Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Hamsili Ekmek
2 Ocak 2013 Çarşamba 09:32
Kaynak: Canik Dergisi 12. Sayı
Hamsi bir bölgeye damgasını vurmuş bir kültür yaratmış bir balıktır.
Samsun’dan Hopa’ya kadar Karadeniz bölgesi bu küçük balığın etkisi altında kalmış adına birçok efsane masal şarkı, türkü yapılmıştır.
Bu küçük balık bölgeye bir de yemek kültürü getirmiştir. Hamsinin bölgede yapılan otuzdan fazla yemeği mevcuttur.
Bugün bunlardan biri olan hamsili pilavı ve hamsili ekmeği tanıtacağız. Hamsi, mısır unu ve karalahana diğer Karadeniz illerinde olduğu gibi Ünye’de de beslenmenin temelini oluşturur.. Mısır ekmeği, yağlı pide, hamsili ekmek, , en ünlü yöresel yemeklerdendir. Hamsiden yapılan buğulama, pilav, dolma, haşlama, tava yöre mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir.
"Hamsili ekmek de bu yöreye ait çok eski bir gelenektir. Malzemeleri: mısır unu, pırasa, içyağı, soğan, zeytinyağı ve çeşitli baharatlardır. Önce soğan zeytinyağı ile ardından pırasa, içyağı ve baharatları eklenerek kavrulur. Tepsinin içine mısır ununu koyup üzerine kavrulan malzemeleri ve önceden temizlenmiş hamsileri de döküp bir güzel karıştırılıp, fırına verilir. Bakır ya da toprak kaplarda yapılırsa daha lezzetli olur.
Yolunuz yemek vakti Ünye’ye düşerse, mutlaka yöresel yemek yapan dükkanlardan birine uğrayarak, hamsili ekmek ve yöre yemeklerinin tadına bakın.


Hamsili pilav-İçli Tava
Kıyı şeridinde olduğumuz için balıkla yaptığımız birçok yemek vardır. Bunlardan biri de hamsili pilavdır. Hamsili pilav yapmanın birçok usulleri vardır, yapılışı yöreye göre değişir, bir adı da “İçli Tava”dır.
Yöre yemeklerini bilmeyenler hamsili pilavın balık veya hamsi koktuğunu sanırlar, oysa kesinlikle balık ve hamsi kokusu yoktur. Geçmişte çok sık yapılan bir yemekti, biraz zahmetli oluşu ve Ünye’nin göç alması nedeni ile unutulmaya yüz tutmuştur.
Bu, yemek sadece hamsinin çıktığı mevsimde taze hamsi ile olur, tuzlu veya salamura hamsiden olmaz, Çat kapı geldiğiniz zaman bu yemeği yiyemezsiniz. Çünkü sıcak yenmesi gerekir, biraz zahmetli bir yemektir Hamsili pilav yapmanın kısa tarifi şöyledir:
Hamsili pilavı yapmak için önce iç pilavını hazırlamak gerekir. Hamsiyi güzel bir şekilde temizleyip, kılçıklarını çıkarıyor sonra ortadan ikiye ayırıp tepsinin içine diziyoruz.
Sonra soğanı zeytinyağıyla kavurup, içine pirinci de katıp kavurarak içini hazırlıyoruz. Sırasıyla baharatlarını içine koyuyoruz, biberini, nanesini, kuşüzümünü de ekleyip biraz daha kavuruyoruz. Tepsiye dizdiğimiz hamsilerin üstüne bu iç pilavı boşaltıyoruz ve daha sonra üstüne tekrar hamsi ile kapak yapıyoruz. zeytinyağı ilave ederek fırına veriyoruz..Bu Haber 2092 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI