Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman/Şehzade Mehmet
4 Nisan 2013 Perşembe 09:03
Kanuni Sultan Süleyman’ın Çocukları:

Mezarının Üstünde bir Taht Olan Şehzade

Şehzade Mehmet birçok özellikleri olan şe şehzadedir.
Sultan Süleyman’ın dört erkek çocuğu olmuştur Mehmet bunlardan ilkidir, diğer oğulları Mustafa ve Beyazıt’ı kendine rakip görmüş ve boğdurtmuştur.. En küçük oğlu Cihangir ise, narin yapılı hastalıklı ve kambur bir çocuktu.
Şehzade Mehmed, Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan ilk oğludur. 1521 Tarihinde doğmuş çocukluğunu Topkapı Sarayı'nda annesiyle geçirmiştir. Saray hayatında en başarılı olan şehzadelerden bir tanesiydi, 1540 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Manisa’ya Veliaht Şehzade olarak atanmıştır. Babasından sonra taht için düşünülenler Veliaht olarak en büyük Sancak olan (Vilayet olan) Manisa’ya gönderilirlerdi. Veliaht; bir hükümdarın ölümünden veya tahttan çekilmesinden sonra tahta geçmeye aday olan kimse.
Şehzade Mehmedi babası Kanuni Sultan Süleyman çok severdi. Hatta Sultan Süleyman tahttan feragat ederek tahtı oğlu Şehzade Mehmed'e bırakacağı iddia edilmiştir.
Onbeşinci yüzyılın sonlarında Anadolu beyliklerinde de görüldüğü gibi "Çelebi" ünvanı ile de anılan hükümdar çocuklarına, şehzâde ismi verilmekte idi.
Osmanli sehzâdeleri babalarının sağlığında sancağın idaresine (Sancağa çıkma) tayin ediliyorlardı. Böylece, askerî ve idari işlerde deneyim kazanıp yetiştiriliyorlardı. Şehzâdeler on-on beş yaşlarında tayin edildikleri sancağa gönderilirlerdi. Devlet islerinde kendilerini yetiştirmek üzere, "Lala" denilen tecrübeli bir devlet adamı ile çeşitli hizmetler için kalabalık bir maiyet verilirdi. Şehzâdeler, gidecekleri sancağa validelerini de beraberlerinde götürürlerdi. Sancakta bulunan şehzâdelere "Çelebi Sultan" denirdi.
İzmit, Bursa, Eskişehir, Aydın, Kütahya, Balıkesir, Isparta, Antalya, Amasya, Manisa ve Sivas gibi şehirler, başlıca şehzade sancak merkezleri olmuştur. Şehzade Mehmet Manisa’da Vali iken Çiçek Hastalığı’ndan 23 yaşında ölmüştür.
Ölümü hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bazı araştırmacılara göre çiçek hastalığından ölmüştür. Bir görüşe göre de eceliyle ölmüştür. Başka bir görüşe göre de Mahidevran Sultan, Şehzade Mustafa'nın veliaht sancağından alınmasından sonra Şehzade Mehmed'in atanmasına kaldıramamış ve Barbaros Hayrettin Paşa'ya haber vererek Mehmed'in haremine güzel ama hastalıklı kız sokmasını emretmiştir. Hürrem Sultan ve Kanuni'den bir şekilde gizlenen bu emrin üzerine Barbaros Paşa, Şehzade Mehmed'in haremine hastalıklı kız sokmuştur. Hastalıklı kızla birlikte olan Mehmed'in bu hastalığın bulaşması sonucu öldüğü söylenir.
Kanuni Sultan Süleyman Mimar Sinan’a Şehzade Mehmet için görkemli bir türbe, türbenin yanına da bir cami yaptırmasını istemiştir. Mimar Sinan’ın yaptırmış olduğu bu yapı topluluğu cami, medrese, tabhane, sıbyan mektebi, imaretten meydana gelmiş olup, 1544 yılında yapımına başlanmış 1548’de de tamamlanmıştır. İstanbul Eminönü ilçesi, Şehzadebaşı’ndadır. Şehzade Külliyesi’nin avlusunda bulunan Şehzade Mehmet Türbesi de Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1543 yılında yaptırılmıştır. Türbe Osmanlı mimarisinin en güzel türbelerinden birisidir, sekizgen planlıdır. Üzeri yivli bir kubbe ile örtülmüştür. Toplam 30 pencere ile türbe aydınlatılmıştır. Alt ve üst pencereler arasında Fatiha, İhlâs ve surelerinin ayetleri vardır. Kapı kemerinin üzerinde de dikdörtgen kitabesi yer almaktadır. Bu kitabenin anlamı şöyledir:
“Bu âlemden, temiz inancı olan Şehzade de geçmiştir. Hay ve Samed olan Cenâb-ı Hak ebedi âlemde Ona rahmet etsin ki, ahirette Allah’ın izniyle asude olsun, rahat uyusun. Sene 950 (1543).”
Türbe son derece zengin bir bezemeye sahiptir. Bitkisel motifli bu çinilerinin üzerine lacivert zemine sülüs yazı ile “Allah’tan başka İlah yoktur” ve Muhammed O’nun peygamberidir” ibaresi yazılıdır. Giriş kapısının sağ ve solundaki mermer zeminli panolar üzerine celi-sülüs yazı ile Rad suresi ile Zümer suresi yazılmıştır. Ayrıca alt sıra pencerelerin üzerine bir kuşak halinde Esma-ül Hüsna yazılmıştır.
Kanuninin bu önem verdiği şehzadesinin adına bu türbeden başka en önemli Şehzade Camisini yaptırmıştır.
Kanuni Sultan Süleyman, bu camiyi Mimar Sinan'a siparişle yaptırmıştır bu Defalarca depremle yıkılmış, 5 yangın geçirmiştir talihsiz şehzadenin cami de. 1889 yılında 2. Abdülhamid'in yenilemesi ile günümüze gelmiştir.
2005 yılında ben buraları dolaşmış adı geçen yerlerin fotoğraflarını çekmiş ve yazdığım araştırmalar bazı İstanbul gazete ve dergilerinde yayınlanmıştı.
Bu türbeler o günden bu yana kapalıdır. Ben de özel bir izinle bakabilmiştim.
Şehzade Mehmet’in sandukası üzerinde dört ayaklı, fildişi kakmalı bir taht bulunmaktadır. Bu taht Kanuni Sultan Süleyman tarafından konulmuş ve ölümünden sonra Şehzade Mehmet’in padişah olmasını istediği simgelenmiştir. Ortadaki sandukada Şehzade Mehmed, sağında Şehzade Cihangir ve solunda kızı Hümaşah Sultan yatmaktadır.
Bu Haber 3541 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI