Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman/Atatürk'ün intihar eden manevi kızı Zehra Aylin
10 Şubat 2014 Pazartesi 08:33
yasar.karaduman@gail.com
İngiltere’den okuldan dönerken
Fransa’da trenden düşerek ölen Atatürk’ün manevi kızı
Zehra Aylin
Fransızlar genç kızın ölümü karşısında gözyaşlarını tutamadılar.

Cumhuriyetin ilanını tam anlamamış, Atatürk’ü padişah zanneden Fransız basınında haber birinci sayfadan:
“Atatürk’ün kızı ve Osmanlı tahtının varisi kendini trenden atarak intihar etti” şeklinde verilir.


Geçen hafta Atatürk’ün manevi evlatlıklarını anlattık. Bu hafta ise bu evlatlıklar içinde Zehra AYLİN’in İngiltere’den Türkiye’ye dönerken Paris’e 150 kilometre uzaklıktaki Amiens şehri yakınlarında trenden düşerek hayata veda edişini anlatacağız.
Bir Kasım günü, Fransa'nın kuzeyindeki Amiens kentinde halk bir cenaze için kilisenin bulunduğu meydanı doldurmuştu. Vali, belediye başkanı, bando ve merasim kıtası yerlerini almıştır. Meydana akın akın gelen gözü yaşlı genç kızlar Fransız gazetelerinin vefat edenin Osmanlı tahtının varisi bir prenses olduğunu yazdıkları cenazeyi beklemektedir. O prenses Zehra Aylin'dir.
Cumhuriyetin ilanını tam anlayamamış, Atatürk'ü padişah zanneden Fransızlar için haber bir prensesin intihar hikayesine dönmüştü.
Araştırmalarım sırasında konunun Amasya Tarihi Meraklıları (ATAM) adlı bir internet sitesinde iki bölüm halinde çok detaylı araştırılıp yazıldığını gördüm ve bu araştırmayı özetleyerek yayınlamayı daha uygun buldum.
Türkiye’deki devrimi tam anlayamamış Fransız gazeteleri haberi 'Atatürk'ün kızı ve Osmanlı tahtının varisi intihar etti', şeklinde verdiler.
Zehra Aylin için ilk tören Amiens'te bir kilisede yapıldı. Ardından cenaze Paris'e oradan Marsilya’da yapılan törenin ardından 'Teofil Gotye' vapuru ile Türkiye'ye yollandı. Türkiye'de beklendiği gibi bir cenaze töreni düzenlenmedi, cenazeyi Galata Limanı'nda karşılayan bile olmadı. Zehra'nın intihar ettiği söylentileri yayıldı.. Derslerinde başarısız olan Zehra trenden atlayarak intihar etmişti.

Zehra Aylin
Amasyalı Mehmed kızı Zehra Aylin, Mustafa Kemal’in manevi evlatlarından ilkidir, 12 yaşlarındadır, Çankaya köşküne getirilir. Zehra, Sabiha ve Rukiye ile birlikte ilköğrenim için Köşkün bahçesindeki iki dershaneli özel bir okulda dersler alırlar. Zehra manevi kardeşi Sabiha ile birlikte daha sonra Amerikan Kız Koleji’ne İstanbul’a gönderilirler, Atatürk Koleji başarıyla bitiren Zehra’nın yüksek öğrenim maksadıyla İngiltere’ye gönderilmesini ister ve yüksek öğrenim için Londra'da yatılı Saint Hilda Koleji’ne verilir.
Hassas bir mizaca sahip olan Zehra bütün gayretlerine rağmen çevreye ve İngiliz eğitim sistemine uyum sağlamakta zorluk çekti. Okula başlayalı yarım sömestre olmuştu, Zehra hastalanmış, hastalığı Atatürk’e bildirilmişti. Atatürk; “İstersen gel, bir süre dinlen burada” diyerek Ankara’ya gelmesine izin verdi. Büyükelçi Ali Fethi Okyar tarafından, Zehra 19 Kasım 1935 Salı günü
Londra’dan gemi ile Fransa’ya yolcu edildi. Aynı gün Fransa’da Calais-Paris Ekspresi’ne bindirildi. Ekspres, Paris’e 150 kilometre uzaklıktaki Amiens civarından geçerken Zehra rahatsızlandığını ileri sürerek sabah saat 04.20 civarında kompartıman dışına çıkmış, bilinmeyen bir sebepten dolayı hızla giden trenden düştü.
Vagonda, kızın çıktığı koridordan dönmediğini gören nedimeleri koridorda da bulamayınca “Aman, Cumhur reisinin kızı yok!” diye feryadı basmışlar

Fransa’nın telâşı
Atatürk’ün manevi kızı Zehra’nın Paris Ekspresi’nde ortadan kaybolması Fransız yetkililerini oldukça telaşlandırmıştır.. Amiens yakınlarında yapılan araştırmalarda Zehra’nın cesedi bulunur. Olay Paris Büyükelçiliğimize bildirilir. Bundan sonrasını olayın takibi ile vazifelendirilen Hariciyeci Firuz Kesim, şöyle anlatmıştır;
“Derhal Amiens İstasyonu’nda indim. Gar’da beni Amiens Vali ve Belediye Reisi ile Bölge Kumandanı General karşıladı. Birlikte Amiens Kilisesi’ne gidildi. Kilisede üstü örtülü etrafı çiçekler, çelenkler ve haçlarla çevrilmişti, münasip bir lisanla, merhumenin Müslüman olduğunu anlatarak haçları kaldırttım.

Zehra Aylin
2ci Bölüm
Fransa’daki
Cenaze
Merasimi
“Atatürk en ufak bir merasim yapılmasını istemedi, cesedin Ankara’ya gönderilmesini istemesine rağmen Fransızlar cenazeyi taşıyan treni her uğradığı istasyonda merasimle karşıladılar.
1935 yılının 20 Kasım sabahı bütün Amiens halkı sokaklara dökülmüştü, meydan mahşeri bir kalabalıkla dolup taşıyordu, akın akın gelmiş genç kızlar bir prenses olarak düşündükleri cenazede gözyaşlarını tutamıyorlardı. Amiens’te yapılan merasimden cenaze Paris’e buradan Marsilya’ya gönderildi. Özel olarak hazırlanan rıhtımdaki Teofil Gotye vapuru ile İstanbul’a doğru yola çıkarıldı. Vapur, matem işareti olarak bayrağını yarıya çekti. Bütün bu şaşaalı gelişten sonra Galata rıhtımında karşılama töreni yapılmadı. Zehra Aylin’in cenazesini İstanbul Valisi ve birkaç zevatın dışında tabutunu taşımak üzere dört hamaldan başka karşılayanı olmadı.
Galata rıhtımından alınan tabut doğruca Şişli Sıhhat Yurdu’na götürüldü. Aynı gün saat 10’da oradan alınarak Teşvikiye Camii’nde cenaze namazı kılındıktan sonra törenle Maçka Mezarlığı’nda defnedildi, mezar üzerine Cumhurbaşkanı Atatürk adına büyük bir çelenk konuldu, daha sonra cenaze törenine iştirak eden Valilik, Cumhuriyet Halk Partisi, Talebe Birliği ve Fransız Hükümeti namına birer çelenk bırakıldı.

İntihar mı, kaza mı?
Cumhuriyet Gazetesi cenaze törenine büyük yer ayırırken, Zehra’nın intihar ettiği söylentileri yayıldı. İddialara göre derslerinde başarısız olan Zehra trenden atlayarak intihar etmişti.
Atatürk’te Zehra’nın şüpheli bir şekilde ölümünden endişe duymuştur. Cenazeyi Fransa’dan itibaren Türkiye’ye getirilmesine refakat eden Hariciyeci Firuz Kesim, bilgi vermek için Ankara’ya geldiğinde Atatürk kendisine sordu:
“Bu kız intihar mı etti, yoksa bir kaza kurbanı mı oldu?” Hariciyeci olayın kaza olduğuna inandığını söyledi, bu izahat üzerine Mustafa Kemal’in “çok zeki ve inatçı bir kızdı, ” dedi.
Yazarlar ise olaya şüphe ile yaklaşmışlardır
“Tek Adam”ın yazarı Şevket Süreyya Aydemir olayı müphem bir ifade ile “İntihara benzer bir ölüm” der.

Okuduğu okulun müdürü ise ; “Zehra bizimle yalnız yarım sömestre bulunmuştur. Kendisi pek sakin ve sevimli bir genç kızdı. Türkiye’ye gitmek üzere geçen Pazar buradan ayrıldı.”
21 Kasım 1935’te Maçka Mezarlığı’nda törenle toprağa verilen Zehra’nın mezarı kaybolmuştur.

Bu araştırma Amasyalı tarihçi Hüseyin Menç’in
www.huseyinmenc.com sitesindeki “Atatürk’ün İlk Manevi Kızı, Amasyalı Zehra Aylin” adlı makalesinin özetidir.

Kaynak: Hüseyin Menç, Atam İnternet Sitesi- Amasya
http://www.huseyinmenc.com/2011/01/ataturkun-ilk-manevi-kz-amasyal-zehra_1471.html
Şevket Süreyya AYDEMİR, Tek Adam,
Yıldıray Oğur Taraf Gazetesi Yazarı
YAVUZ Sevinç; Hürriyet Gazetesi 23.02.1999


Bu Haber 3022 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI