ihanet eden etnik unsurların içerisinde en çok barbarlaşan ve katliam yapandır.
Büyük devletlerin “Ermeni aşkı” ve “mazlumu” koruma rolleri aslında başka hesaplardan kaynaklanmakta idi. Doğu Anadolu da bir Ermeni Devleti kurdurularak Anadolu Türklerinin Kafkaslar ve Orta Asya ile bağlantısı kesilmeye çalışılmıştır. Yani Balkanlardan sürülen Türkler, Doğuda da sıkıştırılarak hareket edemez hale getirilmek istenmiştir. Dolayısıyla, özellikle SSCB zamanında bile Ermeniler ile Azeri Türlerinin düşmanlıkları gizliden gizliye körüklenmiştir. Hatta, Bakü’ye Ermeni göçleri hissettirilmeden teşvik edilmiştir.
Fakat buna karşılık Ermeni başkenti Erivan’ın 1900’lerin başlarındaki nüfusunun yüzde altmışı Azeri Türk’ü iken bu SSCB’nin yıkılmasına yakın yüzde onlara düşmüştür.
Bu arada şunu belirtelim; şu anda ki Ermenistan toprakların da 1900’lü yıllarda Anadolu Türk’ü ve Azeri Türk’ü her zaman çoğunlukta idi ve oran yüzde altmışlardan aşağı düşmüyordu. Zaten Ermenilerin Anadolu dâhil hiçbir bölgede nüfus oranı çoğunluk olmamıştır.
Kısaca, bölgenin oyun kurucu devletleri tıpkı İsrail gibi Kafkaslar bölgesinde suni bir devlet yaratıp, bütün bölge halklarını birbirine düşman ederek bu bölgeyi kontrol altına almayı ve Türkiye’nin Kafkaslar da hareketsiz kalmasını amaçlamışlardır. Buna da muvaffak olmuşlardır.
Bu bizimle ilgili yönüdür, diğer yönü ise Azeri Türkleri ile ilgilidir;
Azerbaycan’ın Bakü petrollerinin kontrol edilebilmesi için Azerilere bir şey musallat edilmeliydi… O da ezeli ve ebedi bir can düşmandı. Bu da Ermenilerden başkası değildi. Çünkü, bölgede bu işe en yatkın millet Ermenilerdi. Ve, nitekim yaklaşık yüz yirmi yıldır Ermeniler ile Azeri Türkleri arasında husumet vardır.
Yahudilerin Ortadoğu’da ki vazifesi gibi, Ermeniler de batının ve Rusya’nın Kafkaslardaki Truva atıdır. Bunun yanın da yine devlet politikaları tıpkı İsrail’de olduğu gibi terör ve ahlak tanımaz sertlik üzerine inşa edilmiştir. Nitekim anayasalarında kursal saydıkları Ağrı dağı ve çevresi Türkiye tarafından işgal edilmiş ve kurtarılması gereken vatan toprağı olarak tanımlanmıştır. Yani mayası gereği barışsever bir devlet değildir.
Dolayısıyla, büyük devletlerin bu bölgeye olan ilgisi sürdüğü, Türkiye ile Azerbaycan güçlenip bölge üzerindeki oyunları bertaraf edemedikleri ve Ermeni Devletinin (İsrail Devletin de olduğu gibi) terör devleti kimliğinden çıkmadığı sürece Hocalı da olduğu gibi Ermeni vahşetlerinin ve katliamlarının tekrarlanması her zaman muhtemeldir.Bu Haber 5020 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI