Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
AGlayan GelinTers Lale
4 Nisan 2013 Perşembe 08:38
Ters lale Dünya'nın en değerli çiçeklerinden biridir. Dünyada bu cinse ait 100 tür vardır. Daha çok kuzey yarı kürede dağılım gösterirler.
Ters lalenin gövde boyu 30 ile 100 cm arasında değişmektedir. Soğanları hafif basıktır. Yapraklar gövdede kiremit dizilişlidir. Gövdenin üst yarısında dairesel dizilişli olup mızrak şeklindedir. Çiçekleri çan şeklinde olup 1 ile 5 adet arasında değişmektedir. Çiçek açma dönemleri iklim şartlarına göre mart ve nisan aylarıdır. Çiçek rengi kırmızı turuncu ve nadiren sarıdır. Çiçek açma zamanı mart-mayıs aylarıdır.
Bir efsaneye göre, geçmişte Hakkâri’de yaşayan Asurîler, Ters Lale’ye her sabah göbeğinden su yayması nedeniyle (Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi nedeniyle ağlayan Meryem Ananın gözyaşları ile yetiştiği inancıyla) “Ağlayan Lale“ adı vermişlerdir. Bu yüzden Hıristiyan aleminde Ters Laleler kutsal çiçek olarak da anılmaktadır.
Soğanlı ve çok yıllık bir süs bitki olan “Ters Lale“ kış mevsiminin sonlarına doğru (karların erimeye başlamasıyla birlikte) mart ve nisan aylarında, çiçek açmaktadır. Sadece iki ay gibi kısa bir süre yaşayabilen bu çiçekler, yörede baharın müjdecisi olarak görülür. Boyları 60 ile 100 cm arasında değişen ve her dalında, bir çan gibi ters duran 3–8 arasında lale ve tepesinde yeşil yaprakları bulunmaktadır. Sarı, kırmızı ve turuncu renklerde açmaktadır.
Ters Lale, güzel görünümüyle park ve bahçeleri süslerken diğer yandan kozmetik sanayisinde ve ilaç sanayisinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Türk Mimarisinin en büyük eserlerinden birisi olan Selimiye Camisinde Ters Lale motifleri kullanılmıştır. Bu sayede Türk mimarlık tarihindeki yerini almıştır. (Kaynak: Abdullah KIRIM-Ağaçlar Net)Bu Haber 2957 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI