Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
YAŞAR KARADUMAN /Atatürk’ün Gizli Vasiyeti
16 2013 Pazartesi 11:23
yasar.karaduman@gmail.com
Vasiyetin Kasım Ayında Açılması bekleniyor
Birtakım tarihçi ve araştırmacılar Atatürk’ün gizli bir vasiyetinin olduğunu iddia ederler. Atatürk, ölümünden elli yıl sonra açılmak üzere bir vasiyet bırakmıştır.
Bu vasiyeti elli yıl sonra 1988 de açılmış fakat zamanın cumhurbaşkanı tarafından “Açıklanması için şartların henüz oluşmadığı görülmüş , 25 sene daha saklı kalması ve 2013 yılında açılması kararlaştırılmıştır.” Şeklinde bir iddia vardır.
Aşağıda araştırma bu iddiaya aittir. Biz ilginç bulduk, araştırdık sizlerin de ilgi ile okuyacağınızı tahmin ediyoruz.


Araştırmacı Aytunç Altındal, Atatürk'ün 50 yıl sonra açıklanmasını istediği vasiyetinin, 1988'de Kenan Evren ile Turgut Özal tarafından gizlendiğini iddia etmişti.
Altındal'a göre, Atatürk, bazı notlarının ölümünden 50 yıl sonra açıklanmasını vasiyet etmişti. Atatürk'ün notlarında, Cumhuriyet için ileride neler yapılması konusundaki görüşleri yer alıyordu.
Vasiyetin 1988'de yani Atatürk'ün ölümünün üzerinden 50 yıl geçtikten sonra açıldığını belirten Altındal, "Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve o günkü Başbakan Turgut Özal, bunları okudular. Ancak bu görüşlere, bu fikirlere toplumun henüz hazır olmadığını öne sürerek bunların açıklanmasını engellediler.” dedi, 1988'de vasiyetin üstüne 25 yıllık yeni bir yasak konulduğunu söyledi.
Buna göre var olduğu iddia edilen gizli vasiyete konulan ek 25 yılık zaman kasım 2013 yılında dolmakta ve vasiyetin açıklanması gerekmektedir.

Tek vasiyet var
Altındal'ın açıklamalarına karşılık Prof.Dr. Yusuf Halaçoğlu ise Atatürk'ün kendi el yazısıyla tek sayfalık sadece bir vasiyetnamesi olduğunu belirtti: "Atatürk'ün Tarih Kurumu'nda başka gizli belgesi yok. Genelkurmay'da bazı belgeler olabilir.” dendi. Böyle bir belgeyi hiç görmedim, duymadım. Olsa idi duyulurdu. Kaynak: Bülent Erandaç, Takvim gazetesi 9 Nisan 2011

Genel Kurmay Başkanlığı Atatürk'ün Gizli Vasiyetini
kabul etmedi.

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı da Atatürk'ün ölümünden 50 yıl sonra açıklanmasını istediği gizli bir vasiyeti olduğu iddialarını kabul etmedi. Kimi çevrelerin sıklıkla dile getirdiği ve Atatürk'ün eski yazıyla yazılmış gizli bir vasiyetinin bulunduğu iddialarını reddetti.
"Ziraat Bankası Merkez Müdürlüğünde bulunan Atatürk'e ait 21.820 adet belge bakanlar Kurulu'nun 2 Ocak 1964 gün ve 672538 sayılı kararnamesi hükümlerine dayanılarak 22 Ocak 1964 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Harp Tarihi Dairesine teslim edilmiştir. İnce tasnifi yapılan bu belgelerin içinde eski Türkçe yazılı Atatürk'ün imzasını taşıyan ve vasiyeti niteliği taşıyabilecek belge mevcut değildir.
Alındığı yer http://www.sessiz.com/ataturk/154710-ataturkun-gizli-vasiyeti.htmlVasiyet Nasıl Oluştu
“Atatürk, 6 Eylül 1938′de Dolmabahçe Sarayı’nda iken yanında, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak, Ordinaryüs Prof. Neşet Ömer İrdelp olduğu sırada, İstanbul Beyoğlu 6′ncı Noteri İsmail Kunter’i makamına davet ederek, el yazısı ile yazmış olduğu vasiyetlerini içeren bir zarfı, kapalı bir şekilde, 3 yerinden kırmızı bal mumu döktürüp, mühürleterek, Noter Kunter’e “Bu kapalı zarfta vasiyetlerim var, icap ettiği vakit, gerekeni yaparsınız” diyerek teslim etmiştir.
Atatürk’ün 10 Kasım 1938′de vefat etmesinden sonra, vasiyetlerinin olduğu mühürlü olarak kapatılmış olan büyük zarf, 28 Kasım 1938′de saat 15.00′de bir heyet huzurunda açılarak içerisinde, bilinen fakat eksik açıklanan vasiyetnamesi ve kapalı vaziyette bir zarf daha çıkmış olup, bu zarf Ankara 3′ncü Sulh Hukuk Hâkimi Osman Selçuk ve görevli bir heyet tarafından, 5 Ocak 1939′da, Ankara’da Ulus semtindeki Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünde özel kasalara, 50 yıl sonra, 10 Kasım 1988′de açıklanmak üzere konmuş ve kayıt altına alınmıştır. Kasaların gününden önce açılmasını engellemek maksadı ile kasaların kapısı kaynakla kapatılımıştır..


Atatürk’ün saklanan vasiyeti
Neden Açıklanmıyor.
Atatürk ölümünden elli yıl sonra bazı görüşlerinin açıklanmasını istemiş ve bu son derece önemli görüşlerini vasiyetinde bildirmiştir.
Ölümünün üzerinden yetmiş yıl geçmesine rağmen Atatürk’ün vasiyeti adeta bir sır gibi özenle saklanıyor. Peki, bu yüzyılın dâhisi olan, aklı, bilgisi, ileri görüşlülüğü dünya çapında bilinen Atatürk’ün görüşlerinin açıklanmamasının nedeni nedir?
Basındaki haberlere göre Atatürk’ün vasiyeti 1988 yılında ölümünden tam elli yıl sonra “Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve o günkü Başbakan Turgut Özal tarafından açılıp okunmuştur. Ancak Atatürk’ün görüşlerine toplumun henüz hazır olmadığı öne sürülerek vasiyetin açıklanması tekrar bir 25 yıl daha yasaklanmıştır.”


ATATÜRK'ÜN GİZLİ VASİYETİ
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde
“Ölümünden iki ay önce Dolmabahçe’ye Beyoğlu Altıncı Noteri’ni çağırttı. Bir vasiyet yazdırdı. 50 yıl sonra açıklansın dedi. Ama hep gizli kaldı.” İşte bu iddia Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava konusu oldu.
Atatürk’ün ölümünden bugüne tartışılan ve varlığı gerek Genelkurmay Başkanlığı gerekse en yetkili ağızlardan yalanlanan ’Atatürk’ün gizli vasiyeti’ AİHM’de. Meriç Tumluer, konuyu AİHM’e taşımayı başardı.
Meriç Tumluerin iddiaları şöyle:
Atatürk’ün vasiyetnamesi eksik açıklanmıştı. Çünkü Ata’nın mühürlettiği zarf içinde bir zarf daha çıkmış, bu zarf da Ankara 3. Sulh Hukuk Hâkimi Osman Selçuk ve görevli bir heyet tarafından 5 Ocak 1939’da Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünde özel bir kasaya konmuştu. Tumluer, “Bu zarf mahkemede kayıt altına alınmıştı. Kasaların gününden önce açılmasını engellemek maksadı ile 50 yıllık süreç için kasaların kapısı özellikle bir kaynakla tutturulmuştu. Vasiyetin açıklanma zamanı geldiğinde Cumhurbaşkanı Kenan Evren bu konuda kamuoyuna hiçbir bilgi vermedi.”
Beklenen süre dolup da kimseden ses çıkmayınca bu kez konu mahkemeye taşındı.
Saklandığı ileri sürülen gizli vasiyette ne vardı?
İddiaların sahibi yazar Aytunç Altındal'dı ve bu görüşünü 1981 yılında yazdığı bir kitapla ilk kez ülke gündemine taşımıştı, 400 sayfadan oluşan bu vasiyet genç Türkiye Cumhuriyeti'ne ilişkin siyasi, toplumsal ve tarihsel görüşleri içeriyordu.
Vasiyetin açıklanmasına konular 25 yıllık ek süre önümüzdeki Kasım ayında doluyor. Bakalım vasiyetname açıklanacak mı?


Bu Haber 2186 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : AÇIKLANMADI Tarih : 15 Şubat 2014 / Pazar Üye Adı :nermin yılmaz
BU SEFERDE TAYYİP ENGELLEMİŞDİR
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI