Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Yaşar Karaduman/ Atatürk’ün Savaş Pilotu Kızı SABİHA GÖKÇEN
17 Şubat 2014 Pazartesi 11:54
yasar.karaduman@gmail.com
Son uçuşunu 1996 da 83 yaşında iken Fransız pilot
Daniel Acton eşliğinde Falcon 2000 uçağıyla yapmıştır.
Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde öğrenim gördü.
GÖKÇEN soyadı kendisine Atatürk tarafından verildi.
1935'te Türk Kuşu'nun gösterilerden etkilenerek havacılığa ilgi duydu
22 Mart 2001 yılında, Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde öldü.

Geçen hafta Atatürk’ün manevi kızlarından Fransa’nın Amiens şehri yakınlarında trenden düşerek ölen ZEHRA AYLİN’in hikayesini yazmıştık. Bugün de evlatlıklardan dünyanın ilk kadın savaş pilotu SABİHA
GÖKÇEN’den bahsedeceğiz. SABİHA GÖKÇEN adı bize yabancı değildir. İstanbul Anadolu yakasındaki “SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI” na Atatürk’ün savaş pilotu kızı Sabiha Gökçen’in adı verilmiştir..
Sabiha, Çankaya İlkokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nde eğitim gördü. Rahatsızlığı nedeniyle öğrenimini yarıda kesip Viyana’ya tedaviye gitti, Fransızcasını ilerletmek amacıyla Paris’te bulundu. 1934'te Soyadı Kanununun çıkmasından sonra Mustafa Kemal ona “Gökçen” soyadını verdi.
Manevi babası Atatürk öldükten sonra Sabiha Gökçen, ordudan ayrıldı ve Türkkuşu Uçuş Okulu'na başöğretmen tayin edildi. 1955'e kadar bu görevini başarıyla sürdürdü. Hayatı boyunca 22 değişik hafif bombardıman ve akrobatik uçakla uçtu.
Gökçen, 1940 yılında Üsteğmen Kemal Esiner ile evlendi ve üç yıl sonra, eşini kaybetti. Son uçuşunu 1996'da 83 yaşında iken Fransız pilot Daniel Acton eşliğinde Falcon 2000 uçağıyla yapmıştır.
1996'da Amerikan Hava Kurmay Koleji'nin onur konuğu olarak katıldığı törende "Dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri" seçildi. Bu ödüle layık görülen ilk ve tek kadın havacı oldu. (Kaynak: Vikipedia)

Sabiha Gökçen Kimdir
Sabiha Gökçen, 22 Mart 1913 tarihinde, Bursa’da dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybeden ve abisi tarafından büyütülen Gökçen, 1925 yılında, Bursa gezisinde Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanıştı ve ailesinin izni ile evlat edinilerek Çankaya köküne alındı.
1935 yılında, Türk Hava Kurumu, Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na kaydolan Gökçen, bu eğitimi başarıyla tamamlamasının ardından Kırım’a giderek Yüksek Planör Okulu’nda altı ay süreyle planör eğitimi gördü. Dersim Olayları’nda görevlendirilen ve 1937 yılında Tunceli Harekatı’na katıldı, bu harekattaki rolü sayesinde dünya tarihinin ilk kadın pilotu ünvanını kazandı..
1936 yılında Askeri Hava Okulu’na girdi ve askeri pilot oldu. Eskişehir’de 1. Tayyare Alayı'nda staj yaptı, avcı ve bombardıman uçaklarıyla uçtu. Daha sonra Türk Hava Kurumu Türk Kuşu'na başöğretmen tayin edilerek 1955 yılına kadar bu görevini sürdürdü
.
Çocukluğu ve Atatürk ile tanışması
Ağabeyi tarafından büyütülen Sabiha, 1925’te henüz 12 yaşındayken Bursa ziyareti sırasında evlerinin yakınındaki Hünkar Köşkü’nde konaklayan Atatürk’e ulaşarak okumak istediğini anlattı.
Atatürk, ağabeyinden izin alarak kendisini evlat edindi ve Ankara’ya götürdü. Sabiha, Çankaya İlkokulu ve Üsküdar Kız Koleji’nde eğitim gördü. 1935'te Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girdi. Uçuş eğitiminde gösterdiği başarılar ve Atatürk’ün isteği üzerine dünyanın ilk kadın savaş pilotu olmak için çalışmaktaydı. O yıllarda kızlar askeri okullara alınmadığı için özel bir üniforma giydirilerek Eskişehir Uçuş Okulu’nda özel eğitim aldı.
1938'de uçağıyla 5 gün süren Balkan Turu yapan Gökçen’in ünü bu turla dünyaya yayıldı. Gökçen, Atatürk'ün arzusu üzerine bu turu yanına bir makinist dahi almadan, tek başına gerçekleştirdi. 22 Mart 2001 tarihinde 88 yaşında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde hayata gözlerini yumdu.

Anıları
Atatürk ile yaşadığınız en özel hatıranız nedir,
Neden Pilotluk?
“Küçük yaşlardan itibaren yüzme ve binicilik gibi çeşitli sporlara ilgim vardı ve manevi babam, "Mükemmel bir pilot olursun" dedi. Bir yıl sonra babam, Türkiye'nin ilk hava okulunu kurdu. Ben okulun açılış törenine katıldım etkilendim ve ilk kadın öğrencisi oldum”
Pilot olmanızı Atatürk mü istedi?
Pilot olmama çok sevindi. Bir gün önce manevi babamla eğitim okulunda öğretmenimin de katıldığı bir akşam yemeğinde tek başıma uçacağımı öğretmenimden işittiğini öğrendim. Ertesi sabah, manevi babamla havaalanına (bugünkü Atatürk Havaalanı, İstanbul) birlikte gittik. Manevi babam uçuşumu izlerken, önce küçük bir daire, daha sonra da büyük bir daire çizerek uçtum. Havaalanına iner inmez manevi babamın yanına koştum ve eline şükran öpücüğü kondurduğum esnada, "Türk kadını her şeyi başarır" dedi

Atatürk'ün manevi kızı ve ilk kadın pilot olarak çok dikkat çektiniz. Büyük bir önderin kızı olarak yaşamak zor değil mi?
Manevi babam bunun bir yük olmaması için gayret sarf ederdi. Atatürk'ün kızı olarak Türkiye'nin Atatürk'ün istediği gibi bir ülke olması için hayatımı vakfettim. Atatürk'ün manevi kızı olmaktan pişman değilim ve bunu baskısını yaşamadım.
Bugün yapmak istediğiniz birşey var mı?
Geçen yıl sol omzumu ve sağ kolumu kırdığımdan bu yana, odamdan pek çıkamadan hayatımı sürdürüyorum. İyileştiğimde, ülke içinde seyahate çıkmak istiyorum.. (GÖ/SK)(AG/EN)

Hatıralarını Yazdı
Sabiha Gökçen, Atatürk’le yaşadıklarını ve anılarını “Atatürk’ün İzinde Bir Ömür Böyle Geçti” adlı eserinde toplamıştır.2001 yılında verdiği bir röportajda şöyle dedi : “
…Atatürk'ün kızı olarak; Türkiye'nin Atatürk'ün istediği gibi bir ülke olması için hayatımı vakfettim. Atatürk'ün büyüklüğü, bugün bile kalplerdeki varlığını sürdürüyor olmasındandır. Diğer liderler zamanla unutuluyorlar, ama O bugün bile Türk milletinin itici gücü olmaya devam ediyor (Kaynak: Tuna Üzer)

Kaynaklar:
Tuna Özer
Vikipedia
Sabiha Gökçen, Atatürkün İzinde
Mustafa Kılıç

Bu Haber 2755 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI