Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Taksim Gezi Parkının yerine yapılmak istenen Topçu Kışlası ve arkasına saklanan 31 Mart İsyanı
24 Haziran 2013 Pazartesi 11:01
Bu İsyanı bastıran Subaylar 10 sene sonra Türk Kurtuluş Savaşı’nı yapacaklar ve Türkiye Cumhuriyetini Kuracaklardır.
Bugün, Taksim Gezi Parkı yıkılarak yerine Topçu Kışlasının yapılmak istenmesi karşısında oluşan tepkinin kaynağı olan kışlanın rol aldığı 31 Mart İsyanı’na bakacağız.

Geçen hafta bu konuda yazdığım yazıya ek bilgiler geldi, bir okuyucum tarihçi Murat Bardakçı’nın son yaptığı açıklamaya dayanarak, isyanın Sultanahmet’te başladığı, Taksim Topçu Kışlası’nın isyanla ilgisi olmadığı, isyanın biraz arkada bulunan Taşkışla’da cereyan ettiğini söyledi. Murat Hoca öyle diyorsa doğrudur. Ancak Taksim Topçu Kışlası da çok masum değildir.

Necip Fazıl Kısakürek "Son Devrin Din Mazlumları" adlı kitabında 31 Mart İsyanı'nı bastırmak için İstanbul’a gelen Hareket Ordusu'nun isyancılarla çatıştığı yerlerden birinin de Taksim'deki Topçu Kışlası olduğunu belirtir. Necip Fazıl, aynı kitabında Mustafa Kemal ve Hareket Ordusu'na da “Çapulcu sürüsü..." demiştir.. (Alıntı: Sinan Meydan-Odatv.com)

Necip Fazıldan sonra Doğan Avcıoğlu da (Doğan Avcıoğlu, 31 Martta Yabancı Parmağı)” adlı kitabında şöyle der: “Hareket Ordusu'nun öncü komutanları olarak Binbaşı Fethi (Okyar) Bey,(Cumhuriyet döneminde Başbakan), İsmet Bey (İnönü- Cumhuriyet dönemince Cumhurbaşkanı) ve Kâzım (Karabekir) Bey gibi genç subaylar öncü birliklere komuta ediyordu. İsyancıların en yoğun direnme noktaları Taşkışla, Davutpaşa ve Taksim Kışlaları'nda olmuş ve kanlı çarpışmalar gün boyu sürmüştür.

Görüldüğü gibi Taksim Topçu Kışlasının olaylarda rol aldığı tezimiz doğrudur.


Bir Düzeltme
Yazıda ben de bir yanlışlık yapmışım Askerlik Ünye Şubesi Başkanı Yarbay Metin Dermut’un dikkatini çekmiş, özür dileyerek düzeltiyorum. Edirne’den gelen Hareket Ordusunun Kurmay Başkanı olan Mustafa Kemal o sırada Kurmay Yüzbaşıdır. Ordunun Süvari Birliği komutanı olan İsmet Bey’de (İnönü) Kurmay Yüzbaşıdır. Ben Mustafa Kemal’i Çanakkale ile karıştırmış Kurmay Albay olarak, İsmet Beyi de Kurmay Binbaşı olarak yazmışım, düzeltirim.


Savaş Planları
Mustafa Kemal hareketin İstanbul içindeki planlarını kendisi hazırlamıştır. Atatürk’ün adını ağızlarına almayan bazı tarihçilerimiz Hareket Ordusu konusunda Mustafa Kemal’e hiç değinmezler, diğer tarihçi ve araştırmacılarımızın hemen hepsi Atatürk’ün 31 Mart (13 Nisan 1909) İsyanı’ndaki etkin rolüne işaret etmektedirler. 31 Mart İsyancıları iki gün içerisinde çoğu mektepli subay olan 20′den fazla insanı öldürmüşlerdir.

Mustafa Kemal bu görevi sırasında Hareket Ordusu`nun gerek yolda gerekse İstanbul`daki sevk ve idaresinde önemli hizmetleri olmuştur.. İsyan bastırılınca Kurmay Başkanlığı Mustafa Kemalden alınarak Kurmay Binbaşı Enver Bey’e (Enver Paşa) verilmiştir. Tarih kitapları açıkça yazmasalar bile isyanın bastırılmasında plan ve harekatı daha genç bir Kurmay Yüzbaşı iken Mustafa Kemal yönetmiş, Ordu Komutanı Mahmut Şevket Paşa ve Binbaşı Enver bey hazıra konmuşlar ama tarih bu gerçeği gizlememiştir..


31 Mart İsyanı Nedir?
Düzeltmelerden sonra, 31 Mart Gericilik İsyanı’na bakalım.
Değerli okuyucular, bu bilgileri bizden önce yazmış güvenilir tarihçilerden ve tarafsız kaynaklardan alıyoruz. Bir sorun varsa oralardadır, bizim onlara bir şeyler eklemek, çıkartmak lüksümüz yoktur. Bu isyanda rol almış kişiler, mekanlar nedenleri ve sonuçları yüzlerce defa yazılıp durmuştur, gizli saklı bir tarafı kalmamıştır. Taksim Gezi parkında eylem yapan gençler bu isyanda rol oynamış bir kışlayı yeniden yapmakta ısrar edenlerin oyunlarını deşifre etmişler, ısrarın arkasındaki niyeti anlamışlardır..


İsyanın Nedeni
31 Mart İsyanı’nın nedenleri, o zamana kadar askere alınmayan medrese öğrencilerinin de askere alınmaları tasarısıdır...31 Mart'a etki yapanlardan biri de görev dağılımında Harbiyeli subaylara öncülük tanınması önemli bir sebep teşkil etmekteydi. Alaylı subaylar önemli oranda kadro dışı bırakılmıştı. Bunun üzerine medrese öğrencileri ve din adamları "dinimiz elden gidiyor" diyerek ayaklanmışlardır.


Kurtuluş Savaşı Kadrosu
O gün de yabancılar, bugün Taksimdeki gençleri alkışladıkları gibi, Fransızca (L’avant merche de l’armee liberation) Hürriyet Ordusu’nun ileri hareketi ve Almanca (Die vormarsch der junge Türken) “Genç Türklerin ileri hareketi” adını verdikleri bu teşebbüsü alkışlamışlardır.

Edirne’den İsyanı bastırmak için gelen Hareket Ordusundaki subayların büyük bir kısmı, bu olaydan on veya oniki sene sonra Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Fethi Okyar, Rauf Orbay, Fevzi Çakmak, Ali Çetinkaya, Ali İhsan Sabis, Ali Fuat Cebesoy Kazım Karabekir, Kurtuluş Savaşını yapacaklar ve yeni Türkiye Cumhuriyetini kuracaklardır.

Eğer isyancılar başarılı olsalardı bu subaylar gericiler tarafından ya idam edilecek veya başka yerlere sürülecekler Kurtuluş Savaşı diye bir şey olmayacaktı. Sevr anlaşmasına razı olacak Türklere Anadolu’nun ortasında küçük bir yer bırakılacaktı. Son padişah ülkeyi ya İngiliz sömürgesi yapacak veya terk edip gidecekti.

İmparatorluk çökme aşamasına gelmişken Selanik’ten yola çıkıp İstanbul’a geliyorlar ve 31 Mart isyanını bastırıyorlar. Biz ise bugün o isyana sahne olmuş kışlayı tekrar dikmeye çalışıyoruz..

Bugün onların kurtardığı ve kurduğu bu ülkede ve Cumhuriyette hür yaşıyoruz, onlara minnettarız, ruhları şad olsun.

İdamlar
Çatışmalarda Ha¬reket Ordusu'ndan kırk dokuz kişi öldü, seksen iki kişi yaralandı; İstanbul'daki birliklerin ölü sayısı 230, yaralı sayısı ise 475'ti. İsyanın bastırılmasından sonra kurulan Divan-ı Harbi Örfi, (Sıkı Yönetim Mahkemesi) idam cezaları verdi. İdam sehpaları ibret için günlerce sokaklardan kaldırılmadı. Divan-ı Harbin değişik tarihlerde vermiş olduğu kararlara göre, 62 isyancı idama, 37 isyancı ömür boyu hapis ve 390 isyancı hapis ve 139 isyancı da sürgün cezasına çarptırılmıştır.

Hareket Ordusu erat ve subayları ise gösterdikleri başarılardan dolayı madalya ve para ile ödüllendirilmişlerdir.

Gelecek Hafta: Cumhuriyet Devrinde Bir İsyan:
Kubilay ve Menemen İsyanı


KAYNAKLAR
Dr. Necdet AYSAL 31 Mart Olayı
Ecvet Güresin, 31 Mart İsyanı,
İsmet Bozdağ
Doğan Avcıoğlu
Necip Fazıl Kısakürek
Kaynak yazarların kaynakları:
Akşin, Sina, 31 Mart Olayı, .
Atılhan, Cevat Rifat, Bütün Çıplaklığı İle 31 Mart Faciası, .
Avcıoğlu, Doğan, 31 Martta Yabancı Parmağı, . .
Baydar, Mustafa, 31 Mart Vak'ası
Bozdağ, İsmet, Sultan Abdülhamit'in Hatıra Defteri,
Orbay, Rauf, Cehennem Değirmeni Siyasi Hatıralarım
Özalp, Kazım ve Teoman Özalp, Atatürk'ten Anılar,
Tunaya,.Zafer Tarık, Hürriyetin İlanı İkinci Meşrutiyet,
Bayur, Türk İnkılabı Tarihi


Bu Haber 2083 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI