Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / FİKRİYE HANIM İLE
26 Ocak 2014 Pazar 23:22
yasar.karaduman@gmall.com
TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR
ATATÜRK’ÜN OĞLU

Kızı: “Sesi aynı idi, hal ve tavırları, hareketleri
ve her şeyi ile aynı Atatürk’tü”
Babam: ”Kızım Atatürk’ün oğluyum desem adam delirmiş derler.
Bazı sırlar benimle mezara gidecek” dedi

Tarih ilginç olayları, esrarlı hikayeleri, meşhur kişileri içinde saklayan sihirli bir dünyadır. Bunlardan biri de Atatürk’ün hayatıdır. Atatürk hakkında bilmediğimiz, tarihin bize yazmadığı birçok olay vardır. Bunlardan en ilginç olanı Atatürk’ün evlatlıkları ve iki öz oğludur.. Bugüne kadar elliye yakın kişi Atatürk’ün oğlu olduğunu iddia etmiş, ama hiçbiri bunu kanıtlayamamışlardır. Bunun dışında Atatürk’ün gittiği yerlerde evlat edindiği evlatlıklarının sayısı yine elliye yakındır. Ünye’de bile ortaokulda iken bir Fransızca öğretmenimiz vardı adı İsa Manas’tı o da “ben Atatürk’ün manevi oğluyum” derdi. Bizzat yanında bulunan evlatlıkları ise üç beş kişiden ileri gitmez. Bunlar kızlardan Pof. Dr. Afet İnan, dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, Ülkü Adatepe, Zehra Aylin, Çoban Mustafa ve öz çocuklardan ise bilinen Abdurrahim Tunçak ve Reşat Ersü’dür. Bugün bunlardan hiçbiri hayatta değillerdir.

Atatürk’ün Öz Oğlu
Apdurrahim Tunçak
Her şey, Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın yeğeni araştırmacı yazar. M. Kemal Öke’nin “Teyzem Latife” kitabında birçok bilinmeyeni açıklanması ile başladı. Latife Hanım’ın kardeşinin torunu yazar Kemal Öke, Abdurrahim Tunçak’ın Atatürk’ün oğlu olduğu iddiasını ortaya attı.
Konu yıllar önce Mete Akyol tarafından araştırılmıştı. Gazeteci Mete Akyol Abdurrahim Tunçak ile ölmeden önce bir röportaj yapmıştı. Abdurrahim Tunçak İstanbul’da 13 Ağustos 1999 yılında doksan yaşında vefat etti. Tunçak ile gazeteci Mete Akyol ve Can Dündar’dan başkası görüşemedi..
Abdurrahim Tunçak, Atatürk’ün üvey babası tarafından akrabası olan Fikriye Hanım’dan olan oğludur. Fikriye Hanım Atatürk’ün Latife Hanımla evlenmesi üzerine Çankaya’da köşküne Atatürk’e bir ziyaret sırasında Latife Hanım tarafından kovulmuş ve bunu gurur vesilesi yaparak köşkün önünde silahla intihar etmişti.

Nasıl Ortaya Çıktı
Mete Akyol,un Tunçak ile seksenli yılların başında yaptığı, röportaj Milliyet gazetesinde yayınlanmıştı. Tunçak kendini bildiği andan itibaren hep Atatürk’le ve “annem” dediği Zübeyde Hanım ile birlikte olmuştu. Atatürk’ün evinde sünnet edilmişti. Atatürk onu annesine emanet etmişti. Abdurrahim, Almanya’ya eğitim için gitmesi dışında Atatürk’ün yanından hiç ayrılmadı.
Atatürk’ün yakın çevresi Abdurrahim’i çok iyi tanıyordu onlara göre Atatürk’ün öz oğluydu.

Atatürk’ün Oğlu’nun
Kızı Açıklıyor:
Can Dündar “Mustafa” adlı belgeselinde, Atatürk’ün Abdurrrahim’i 8 yaşında evlat edindiğini anlatılıyordu.
Ancak, Abdurrahim Tunçak’ın kızı Nuray Çulha, Vatan gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada bu bilgilerin yanlış olduğu iddia etti.
Nuray Çulha: “Babam 3 aylıktan itibaren Atatürk’ün evindeydi, 1908 doğumlu. Atatürk’ün annesinin Kuran’ında yazıyor. Zübeyde Hanım, babamın doğum tarihini Kuran’a kaydetmiş. ”Abdurrahim 1908“ diye yazıyor. .
Vatan Gazetesindeki açıklama şöyle:
Vatan: Babanız ne zaman evlat edinilmiş?
Nuray Çulha: Evlat edinilmiş diye bir şey yok. Babamın Akaretler’deki evde sünneti yaptırılıyor. 5 yaşındayken sünnet yatağında çekilmiş resmi var.
Vatan : Yani kendi oğlu mu?
Nuray Çulha: Ben böyle bir şeyi söylemeye söz sahibi değilim.
Vatan : Atatürk ile oğlu arasında benzerlikler nelerdi?
Nuray Çulha: Sesi aynı, hal ve tavırlar, siluet olarak aynı Atatürk’tü.
Vatan : Sizce annesi kimdi?
Nuray Çulha: Bütün olay Fikriye Hanım üzerinde toplanıyor. Babamın albümünde gazetelerden kesilmiş Fikriye Hanım’ın resimleri hep öndeydi. Babam: ”Kızım bu yaşta Atatürk’ün oğluyum desem adama bak delirmiş derler” derdi.
Vatan : Fikriye Hanım ile ilgili başka ne anlatmıştı?
Nuray Çulha: O zaman babam Abdürrahim Tuncak, Muzaffer Bozok ile okula gidiyor. Bir akşam Atatürk Fikriye Hanım’a ” Fikriye, Abdürrahim’in notları yüksek geliyor, acaba bizim çocuğumuz olduğu için iltimas mı geçiyorlar? git bir bak“ diyor. Ertesi akşam Fikriye Hanım ”Gittim konuştum hocasıyla, hak ettiği notlarmış dedi“ diye anlatıyor.

Annesi Fikriye Hanım mıydı?
Tuncak, 90 yıllık yaşamı boyunca ilk ve son kez gazeteci Mete Akyol’a konuşmuştu. Türkiye, 24 Mayıs 1981’de Milliyet Gazetesi’nde Atatürk’ün manevi oğlunu Mete Akyol’un röportajı ile öğrendi. Röportajın başlığı şöyleydi:
“Atatürk’ün, varlığı bugüne değin açıklanmayan çocuğunu bulduk!” Atatürk’ün yakınları dışında pek kimsenin tanımadığı Abdurrahim Tuncak’ın fotoğraflarını görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Atatürk’e tıpatıp benzemesi hep oğlumu sorusunu gündeme getirdi. Bu soruya Tunçak: “Bazı sırlar benimle mezara gidecek” diyerek Atatürk’ün öz oğlu olduğunu anlatmak istiyordu. Peki annesi kimdi? Mete Akyol’un edindiği izlenime göre annesi Fikriye Hanımdı.


Atatürk'ün bir oğlu daha vardı.
Yazar M. Kemal Öke: "Atatürk'ün Madam Korin’den bir oğlu daha vardı, herkes onun Paşa'nın çocuğu olduğunu biliyordu ama o ölünceye kadar bunu kabul etmedi. Bu sırrı Abdürrahim Tunçak gibi mezara götürdü. 8 Şubat 1987'de Nokta Dergisi'ne konuştu, Atatürk'ün oğlu olduğu iddiasını kesinlikle reddetti. (Kaynak:Takvim Gazetesi)

Ağladılar
Abdurrahim Tunçak fiziki olarak Atatürk’e o kadar çok benziyordu ki neredeyse birebir kopyasıydı. Onu ziyaret eden eski genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanları bu benzerlik karşısında ağlayarak ellerine sarılmışlardır..
Mustafa Kemal'in çok yakınında bulunmasına rağmen hiç şımarmayan aksine mütevazi bir terbiye ile yetiştirilen Tunçak bu ailenin en acı ve en mutlu günlerinde hwp yanında bulunmuştur.

Kaynaklar: Mete Akyol, Milliyet 1981, Reha Muhtar, Tuncay Opçin, Sanem Altan Vatan Gazetesi, Takvim Gazetesi, Sabah Gazetesi, M.Kemal Öke –Teyzem Latife, Can Dündar, Mustafa Belgeseli,

Gelecek Hafta:
Atatürk’ün Evlatlıkları
ve Fransa’da kendini
trenden atan evlatlık
Zehra Aylin


Bu Haber 4179 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI