Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman/ Atatürk’ün Manevi Evlatlıkları
3 Şubat 2014 Pazartesi 14:08
yasar.karaduman@gmail.com
Yıllar sonra öğrendik ki Atatürk hakkında çok şey bilmiyoruz. Savaşlar barışlar Çanakkale, Sakarya, İnönü, 30 Ağustos, Lozan Barışı ve yokluklar içinde Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk nasıl bir insandı, çocuğu var mıydı, hiç aşık olmuş muydu, sevgilileri kimlerdi?

Atatürk’ün insan ve baba bu yönlerini çok bilemedik, merhametli bir insan mıydı, dindar mıydı? Yazılanların da çoğu ya abartılı ya da yanlış, okullarda okutulan tarih bize Atatürk’ü insan yönleri ile anlatmadı. Oysa Atatürk’te bir insandı, ağladı, güldü, acı çekti, hasta oldu, aşık oldu.
Geçen hafta kimsenin bilmediği oğlunu yazdık, bugün de evlatlıklarını yazacağız. Aslında bunlar yeni bilgiler değil, hepsi yıllar önce biliniyordu belki unuttuk. Bizim yaptığımız bilgilerimizi güncellemek gibi bir şey.
Atatürk’ün evlatlıkları konusunu yeniden yazmak yerine, daha önce yapılmış güvenilir bir çalışma olan Aksiyon Dergisi yazarlarından Cemal Azmi Kalyoncu’nun “Atatürk’ün Evlatlıkları” adlı uzun araştırmasını özetleyerek aşağıya almayı dah uygun buldum.

Atatürk’ün Evlatlıkları
Cemal Azmi KALYONCU
Aksiyon Dergisi

Abdürrahim, Zehra Aylin, Rukiye, Sabiha, Afet, Nebile, Sığırtmaç Mustafa, Ülkü Atatürk'ün manevi evlatları olarak biliniyor. İlk evlatlık, Mustafa Kemal'in 1924'te bir yetimler yurdunda görüp aldığı 9-10 yaşlarındaki Zehra Aylin'di. Zehra'nın dışında Rukiye, Sabiha, Afet, Nebile, Abdürrahim, Sığırtmaç Mustafa, Ülkü isimleri Atatürk'ün manevi evlatlarıdır.

Evlatlıklar:
1. Zehra AYLİN
Mustafa Kemal'in evlatlıkları içerisinde en talihsiz olanı Atatürk'ün, Amasya'daki bir yetim yurdunda görüp Çankaya Köşkü'ne aldığı 1912 doğumlu Zehra Aylin'di. Amerikan Kız Koleji'nden sonra yüksek öğrenimini edebiyat alanında yapması için İngiltere’ye gitti. Zehra Londra'ya alışamadı, vatanını özlüyordu. Fransa üzerinden dönüş yapacaktı. 19 Kasım 1935'te, bindiği ekspreste mide bulantısını gidermek için çıktığı kompartıman penceresinden dengesini kaybederek düşerek öldü.
Zehra'dan sonra Konya'dan Rukiye bir sene sonra Bursa'dan Sabiha, İzmir'den Afet, İstanbul'dan Nebile de evlatlıklara katılacaktı. Ülkü'nün doğmasına daha vardı. Yalova seyahatinde görüp yanına aldığı Sığırtmaç Mustafa da erkek evlatlıklardan biriydi.

2. Afet İnan
Bu isimler arasında Afet İnan'ın ayrı bir yeri vardı. O, manevi evlatlıktan ziyade bir yardımcı gibiydi. Gazeteci Perihan Çakıroğlu, 1985'te Milliyet'te yayımladığı Atatürk'ün evlatları' dizisinde onun, Atatürk'le uzaktan akraba olduğunu yazmıştı.
1908'de Doyran'da doğan, eğitimini tamamlayıp Lozan'da Fransızca, Cenevre'de tarih okuyup, sosyoloji doktorası yapan Afet İnan, Atatürk'ün ölümünden iki yıl sonra, 1940'ta, Doktor Rıfat Bey'le evlenmiş, Arı adında bir kızı ve Demir adında bir oğlu olmuştu. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu gibi kurumların kurucu başkanlığını da yapan Prof. Dr.Afet İnan, 1985'te vefat etti.
3. Rukiye
Zehra'dan hemen sonra Köşk'e gelen isim Rukiye idi. 1911 doğumlu Rukiye, Atatürk'ün üvey babasının kızı idi 1995 yılında İstanbul'da vefat eden Rukiye aslen Konyalı idi. Babası, Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal ile tanışmıştı. Cumhuriyet'in ilk yıllarında anne ve babasını kaybedince Atatürk, köşk'e gönderilmesini istedi. Zehra Çankaya İlkokulu'nda okudu, sonrasında Fransız Koleji Notre Dame de Sion'a gitti.
1930 yılının başında Atatürk Orman Çiftliği'ndeki koruma birliğinin komutanı Hüsnü Bey ile evlendi. Düğünleri 1930'da Dolmabahçe Sarayı'nda yapıldı. Rukiye-Hüsnü Erkin çiftinin bir oğlu oldu.

4. Sabiha Gökçen
1913'te dünyaya gelen Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın savaş pilotu olarak nam salmıştı. Manevi evlatlar arasında ismi en çok gündeme gelenlerden biriydi. Ermeni kökenli olduğu da gündeme geldi..
Sabiha da İstiklal Savaşı yıllarında anne babasını kaybetmişti. Ağabeyine de yük olmak istemiyordu. Atatürk'e durumunu anlatma imkânı bulmuştu, Sabiha da böylece Çankaya'nın yolunu tutmuştu. Eğitimlerinin ardından 1935'te Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girmişti. Soyadı Kanunu çıkınca Atatürk ona Gökçen'i uygun gördü. Kardeş gibi anlaştıkları Zehra'nın ölümüne çok üzülmüştü. Gökçen, Türkkuşu Uçuş Okulu'na başöğretmen tayin edildi. 22 Mart 2001'de de vefat etti.

5. Nebile
Nebile manevi aile ortamına son katılanlardan biriydi, 1943'te menenjit ve tüberkülozdan hayatını kaybetti. Nebile’nin Atatürk'le nasıl tanıştığı tam aydınlığa kavuşmuş değildi. Şemsi Belli’nin uzun boylu, zarif kız diye tanımladığı Nebile, 1927'de Çapa Öğretmen Okulu'ndan Dolmabahçe Sarayı'na getirilen üç kız öğrenciden biri olarak Mustafa Kemal'in manevi kızları arasına girmişti. Atatürk, kısa sürede onu hariciyeci Tahsin Bey ile evlendirdi. Düğünleri Ankara Palas'ta yapıldı. İki yıl evli kalabildiler. İkinci evliliğini mühendis Sabahattin İrdelp ile gerçekleştirdi. Bu evlilikte de mutluluğu bulamayınca 1942'nin sonuna doğru yine boşandı.

6. Sığırtmaç (çoban) Mustafa (Demir),
1929'da, Atatürk'le Yalova'da yolu kesiştiğinde 11 yaşında idi. Bulgaristan göçmeni 3 çocuklu bir ailenin ortancası idi..
Mustafa ilk eğitiminin ardından askerî okula gönderildi. Işık Lisesi'nin ardından Kuleli Askerî Lisesi'ne devam etti. 1941 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. Hayatını Rıfkiye Hanım'la birleştirdi. Makbule Atadan, 1954 yılında, Mustafa'yı manevi evlat olarak kabul etti. Binbaşı rütbesiyle, rahatsızlığı sebebiyle 1960'ta ordudan emekli oldu, 1987'de de vefat etti.

7. Ülkü
Atatürk'ün en küçük manevi kızı Ülkü'nün annesi Zübeyde Hanım'ın evlatlığı idi.. Vasfiye Hanım, Gazi Orman Çiftliği'nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Çukurluoğlu ile evlendirilmiş, bu evlilikten dünyaya gelen Ülkü de 6 yaşına kadar Çankaya Köşkü'nde ikamet etmişti.
Üsküdar Amerikan Kız Koleji'ndeki eğitiminin ardından henüz 16 yaşında iken, sonradan Kastamonu Milletvekilliği yapacak olan Fethi Doğançay ile evlendi. Ülkü Hanım'ın, bu evlilikten, Ahmet Kemal ve Ali Kemal Doğançay doğmuştu. Fethi Doğançay'dan boşanan Ülkü Hanım, ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Ülkü Hanım, bu evliliğini de yürütemeyince iş adamı Öke Adatepe ile evlendi ve hayata Adatepe soyadı ile veda etti.

Gelecek Hafta:
Fransa’da Trenden Düşen Evlatlık Zehra AYLİN

Kaynaklar:
Cemal Azmi Kalyoncu, Atatürk’ün Evlatlıkları
Aksiyon Dergisi -
Hıfzı Topuz- Gazi ve Fikriye
Fikriye Hanım-Fatih BayhanBu Haber 2802 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI