Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Yaşar Karaduman/ Denizlerin Reisi Barbaros Hayrettin Paşa
27 Mayıs 2013 Pazartesi 09:55
yasar.karaduman@gmail.com
Deniz savaşlarında uyguladığı taktik yüzyıllarca amirallere ders olarak öğretildi.
Barbaroson ağabeyi Oruç Reise Yabancı korsanlar İtalyanca 'Kızıl sakal' anlamına gelen 'Barbarossa' derlerdi. Bu unvan Oruç'un ölümünden sonra Hızır Reis'e yani Barbaros Hayrettin Paşa’ya geçti

1476 yılında karanlık bir soğuk bir gecede Midilli adasında o güne kadar görülmemiş dehşetli bir fırtınada dünyaya gelen Yakup Efendinin üçüncü oğlunun ağlamasından sonra fırtına yavaş yavaş hızını kesmişti.. Babası, bu Hızır gibi yetişerek fırtınayı durduran çocuğun ismini Hızır koymuştu. Hayreddin adını, ona Kanuni Sultan Süleyman verdi. Avrupalılar ağabeyi Oruç Reis´e kızıla çalan sakalı yüzünden Barbarossa (Kızıl Sakal) adını vermişlerdi, Oruç Reis´in ölmesind3en sonra bu isim küçük kardeşi Hızır için kullanılmaya başlandı ve Türkçeye Barbaros olarak geçti.
5 Temmuz 1546 tarihinde 70 yaşında vefat eden Barbaros Hayreddin Paşa, için "Mate reisü'l-bahr-Denizin reisi öldü" denildi..
Paşa, iri yapılı ve kumral tenliydi. Saçı, sakalı, kaşları ve kirpikleri çok gürdü. Rumca, Arapça, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca gibi Akdeniz dillerini çok iyi bilirdi. Oğulları Mehmed Paşa, Hasan Paşa ve Vali Paşa'dır.
Barbaros Hayreddin Paşa: "Ben vefat ettiğim zaman, beni deniz sesi işitilebilecek bir yere defnediniz!" diye vasiyet etmişti. Türbesi İstanbul Beşiktaş Meydanı’ndadır. Türbeyi ölümünden önce Mimar Sinan’a yaptırmıştır.
Türbenin giriş kapısı üzerinde kitabesinde “Hâzâ türbe-i fatih-i Cezâyir ve Tunus merhum gazi kapudan Hayreddin Paşa rahmetu’llahi aleyh sene 948 -1541. yazmaktadır. (Cezayir ve Tunus Fatihi Gazi Kaptan Hayrettin Paşa)
Türbe içerisinde Barbaros Hayreddin Paşa ve eşi Bâlâ Hatun ile oğulları Cafer Paşa ve Cezayirli Hasan Paşa yatar..Türbenin karşısında bir de Barbaros anıtı vardır. Barbaros ününü Anrea Doria yönetimindeki Avrupa deniz ordusunu yenmesi ile yapmıştır. Bu Savaş tarihimize Preveze Deniz Savaşı olarak geçmiştir.
1538 yılında gerçekleşen Preveze Deniz Muharebesi'nde, Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması'nın karşısına çıkan Haçlı donanması, sayıca üstünlüğüne rağmen büyük bir bozguna uğramış ve Cenevizli ünlü Amiral Andrea Doria, kaçarak canını kurtarmıştı.
Barbaros, çok bilgili, devrin astronomi, meteoroloji seyri, hidrografi, deniz savaş tarihi bilimlerine de vakıftı.
Katip Çelebi’nin Cihad-ı Ekber ( Büyük Şavaş) adını verdiği Preveze zaferini müjdelemek için Barbaros Hayrettin Paşa,İstanbul’a haber göndermişti. Haber geldiği zaman Kanuni Sultan Süleyman, Edirne yakınlarındaki Yanbolu kasabasında idi. Kasabanın muzafferiyet sevinci olarak donatılmasını emretti. İngiliz tarihçisi Lane Poole bu savaştan bahsederken: “Preveze Savaşı Türkler için çok büyük bir başarıdır. Bütün Hıristiyan devletlerinin yüzlerce gemiden oluşan muazzam donanması Barbaros’un idare ettiği Türk Donanması önünden kaçmıştır.
Deniz savaşlarında uyguladığı taktik yüzyıllarca amirallere ders olarak öğretilen
Barbaros Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle hatıralarını, yazdırmıştır. Paşa anlatmış, söylediklerini, Muradi Sinan Reis adlı biri kaleme almıştır. Türk tarihinin mühim kaynaklarından biri olan bu hatıralar, bugüne kadar yayınlanmamıştır, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’nin Türkçe Yazmalar bölümündedir. Kaynak: Hayat Tarih Mecmuası

Kendi Ağzından
“Sultan Süleyman Han‘ın emrini alınca, birçok deniz cenginde arkadaşım olan zamanımızın kalem sahiplerinden Muradi’yi çağırttım. Padişahımızın fermanını söyledim. Derhal işe giriştik. Ben söyledim, Muradi yazdı.
Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri, Midilli’yi fethedince, adaya Türkler’in yerleşmesini buyurdu. İlk yerleşenler arasında babam da vardı. Babam Yakub Ağa, bir sipahinin oğlu idi, kendisi de sipahi idi. Selanik civarında Vardar’dan gelmişti. Babam, ada halkından bir kızla evlendi. Anam ona dört oğul doğurdu. İshak, dört oğulun büyüğü idi. Sonra ağam Oruç, sonra ben Hızır, sonra İlyas doğdular..”

Oruç Reis korsanlar arasında Baba Oruç diye anılırdı. Yabancı korsanlar da ona İtalyanca 'Kızıl sakal' anlamına gelen 'Barbarossa' derlerdi. Bu unvan Oruç'un ölümünden sonra Hızır Reis'e yani Barbaros Hayrettin Paşa’ya geçti. Barbaros kardeşler 1516 yılında İspanyolları, yenerek Cezayir'i fethettiler ve burada bir devlet kurdular. İki yıl sonra Ispanyollar'la yapılan savaşta Oruç Reis şehit düştü. Onun yerine Hızır Reis (Barbaros Hayreddin) Cezayir hükümdarı oldu. Fakat, memleketine hizmet etmek istediği için, Cezayir'i Osmanlı Devleti'ne sunarak, Yavuz Sultan Selim'e bağlılığını bildirdi. Yavuz Selim de ona 'Beylerbeyi' unvanını vererek emrine 2 bin yeniçeri ile top ve savaş araçları gönderdi.
Barbaros Kanunî'nin huzurunda
Kanunî Sultan Süleyman deniz savaşlarındaki başarılarını nice zamandan beri takip ettiği Barbaros gibi bir amiral istiyordu. Onun için Barbaros'u İstanbul'a davet etti: Davet mektubu şöyledir:
"... Şöyle bilesin ki, eğer Yüce Allah izin verirse, muradı şahanem İspanya kıralına bir ders vermektir. Emri şerifimi alınca, acele olarak saadet kapıma gelip hâki payime (ayak toprağıma) yüz süresin.
Zira bu mühim işde bana lâzım kulumsun. Yerine bir bahadır arslanı vekil bırakasın. O gazi Ocak benim şanım, şerefim ve iftiharımdır...".
Barbaros bu daveti memnuniyetle kabul etti. Yerine oğlu Hasan Ağa'yı vekil bırakarak, 18 namlı kaptanı ve 18 Cezayir gemisi ile yola çıktı.
Barbaros'un gelişini İstanbullular coşkun gösterilerle karşıladılar. Şehir baştan başa donatılmış, halk kıyılara yığılmış, sürekli alkışlarla büyük sevgi gösterisinde bulunmuştu. Denizlerin hâkimi Barbaros, Kanunî Sultan Süleyman'a çok değerli armağanlar getirmişti:
Sultan Süleyman hediyelerden çok memnun oldu. Yanında 18 kaptanı ile huzura çıkan, el öpen Barbaros'a ve kaptanlarına hediyelerle mukabelede bulundu. Barbaros'a "Hayreddin" adını verdi. Onun mert ve dürüst konuşmalarından memnun kaldı ve "Kaptanı Derya" ilan etti
. DİKKAT! : Yayınlanan köşe ve tarih yazılarının tüm hakları yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi tamamı yada bir kısmı kullanılamaz, alıntı yapılamaz, izinsiz başka bir yerde yayınlanamaz.

Kaynaklar:
Ali Rıza Sefi, Barbaros Hayrettin Paşa
Yılmaz Öztuna. Paşanın Hatıraları
M. Ertuğrul Düzdağ* Hayretin Paşa
İskender Pala. Efsane
Kadir Mısırlıoğlu Barbaros Hayrettin Paşa
Hayat Tarih Mecmuası

Bu Haber 2709 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI