Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Aynur Zeren TAN/Ünyelilere Gıpta Ettim
9 Nisan 2013 Salı 08:33
Kaynak:Canik Dergisi 16. sayı
Pazar Günü,Talat Fartun’un arabası ile birkaç arkadaş beraber Ünye’ye gidiyoruz, hava yağışlı ve gamlı.Saat yarımda Ünye’ye vardık.Ünye müstesna bir gün yaşıyor bugün,her taraf bayraklarla donatılmıştı.Caddeler boyu trampet ve bando sesleri,bayram müjdesini yayıyordu caddelere dalga dalga….Samsun’dan bir merasim kıtası,boru takımı ve Ordu şehir bandosu ayrı bir husumet katıyordu bu güne,adeta Ünye kabına sığamıyordu.
Saat 14,Hükümet meydanında mahşeri bir kalabalık var. Yetmişlik bir nine, atkılı gelin,önlüklü bir genç kız,bastonuna dayanan ak sakallı bir ihtiyar bu meydanda toplanmış bugün. Müşterek heyecanı bardak bardak içiyorlar. Bu milli duygunun hazzına ermenin saadeti içerisindeler.
Son yıllarda alışmadığımız ve görmediğimiz bir tablo da çıktı karşımıza.Elimizde fener AP li aradık,bulamadık.CHP’li buluruz diye kalabalığı didik didik ettik, rastlayamadık.
YTP’li aradık bucak bucak,yoktu.
AP’li tahmin ettiğimiz bir vatandaşa rastladık ve kulağına eğilerek:
-Hangi partidensin? Diye sorduk, adam kaşlarını kaldırdı ve:
-Ne partisi?Ben Ünyeliyim .. diye cevap verdi.
Biraz ileride,yakasında altı ok gördüğümüz bir başka vatandaşa sokulduk. Hoş beşten sonra bir ara:
-Galiba Halk Partilisin? diye bir sual sormak cesaretini bulduk. Vatandaş müthiş sinirlendi.
-Hangi partiden olduğumu bilmiyorum. Bu gün Ünye’nin bayramı var. Ben her şeyden evvel Ünye’liyim” diye tersler gibi bir cevap verdi.
Artık cesaretimiz kırılmıştı. Bugün Ünye’de tek bir partili bulamasınız çünkü Ünye,müşterek ve tarihi bir gün yaşıyor.Ünye mutlu bir gün yaşıyor,on binlerce Ünyeli bayram yapıyor.Particilik asa ya takılmış.
Binlerce Ünyeli tek bir kalp hainde çarpıyor, tek bir nabız halinde atıyor bugün.Pazar günü gördüğüm bu muhteşem tabloyu kıskandım,gıpta ettim ve biraz da Ordu’yu düşündüm ve üzüntü duydum.İtiraf edeyim ki,biz ORDU’lu olarak bu vahdeti hiçbir işimizde gösteremiyoruz.
Biz de müşterek günler idrak ettik.Ticaret Lisemiz açıldı.Daha dün lise pansiyonunun temelini attık.Ama nedense Ünye’de ki birliği ve beraberliği gösteremedik.Halbuki Ordu’lu olarak,otuz bin Ordu’lu olarak neler yapamayız ki?Bir ve beraber olmanın kudret olduğuna inandıktan sonra….
Kaynak: Bir zamanlar Ordu, Fevzi Güvemli.

Bu Haber 2564 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI