Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Ünye’de Rekoru Kırılamayan Film Çesme
12 Ocak 2013 Cumartesi 10:26
Kaynak: Canik Dergisi 14. sayı
Ferdi Tayfur
Çeşme Filmi Yıl 1976...
Sinemalarda oynatıldığı yıllarda
büyük sansasyon olmuştur...
Çeşme Filmi’nin Ünye Anıları
Türkiye’de 12 milyon kişi filmi izledi..
Ferdi Tayfur’un
şarkıları ile insanların akın akın
sinemaya gitmesine ve kuyruklar
oluşmasına neden olmuştur.

Yönetmen: Temel Gürsu. Senaryo: Hulki Saner. Oyuncular: Ferdi Tayfur, Necla Nazır, Pervin Par
Konu: Bir ağa kızı ile beraber büyüdükleri kâhya oğlunun aşk öyküsü. (Agâh Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, Cilt 2, s. 73) Keşfedilen Ferdi, ünlü olmuş hayranları artmış, gazetelere haber olmaya başlamıştır. Çeşme, Ferdi Tayfur'un büyük gişe getiren filmi. Ferdi Tayfur, bu filmde dokuz şarkı seslendirmiştir.

Ferdi Tayfur
1948 yılında Adana’da dünyaya geldi. Ünlü tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur hayran olan baba Cumali oğluna "Ferdi Tayfur" adını koyar. En büyük isteği Ferdi'nin iyi bir tahsil görmesidir. Ancak, babasının öldürülmesi, Ferdi'nin okul hayatının yarıda kesilmesine neden olur. Genç Ferdi 16 yaşındayken şarkıcı olmak hayaliyle Adana'dan İstanbul'a gelir. Burada kendini ispatlayamayan Ferdi Tayfur, tekrar Adana'ya döner ve traktör şoförlüğüne başlar.
Ferdi Tayfur'un gönlündeki şarkıcılık ateşi bir türlü sönmez. 1968 yılında tekrar İstanbul’a gelir ve Seda Plak ile iki plaklık anlaşma yapar. Ancak yaptığı iki plakta iş yapmaz.
“Huzurum Kalmadı” satmıyor
Aradan üç yıl geçtikten sonra yaptığı "Huzurum Kalmadı" adlı plak da satılmaz. 1973 yılında Görsev Plak adına yaptığı "Kir Çiçekleri", ancak geçimini sağlamaya yeter. Ama aradığı, çıkışı bir türlü yapamaz.
"Bana Gerçekleri Söyle" ile piyasada adını duyuran Ferdi Tayfur, 1975 de Elenor Plak'a transfer olur. Önce "Bırak Şu Gurbeti", ardından da "Çeşme" adlı şarkısı ile adını duyuran genç şarkici zirveye adım adım yaklaşır. "Çeşme" ile şöhret basamaklarını ikişer ikişer tırmanan Ferdi Tayfur'a sinema kapıları da açılır. 1976 yılında "Çeşme" filmini çeker ve bu filmdeki rol arkadaşı Necla Nazır ile tanışır ve ona aşık olur.

Adını Arabesk müziğin "Dev"leri arasına yazdıran Ferdi Tayfur:
"Çesme"den sonra yaptığı "Derbeder, Benim Gibi Sevenler, Yadeller, Son Sabah, Boynu Bükük, Olmaz Olsun, Yuvasız Kuşlar, Batan Güneş, Huzurum Kalmadı, Günaha Girme, Kalbimdeki Acı, Sen de mi Leyla, Yaktı Beni, İnsan Sevince, Durdurun Dünyayı, Bir Damla Ateş, Ben de Özledim, Her şeyim Sensin, Utanıyorum, Çılgın Arzular, Haram Oldu, Içimde Bir His Var, Ya Benimsin Ya Toprağın, Sevgiler Çiçek Gibi, Affet Allahım, Naz Etme-Canına Okuyacağım, Allah'ım Sen Bilirsin, Hosçakal Leyla, Bizim Sokaklar, Bana da Söyle, Emmoğlu, Mor Güller, Dünya, Of Dağlar ve Yoksun-Kör Talih” gibi kaset ve filmleriyle milyonların gönlünden ve dilinden düşmeyen ünlü bir sanatçı oldu.

Yaklaşık 40 kaset ve 30'un üzerinde film yapan ünlü sanatçı 9 kez Altın Plak ödülü aldı. Ferdi Tayfur'un ilk evliliğinden 3 çocuğu, sinema oyuncusu Necla Nazır'dan da bir kızı vardır.

Çeşme filmi oynatıldığı yıllarda büyük sansasyon oluşturmuştur... 12 milyon kişi filmi izledi... Filmin Ferdi Tayfur’un tam olarak tanınmasında büyük rolü vardır. İlk filmi olduğu için sinemacıların “tutacak mı?” endişesi yüzünden filmde biraz eksik yönler vardır ama Ferdi Tayfur’un oyunculuğu ve şarkıları ile insanların akın akın sinemaya gitmesini ve günlerce kuyruklar oluşmasını sağlamış.
Film Çeşme şarkısı ve portakal bahçeleri, portakal toplayan kadınlar ile Ferdi ve Ceylan’ın küçüklük halleri ile başlıyor. (Recep)

Çeşme Filmi’nin Ünye Anıları
“Filme Teşekkür telgrafı çektik”
Film 1976 yılında Ünye’ye de gelmiş ve Ünye’de büyük bir seyirci tarafından izlenmiş, tüm zamanların seyirci rekorunu kırmıştır. Filmin Ünye’ye getirilişini ve Ünye’de gösterdiği başarıyı ünlü sinema adamı Ömer Ateş namı diğer sinemacı Ömer şöyle anlatıyor:

“Bu Filmde Çok Yanıldım”
Ünye’de sinemacılık hayatım boyunca iki tane yanıldığım film vardı; ikisi de müzikal, biri Küçük Emrah, biri de Ferdi Tayfur’un Çeşme filmi. Adamın adını hiç duymamıştım. Şarkıları vardı ama meşhur olmamıştı. Filmci bunu illa oynatacaksın, dedi. Biz de aldık getirdik filmi Ünye’ye, iki matine oynadık günde 5.30 ve 7.30. Adam filmi pursantaj, %50 %50 yarı yarıya demek, ne kadar kazandığımızı da kestiğimiz biletten belli ediyorduk. Biz filmi bir hafta oynadık bir haftada 20 bin TL hâsılat yaptık.
Çok mu?
O zamanlar Ünye de 20 Bin TL’ye 20 dönüm arazi alırsın. Filmi 10 gün oynadık, bayan matinesinde 1200 kişi ayakta izledi. Herkes mendille ağlayarak çıktı sinemadan. Bir hafta süre ile akşamları çift matine yaptık, rahmetli Enis şaşırdı; “ Efendim buna ne kadar para vereceğiz.” dedi. Adama 10 bin TL para vereceğiz, dedim bu kadar para verirsek bundan sonra bütün filmlerimizi pahallı alırız, dedi.

Adam bu durum karşısında bana dedi ki, senden bir ricam var Hasan Güler adına bir telgraf çek “Çeşme filmini bize sattığın ve para kazandırdığın için sana teşekkür ederiz. “ diye. Biz de böyle bir telgraf çektik. Hasan Güler gelene o telgrafı gösterecek ve filmi satacak. Aksi takdirde filmi satamıyor, kimse almıyor. Bize de zorla vermişti zaten. Zarar ederseniz ben karşılarım, dedi. Ben filmi hemşeri olduğumuz için aldım.

Sinemacılık hayatımda en çok yanıldığım filmdir benim Çeşme. Ferdi Tayfur’un ilk filmiydi. O film ona plak sattırdı, filimler yaptırdı, paralar kazandı ve Hasan Güler benim bildiğim kadarıyla 12 tane daire aldı bu filmin kârıyla. Fakat çok muhterem de bir adamdı Allah rahmet eylesin.

Film Ferdi Tayfur’dan dolayı mı tutu
yoksa film mi Ferdi Tayfur’u meşhur etti?
Film Ferdi Tayfur’u meşhur etti. İlk gecede ful, millet duymuş Ferdi Tayfur’u. Ben böyle yanıldığımı hiç görmedim, adını sanını duymamışım. Biz filimden 9 bin 500 TL kazandık,
Seyirci rekoru o zamana kadar “Avare” filminde idi, bu onu geçmiştir. Çünkü günde 2 bin kişiden 10 gün olarak 20 bin kişi seyretmiş o günden bu yana bu rekoru geçen olmadı. Rekor “Çeşme”de, filmi herkes duymuş, duymayan tek benim.
Çeşme filminde sinema tamamen doldu hiçbir yer boş değildi, hatta ayakta izleyenler dahi vardı. Bin kişi oturma yerimiz vardı filmi izlemeye bin 300 kişi gelmişti ayakta izlediler filmi. Gişede Çiloğlu vardı onun içi de çok sıkıntılıydı daha önce öyle baskın olmamıştı.
Bundan Önce ve Sonra
İş yapan filmler hangisi idi?
Bundan önce en çok iş yapan film Türkan Şoray’ın Zulüm. O filmden de Türkan ödül almıştı. Sonra Emel Sayın’ın Mavi Boncuk.
Sinemaya toplam bin 1300 kişi alıyorduk bir oturma yerimiz vardı, 300–350 kişi ayakta izliyordu filmi, insanlar içeriye zorla giriyordu.
Çeşme filmini en çok bayanlar sevdi, ağlamadan çıkan olmadı. Film ikinci, üçüncü ve dördüncü gelişlerinde de aynı ilgiyi gördü.
Bizim yani personelin Halka hizmet etmekten filmi 1. ve 2. günü izleme imkânımız yoktu ancak 5 ve 6 altıncı günü fırsat buldukça izleyebiliyorduk; onu da yarım yarım..

Bu Haber 5058 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI