Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Mustafa Selçuk ÜRER /ÜNYE KÜLTÜR VE MUSiKİ DERNEĞİ KURSLARI Gitar
19 Ocak 2013 Cumartesi 09:41
Kaynak: Canik Dergisi 13. sayı
1966 yılında kurulan cemiyetimizin Batı müziği bölümü de vardı, ancak o yıllarda batı müziği bölümünün faaliyeti eğitim düzeyinde değildi. Ünye’de Şebboy adı altında bir orkestra kuran Mustafa ALBAĞ ve kardeşi İhsan ALBAĞ, bu orkestranın provalarını yapmak için cemiyetin salonundan istifade ederler ve burada çalışırlardı. İşte 1966 ve daha sonrası yıllarda cemiyetimizde gitar sesleri duyulmaya başlamıştır. İhsan ALBAĞ elektrogitar çalardı. Mustafa ALBAĞ (rahmetli) ise bas gitar çalardı. O yıllarda Ünye’de klasik gitar çalanlar da vardı. İsmet KÜÇÜKOĞLU ve Alpaslan ERETEN o dönemde tanıdığımız klasik gitarcılardır. İsmet KÜÇÜKOĞLU daha sonra elektrogitar çalmaya başladı. Alpaslan ise babasının memuriyeti nedeniyle Ünye’den ayrıldı. Fakat Alpaslan, tanıdığım güzel gitar çalanlardan biridir. İsmet KÜÇÜKOĞLU ise o dönemde Ünye’nin en iyi elektro gitaristi idi. Örümcekler Orkestrası’nda beraber çalıştık.
Ünye Kültür Musiki Derneği’nin amacı doğrultusunda yürüttüğü çalışmalar kapsamında çalgı eğitimi faaliyetlerinin başlaması ile birlikte, gitar çalgısının da eğitimi ve öğretimi 1996 yılında başlamış olup, filen on altı yıldan beri sürdürülmektedir. Derneğimizin ilk gitar eğitmeni Ayhan KÖSEOĞLU’dur. Derneğimiz bu on altı yıl içerisinde farklı gitar eğitmenleri bu faaliyetini sürdürmüştür. Şu anda Ünye’nin yakinen tanıdığı gitaristi Sabri KARAYALMAN’ın eğitmenliğini yaptığı gitar bölümümüz faaliyetine devam etmektedir.
Ünye’de klasik gitar öğrenmek isteyen gençlere yardımcı olmak, en başta gelen görevlerimizdendir. Genç kitlenin yoğun ilgisini çeken bu çalgıyı biraz daha yakından tanıyalım.
Gitar, parmakla ya da pena ile çalınan yanları iki tarafı oyuk üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir çalgıdır. Genelde altı tellidirler. Klasik gitar, Akustik, Bas ve Elektro gitar çeşitleri vardır.
Batı ülkeleri içerisinde bir egzotik müzik çalgısı olarak görülmektedir. Gitar ve Lut çoğu zaman birbirleri ile karıştırılmaktadır. Aynı kuşaktan gelen çalgılar birbirlerine çok benzemektedir. Gitar aile bakımından gerçek Lut (Lavta) ailesine aittir. Ayrıca kendine ait özel bir formu olduğu bilinmektedir. Gitarın en son uğradığı yer 18.yy’da Afrika’dır. Buraya Portekizliler tarafından getirilmiştir. Antik devletlerde hemen hemen tüm lut ailesinin düzenli olarak kullanıldığı , karakteristik özelliklerinin ise zamanla geliştiği görülmemektedir. Yapılan araştırmalarda bulunan en eski gitar doğuda bulunmuştur ve “Guitarra Morisca” adı verilen bu çalgı 13.yy’a ait bir latin gitarıdır. Her araştırılan yolun sonunda gitarın batı ülkelerinde kilitlendiğini görürüz. Örneğin Greklere doğru bir gidiş yaparsak “Kithara”ya rastlarız. Eski kültürde tıpkı Mısır kültürü gibi Lut da önemli bir yer teşkil etmiştir. Lut olarak gelişim gösteren bu çalgı daha sonra gitar karakterine dönüşmüştür. Gitarın 8.yy’da Arapların İspanya’daki hakimiyetleri sırasında Arap kültüründen etkilendiği de bilinmektedir. Dört ayrı büyüklükte olan bu estrümanlardan biri küçük formda olup diğerleri buna bağlı olarak büyümektedir. En küçüğü olarak bilinen estrüman “Kairo” adında 85 cm uzunluğundadır. Daha sonra bu çalgı “Jeremias” adını almıştır. Bunu takip eden üç çalgının boyutları çok açık şekilde belirlenmiştir. Bunların hepsi Lut ailesine ait olmasına rağmen , tekne ve genel görünüm açısından orijinal , fakat garip bir tarihi gelişim göstermiştir.
Gitar 13.yy’dan beri Avrupa’da kullanılan bir çalgı olmuştur. Ancak , soy bakımından burada yeterince açık bir kimliğe sahip değildir. İsmini büyük ihtimalle Yunanlılardan almıştır. Biraz geriye doğru gidildiğinde formal yönden “Gitara”ya bir hayli benzediği, ancak çok fazla değişim gösterdiği görülür. Araplarda ve İranlılarda “Sitar” adını almıştır. Geleneksel çalgılarla bağlantı kurulduğu zaman oval teknesi itibari ile “Tambur”a benzediği görülür. Bir yandan da “Guitarra Morisca” yı hatırlatan bu çalgı 143.yy’ın ikinci yarısında ilk kez Alfonso El Sabio‘nun minyatürlerinde Cantigas de Maria adı altında resimlenmiştir. Üzerinde uzun bir boyun ve anlaşılmaz bir tekne donanımı daire şeklindeki ön deliğin içinde yer almıştır. Aynı özellikleri “Guitarra Latina”da ve aynı formları da modern gitarda görmekteyiz. Bugünün gitarı kendisini bilinen gitar ışığı altında, ancak daha da gelişmiş olarak “Guitarra Latina” adı ile duyurmuştur. Gitarın modernleşmeye başlaması 1484’de Tine Toris ‘de olmuş ve “Hisponorum İnvento” adını almıştır. İspanyada Vihuela, İtalya’da Viola ismini almıştır. Bunu takip eden yıllarda güneye doğru 1540’da Fransa’ya, sonra tamamen güneye ve batı Avrupaya kaymıştır. Bundan sonra gitar çıplak elle kullanılmaya başlanmış, sistemli hale gelmiştir. Böyle bir sistemi ilk kullananlardan birisi Karl Geiringer’dir. Gitar değişik ülkelerde değişik adlar almıştır. Bunlar: Gitara, Gitara Latina, Guiterre Latine, Guitarra Morisca, Guiterre Moresche, Guitarra Sracenica, Vihuleda de Penola, Guintarra, Qinterne, Lutina Guiterne, Kitarra, Chitara, Chitare, Guitarre,Gitarre... Form olarak günümüz gitarı , belirli normlara sahiptir.
Dünyaca ünlü gitaristler arasında, Jimmy HENDRİX (dünyanın en ünlü gitaristi), Eric CLAPTON, Jimmy PAGE, Keith RICHARDS vb. sayabiliriz. Ülkemizde de ünlü gitaristler yetişmiştir. Bunlar arasında, Yurdaer DOĞULU, Doğan CANKU, Demir DEMİRKAN, Asım Can GÜNDÜZ, Bülent ORTAÇGİL, Erkan OĞUR, Fuat GÜNER, Hasan Cihat ÖRTER, Neşet RUACAN vb. sayılabilir.

Mustafa Selçuk ÜRER
Ünye Kültür ve Musiki Derneği
BaşkanıBu Haber 2915 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI