Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
NİVİK
9 Şubat 2013 Cumartesi 09:44
Kaynak: Canik Dergisi 13. Sayı
Türkiye genelinde adı: Tirşik pancarı, Yılan Otu, Yılan Dili, Ayı Kulağı, Yılan Yastığı, Yılan bıçağı, Kabargan.
Bilimsel adı: Arum maculatumdur.

Nivik, özel olarak ekilip yetiştirilen bir bitki değildir. Bir önceki yılın çiçeklerinden dökülen tohumlardan çıkar. Eğer çıktığı arazi sürülüp işlenen bir araziyse, daha iyi büyürler ve daha taze olurlar.
Bizim bölgemizde daha çok ekilip biçilen tarlalarda ve kırlarda kendiliğinden Doğal olarak yetişir. Niviklerin iki cinsi vardır, biri bitkinin yaprakları boy ve en olarak biraz daha küçük yenilebilen türü, diğeri ise yenilmeyen yaprakları boy ve en olarak büyük olan zehirli öldürücü bir cinstir. Nivik belirli aylarda yapraklarının genç olduğu dönemde toplanır.
Kaynatılırken kaynama esnasında çıkan yeşil köpükler alınır. Bu köpükler otun zehrinin çıktığını göstermektedir. Yerken fazla çiğnememeye özen gösterilir, çünkü bitkinin zehri damaklara ve boğaza gıdıklama gibi bir his bırakır. Kahraman Maraş yöresinde bu bitkinin çorbası yapılır ve adı da Tirşik Çorbasıdır.
Kavurması da yapılır
Nivik Ünye köylü pazarında bolca bulunur. Nivik otunu ve bu ottan yapılan yemeğin lezzetini bilenler mevsimi geldiğinde pazardan alır, pişirir, yemek yaparlar.
Nivik Yemeği Yapılışı; Malzemeler: 1kg. nivik bitkisi 2 -3 adet kuru soğan, 1 yemek kaşığı pul biber, 2 yemek kaşığı yeterince tuz ve mısır ekmeği.

Hazırlanışı: Bitki yaprakları bol su ile yıkandıktan sonra doğranır. Bu sırada elin zarar görmemesi için eldiven takılır. Doğranan bitki tuz ile birlikte bir süre ovulur ve bir saat kadar bu halde bekletilir. Daha sonra soğuk su ile bol bol yıkanır. Bir tencerede doğranmış olan soğanlar pembeleşinceye kadar kızartılır. Bunun üzerine hazırlanan bitki ilave edilip karıştırılır. Üzerine kırmızı biberi ve tuzu ilave edilip ocaktan aldıktan sonra servisi yapılır.


Bu Haber 10529 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI