Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Yaşar Karaduman/ Tarih Bazen Aşkları da Yazar
13 Ocak 2014 Pazartesi 11:03
yasar.karaduman@gmail.com
“Anladım sevmeyeceksin beni sen nazlı çiçek”,

“Bir bahar akşamı rastladım size” “Nereden sevdim o zalim kadını”, gibi unutulmaz besteler yaptı. Bir akşam, içkisini yudumlarken masada son nefesini verdi.
Cenazesi "Söndü yâdımda akisler gibi aşkın seheri..." adlı şarkısı ile uğurlandı

Sevgili okuyucular, sizlere bu sayfada hep tarih yazdım, bazen sıkıldınız bazen ilgi ile okudunuz. Tarih, sevmeyen için sıkıcıdır. Tarihin okunması kadar yazılması da zordur.
Üç sayıdır burada yazdığımız Sarıkamış Faciası geçen hafta bitti, bu hafta kimsenin bilmediği yakın tarihimizde geçmiş hüzünlü bir aşk hikayesi var, daha sonra bu sayfanın formatı gereği yine tarihi konulara döneceğiz, şimdi hep birlikte bu acı aşk hikayesini okuyalım:

Afife Jale ve
Selahattin Pınar
Türkiye’nin ilk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale babası tarafından evlatlıktan reddedilmesine rağmen tiyatro oyuncusu olmaktan vazgeçmemiş, Türkiye’de tiyatroda sahneye çıkan ilk Müslüman kadın sanatçıdır.. Daha önce hiç bir Müslüman kadın sanatçı tiyatro oyununda rol almamıştır. Böyle durumlarda ya Müslüman olmayan Rum ve Ermeni bayanlar veya erkekler bayan rolü oynarlardı.
Sevilen birçok şarkının bestekârı Selahattin Pınar ise “Çalgıcı mı olacaksın” diyen babasının sözleri karşısında evini terk eden bir müzisyendir.
1902 de doğan Selahattin Pınar’ın babası eski Denizli milletvekili Sadık Bey, oğlunun hukukçu olmasını istiyordu. Bir gün misafirler Sadık Bey'e oğlunu sordular; Selahattin de sofradaydı. Sadık Bey: "Selahattin çalgıcı oldu" dedi.
Selahattin ayağa fırladı ve " ben çalgıcı değil, sanatkârım!" diye diklendi. Babası onu da kovdu. Bunun üzerine Selahattin Pınar, ceketini alıp sofrayı terk etti. Sadık Bey, yanı başında bulunan gaz lambasını oğluna doğru fırlattı. Çıkan yangını güç bela söndürdüler, Selahattin bir daha baba evine dönmedi.

Bu iki insanın
Birbiri ile ne ilgisi vardı?
Bu iki sanatçı bir gün bir konserde karşılaştılar. Afife Jale Müslüman kadınlar sahneye çıkamazlar yasağından dolayı Konservatuar’dan atılmıştı. 1902 yılında doğan Afife Jale, İstanbul Kız Sanayi Mektebi'nde okuyordu. Ama onun aklı tiyatrodaydı. Oysa Müslüman kadınlara sahneye çıkmak yasaktı. Buna rağmen 16 yaşında talebe olarak Konservatuara başvurdu ve kabul edildi. Babası Hidayet Bey, kızını bu sevdadan vazgeçirmek için çok uğraştı. Başaramayınca sertleşti: "Benim Afife diye bir kızım yok" dedi. Afife de baba evini terk etti.
Selahattin Pınar bu ilginç kadına bir konserde rastladı ve bir müddet sonra ona âşık oldu.
Şarkıdaki gibi, "Bir bahar akşamı" İstanbul Kuşdili’nde Hafız Burhan konserinde karşılaşırlar. Selahattin Pınar, Hafız Burhan’ın arkasında tambur çalıyordu. Afife Jale tiyatrodan atılmıştı, işsiz ve kimsesizdi, acısını yatıştırıcı haplarla dindirmeye çalışıyordu, ikisi de 25 yaşındaydı, evlenmeye karar verdiler. İkisi de gençliklerini acılar içinde harcamışlardı, evlenince kaçırdıkları her şeyi birlikte yapmaya çalıştılar. Ancak güzel günler uzun sürmedi.
Afife, tiyatrosuz yaşayamıyordu ve tiyatronun boşluğunu uyuşturucularla dolduruyordu. Suriyeli bir eczacı onu morfine alıştırmıştı. Selahattin Pınar, bir gün eşinin öğle uykusu için çekildiği zaman odasının anahtar deliğinden içeri baktığında, damarına morfin şırınga ettiğini gördü ve çöktü. Ama eşine öfkeden çok, merhamet duyuyordu, onu hayata döndürebilmek için çırpınmaya başladı.
Ve bu gidişi geri çevirebilmek için her şeyi denedi.
Selahattin Pınar, kendisi de morfin tuzağına düşer gibi oldu. Bunun üzerine Afife, "Terk et beni!"diye yalvardı ona... "Yoksa sen de mahvolacaksın, bırak beni gideyim." dedi.
Selahatin Pınar, altı ay sonra Afife Jale'yi bıraktı. İkisi için de kötü yıllar başlıyordu. Afife, kimsesiz ve beş parasız, parklarda yatıp kalkar, aşevlerinde karnını doyururken ayrıldığı eşinin kendisi için yazdığı şarkıları dinleyip ağlıyordu.
Bir zaman sonra yoksulluğunun son durağı Balıklı Rum Hastanesi'nde, bir deri bir kemik hayata veda etti. Cenazesinde dört kişi vardı, mezar yeri, mektupları ve fotoğraflarıyla birlikte unutulup gitti…
Selahattin Pınar, aşkını hiç unutamadı:
“Ayrılık yarı ölmekmiş”, ”Kalbim yine üzgün, seni andım da
derinden, “Bakışı çağırır beni: "Nereden Sevdim O Zalim Kadını", "Anladım Sevmeyeceksin Beni Sen Nazlı Çiçek", gibi acısını anlatan unutulmaz besteler yaptı. Afife Jale`den sonra ölene dek alkol bağımlısı olarak yaşayan Selahattin Pınar 6 Şubat 1960'da çok sevdiği Afife’sine kavuştu.
Unutulmaz Şarkıları
Halen Söylenir
Bu besteleri biz gençlik yıllarımızda, henüz arabesk’in pop müziğin olmadığı yıllarda aynı hüznü duyarak zevkle dinlerdik, bu şarkıların arkasında böyle acı bir aşk hikayesinin olduğunu bilmedik ancak bunu yıllar sonra tesadüfen okuduğumda öğrendim. Türk Sanat Müziğinde bunun gibi hüzünlü hikayeleri olan yüzlerce eser vardır, bunlardan “Bir bahar akşamı rastladım size “ adlı şarkısı bugün bile dün bestelenmiş kadar popülerdir ve kimse bu acı aşk hikayesini bilmez.
Bugün Türk Müziği ve Türk Sanat Müziği unutulmuş gibidir. Benim generasyonum bu şarkılarla büyüdüğü için halen duyduğumuza gönlümüzü titretir ve biziz unutulmaz gençlik yıllarımıza götürür..
Bir akşam her zaman uğradığı meyhanede doktorların yasak ettiği ne varsa hepsini ısmarlayıp sofrayı döşetti, içkisini yudumlarken son nefesini verdi.
Cenazesi kendi bestesi onan:
"Söndü yâdımda akisler gibi aşkın seheri..." adlı şarkısı ile uğurlandı:
100`e yakın bestesi olduğu sanılmaktadır. Bunlardan, "Nereden sevdim o zalim kadını" ve "Anladım sevmeyeceksin beni sen nazlı çiçek" isimli şarkılarını Afife Jale için bestelediği söylenir.
“Gel Gitme Kadın” şarkısı Mustafa Kemal ATATÜRK`ün en sevdiği şarkılar arasında yer alır.
Türk Müziğinde bir ekol olan Selahattin Pınar ve Afife Jale ve şarkıların hikayesi burada bitmektedir, huzur içinde uyusunlar.

Kaynak: Türkmüziği Net
Vikipedia
Biyografi. Net
Türk Tiyatro Tarihi

İki Ünlü Şarkısı:
Söndü yadımda
http://www.dailymotion.com/video/xtgrzy_ayse-tas-sondu-yadimda-akisler-gibi-askin-seheri_music
Bir bahar akşamı rastladım size
http://www.youtube.com/watch?v=L6pUM4fh2XA

Bu Haber 2222 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : teşekkür ederim Yaşar abi. Tarih : 15 Ocak 2014 / Pazar Üye Adı :Nedim Taşoğlu
Yaşar abi,çok güzel bir araştırma yapmışsın,bizlerde bu şarkılar ile büyüdük,bu şarkıların kimler için yazıldığını ve kimlerin yazdığını bilmiyordum,teşekkür ederim,inşallah devamları gelir.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI