Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Sümbül
4 Mayıs 2013 Cumartesi 09:08
Baharın yaklaşması ile birlikte sümbül çiçekleri de, bahçeleri renklendirmeye başladı.
Sümbül çiçekleri doğu Akdeniz bölgesinde yetişen soğanlı, çok yıllık bitkilerdir. Mart ayının ilk günlerinde çiçeklenirler. Zarif bitkilerdir ve güzel kokularıyla anılırlar.
Sümbül çiçeğinin üretimi kolaydır. Dikildiği yerde sürekli çoğalma özelliğine sahiptirler. Soğanları eylül – ekim ayları gibi toprağa dikilir. Sümbül ekilecek toprağın önceden gübrelenmiş olması gerekir.
Sümbüller fazla suyu sevmeyen bitkilerdir. Kumlu ve gevşek toprakta yetiştirilmelidirler. Güneş ya da yarı gölgede bakılması gerekir. Ayrıca sümbül çiçeğini saksıda yetiştirip, evinizde süs çiçeği olarak da bakabilirsiniz.
Sümbüllerin anayurdunu doğuda İran ve Türkmenistan'a kadar dağılım gösteren doğu Akdeniz bölgesi oluşturmaktadır. Hyacinthus, Yunan mitolojisinde Sparta Kralı'nın genç oğlu olup yeniden doğuşu simgelemektedir.
Ülkemizde iki alttürü vardır. Bunlardan alttür "orientalis" İçel, Hatay, özellikle Osmaniye ve çevresinde yaygındır. Diğer alttür olan "chionophilus" ise Kayseri, Sivas, Kahramanmaraş ve Tunceli çevrelerindeki dağlarda yabani olarak yetişir.
Osmanlılar döneminde çok sevilen ve Osmanlı saraylarında yetiştirilmek üzere toplandığı bilinen bir süs bitkisi idi.
Evliya Çelebi’nin “Seyahatname”sinde de sümbül ile ilgili ilginç bir bilgiye rastlanır; Antakya yöresi Belen dağlarında yetişen sümbülleri anlatmaktadır. Ünlü gezginimize göre, Karaağaç Kınıkhan yolu üzerinde Bakras Kalesi çevresindeki köylüler, dağlardan çıkarmış oldukları sümbül soğanlarını Bursa ve İstanbul gibi büyük şehirlerde Bakras sümbülü adıyla satarlar ve geçim sağlarmış. Bu güzel çiçeklere ait en eski hikayeye eski Yunan’da, Ovidios adlı şairin yazmış olduğu efsane de rastlıyoruz: efsaneye göre Hykinthos, Apollonun can ciğer arkadaşı olan bir gençmiş. Günün birinde tertip edilmiş bir disk atma müsabakası esnasında, Apollon’un atmış olduğu disk, kaza sonucu Hykinthosun başına isabet etmiş ve gencin ölümüne sebebiyet vermiş. Delikanlının başı, isabet eden disk sebebiyle bir çiçek sapı gibi kırılmış ve çimenler alkanlara boyanmış. Apollon arkadaşının cesedini kolları arasına alarak “Ah senin yerine keşke ben ölseydim” demiş. İşte o anda çimenler yeniden gövermiş ve Hykinthos’un öldüğü yerde şimdiye kadar görülmemiş güzellikte bir çiçek açmış. O andan sonra da bu güzel çiçeğe Hykintos, yani Sümbül denmiş.
Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/bitki-turleri/135659-sumbul-hyacintus.html#ixzz1nbBgKs1yBu Haber 2079 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI