Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’de yeni bir meyve/PepinO /Solanum muricatum
1 Kasım 2012 Perşembe 10:32
Ünye’de kividen sonra çok yeni egzotik bir meyve daha
yetiştirilmektedir. Adı “Pepino” olan ve kavuna benzeyen bu meyvenin tarımı henüz çok yenidir.,

Ünye’nin bazı köylerinde ve Sakarlı beldesinde yapılmaktadır. Çiftçi Abdullah Öztürk: “Pepinoları Sakarlı beldesindeki çiftliğimizde üretiyoruz ve doğal gübre kullanıyoruz, kilosunu sekiz liradan satıyoruz. Başta şeker hastalığına iyi gelen bu meyvenin alıcıları her geçen gün artmaktadır. Alan müşteriler başkalarını da getirmektedirler, tanınması bu yolla olmaktadır” demiştir.
Pepino Nedir?
Ana vatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru olduğu bilinen pepino kavun aromalı, sulu ve ince kabuklu bir meyvedir. İçerisinde çekirdek bulunmadığı için tümüyle yenilebilmektedir.
Dünyada üretimi yapılan başlıca pepino çeşitleri Schmidt, Kawi, Suma, Asca, Lincoln, Gold, Golden Litestipe, Miski, ve Comerayaa’dır. Ülkemizde üretilen Miski çeşididir. Meyve 50 gramdan 1300 grama kadar çıkabilmektedir. Genellikle ağırlığı 150-600 gram arasındadır.

Pepino
Kabuğu soyularak tüketimi yapılan pepino, suda çözünebilen kuru madde, şeker, protein, yağ, selilöz, sitrik asit,vitamin C, potasyum, kalsiyum, fosfor, sodyum ve magnezyum içerir.
Çalı formunda büyüyen pepino bitkisi, göre deniz seviyesinden 800–2700 m yüksekliklerde, 15–25 OC ve % 60–80 oransal neme sahip alanlarda yetiştirilebilmektedir. Ancak sıcak- kurak ve soğuk hava koşullarına oldukça duyarlıdır. Suyu çok sever. 18-23 derece sıcaklık içeren ortamlarda daha iyi köklendiği tespit edilmiştir..
Hasatı olgunluğa eriştiği safhada yapılmalıdır. Hasadın geciktirilmesi meyvede şeker oranını artırdığı gibi, meyve üzerinde koyu kahverengi lekeler oluşmasına ve böylece meyve kalitesinin bozulmasına neden olur.
Fide ile üretilir, bol su verilir, olgunlaşma döneminde su verme azaltılır, güneş ve temiz havayı sever. Kapalı ortamlarda bitki büyür ancak meyve vermez. Güneşe bakan açık balkonlarda saksılarda da yetiştirilir.
Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmayan ılıman bölgelerimizde Karadeniz, Ege, Marmara, Akdeniz’de bahçe üretimi yapılabilir. Hatta İç Anadolu ve Trakya’da da iyi sonuçlar alınmıştır.
Pepino soğuğa karşı duyarlı olup, sıfır derecede bitki zarar görür, eksi beş derecede tamamen kurur. Bu nedenle gece ayazlarına karşı korunmalıdır.
Kavun, Muz, Ananas, arası bir tadı olan bu meyve ince kabuğu soyularak kavun gibi yenilebileceği gibi, meze olarak, dondurmalara katılarak, karışık meyve salatalarında garnitür olarak kullanılmakta, reçeli yapılmakta hatta bazı Güney Afrika ülkelerinde süs bitkisi olarak değerlendirilmektedir
Pepino’nun Özellikleri
Hemofili ve eklem romatizması rahatsızlığına iyi gelmekte iyi gelmekte olup
çocuklarda kemik gelişimini sağlamakta, içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttırmakta olup yara ve diş iltihaplarına karşı etkilidir ve kan damarlarının kuvvetli olmasını sağlar, kolestrolü düşürür. 1 kg. meyvede 57 gr. suda eriyebilir şeker, 1 gr. Protein, 480 mg. C vitamini, 107 mg. P, 1150 mg. K bulunmaktadır.
Pepino Ünye’de
Böylece pepino artık Karadeniz Bölgesi'nin kıyı şeridinde de yetiştirilebilmekte ve dekara 5 ile 10 ton arasında ürün alınabilmektedir.
Ünye’de de her geçen gün, bu meyveye duyulan ilgi artmaktadır. Pepino'yu açık arazide, serada ve isterseniz saksıda da yetiştirebilirsiniz. Açık arazide mevsim özelliklerine bağlı olarak domates ve biber gibi sebzelerin yetiştiği bütün ortamlarda yetişebilme özelliğine sahiptir. Balkonda saksı içersinde süs bitkisi olarak da yetişen pepino, bir yıl sonra meyve vermektedir. (kaynak www.ziraatçim. net)


Bu Haber 2931 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI