Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman/Şehzade Mustafa (Baba, yerin Cehennem Olacak)
24 Şubat 2014 Pazartesi 12:28
yasar.karaduman@gmail.com
Şehzade Mustafa, Kanuni’nin isyan ettiği gerekçesiyle boğdurtarak öldürttüğü oğludur.
Tarihe ‘Muhteşem Süleyman’ olarak geçen Kanuni, en çok evlat ve torun boğduran padişah olarak tarihe geçmiştir.

Şehzade Mustafa’nın Kanuni Sultan Süleyman’ın en büyük oğlu ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Kanuni onu büyük bir tehlike olarak görmüş ve 1553 yılında Konya Ereğli ovasında hile ile çadırında boğdurmuştur.
Mustafa’nın annesi Mahidevran Sultan, Kanuni ile Manisa valisi iken evlendi. Şehzade Mustafa, 1515 yılında Manisa’da doğdu.
Kanuni Sultan Süleyman’ın yaşı ilerleyince oğullarından hangisinin tahta çıkacağı yönünde çekişme başladı. Hürrem Sultan, kendi oğullarından birini tahta çıkarmak istiyordu. Veziriazam olan damadı Rüstem Paşa ile Şehzade Mustafa’yı saf dışı bırakmak için planlar yaptı.

ORDU MUSTAFA’YI
SULTANLIĞA UYGUN
GÖRÜYORDU
Ordu, Şehzade Mustafa`nın sultanlığının uygun olduğunu düşünüyordu. Kanuni, Şehzade Mustafa’yı Manisa sancak beyliğinden alarak yerine Şehzade Mehmet’i tayin etti. Manisa sancakbeyliği, padişahın vefatı durumunda yerine geçecek şehzadeye ayrılan bir yer olarak bilinmekteydi.
Gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya’ya gitti. Manisa’ya ise, Kanuni’nin Hürrem’den olma ve Şehzade Mustafa`dan altı yaş küçük oğlu Şehzade Mehmet getirildi.
Şehzade Mehmet, henüz 22 yaşında iken aniden veba hastalığından vefat etti. Şehzade Mehmet’in vefatından sonra da Manisa Sancakbeyliğine yine Hürrem’in oğullarından Şehzade Selim getirildi.
RÜSTEM PAŞA
ŞEHZADENİN
MÜHRÜNÜ KAZITTI
Saraydaki entrikalar bitmek bilmiyordu. Art arda yapılan iftiralar yavaş yavaş padişahın şehzadeye karşı olumsuz bir fikre kapılmasını sağlamıştı. Bunda, Sadrazam Rüstem Paşa’nın etkisi büyüktü.
Rüstem Paşa, gizlice Şehzade Mustafa’nın mührünü kazıttı. Onun ağzıyla İran Şahı Tahmasb’a bir mektup yazdı. Şahın cevaben yazmış olduğu mektubu da ele geçirdi. Bu sahte mektupları padişaha göstererek ve şehzadenin ölümünü hazırlayacaktı.
1552 yılında Rüstem Paşa İran Seferi’ne gidecek ordunun başına getirildi. Askerler arasında da, artık 60 yaşına gelmiş olan Kanuni’nin ihtiyarladığı, yerini bu işi Mustafa’ya bırakması yönünde dedikodular olduğunu gördü.
KANUNİ’Yİ OĞLUNA
DÜŞMAN ETTİ
Rüstem Paşa, bunları Kanuni’ye anlattı. Daha önce Şah Tahmasb’a yazdığı sahte mektupları da Şehzade Mustafa’nın aleyhine delil olarak gösterdi. Kanuni’yi tamamen oğluna düşman etmişti. Özellikle “tahtı bırakması” yönündeki dedikoduları duyan Kanuni, öfkelenmişti.
İran seferi sırasında ordu, 5 Ekim 1553 yılında Konya Ereğlisi yakınındaki Aktepe denilen mevkide konakladı.
Padişahın yanında Şehzade Cihangir ve yolda orduya katılan Şehzade Selim bulunmaktaydı. Şehzade Mustafa’ya ise Konya’da orduya katılma talimatı verilmişti. Aslında bu bir ölüm tuzağıydı. Şehzade Mustafa burada hile ile boğdurulacaktı, Şehzade Mustafa babasının bu planından habersiz, orduya katıldı.
Burada hile ile boğdurulan Şehzade Mustafa’nın ölümü ordu arasında derin bir hoşnutsuzluk meydana getirdi. Olayın sorumlusu olarak tepkiler Rüstem Paşa’ya yönelince, padişah ortamı yatıştırmak için Rüstem Paşayı azletti. Şehzadenin cenazesi Bursa’ya gönderilerek İkinci Murad türbesine defnedildi.
Böylece padişahlık yolunda aday üç şehzade kalıyordu. Cihangir, Selim ve Beyazıt.
Şehzade Cihangir, ağabeyi Mustafa’nın boğulmasından sonra üzüntüden hastalanarak öldüğü, bazı yerde de intihar ettiği yazılıdır.
Beyazıt ise kardeşi ile girdiği saltanat kavgası için yaptığı savaşta yenik düşerek İran’a sığındı ve burada Kanuni tarafından öldürdüldü.
Bütün bu kavgaların sonunda Şehzade Selim tek aday olarak tahta geçmiştir. Hürrem Sultan ise oğlunun tahta geçişini görememiştir.
Kanuni ise tarihe Kanuni ve Muhteşem Sultan adlarının yanında en çok evlat ve torun boğduran padişah olarak geçmiştir.

SON ANDA
ŞÜPHELENDİ
AMA
VAKİT GEÇTİ
Sultan Süleyman, Konya’ya gelmeden önce Şeyhülislam Ebussuud Efendi'ye danışarak mahkeme kararı almış ve oğlunun idamına karar vermişti. Kanuni, Şehzade Mustafa'ya "Konya'ya gidiyorum, sen de gel" dedi. Mustafa babasından hiç şüphelenmediği için gitti.
Şehzade Mustafa babasının otağına girerken üzerindeki silahları çıkarmamıştı. Şehzadeler babalarının yanına girerlerken silahlarını çıkarmazlardı, bu bir kuraldı. Fakat çavuşlar silahlarını çıkarmasını isteyince önce kızdı, sonra da şüphelendi, tereddüde düştü, divan bölümüne geçmekte bir an duraksadı. Birden divan bölümünü ayıran perde aralandı ve Şehzade Mustafa o an babası yerine karşısında yedi dilsiz celladı görünce başına gelecekleri anladı.
Cellatlar hemen Şehzade Mustafa’nın üzerine atılı ipi boynuna geçirdiler, önce boynuna geçirilen ipi çıkardı. Cellatların elinden kurtulup çavuşların olduğu bölüme kadar gelmeyi başardı ama kaçarken takılıp yere düştü.
Bir yandan babasına suçsuz olduğunu haykırıyor, bir yandan askerlerini yardıma çağırıyordu. Cellatlar Mahmud Ağa’nın (sonradan Zal Mahmud Paşa) yardım etmesiyle ipi bir defa daha Şehzade Mustafa’nın boynuna geçirdiler.
Tarihler 7 Ekim 1553’ü gösterirken Şehzade Mustafa artık yaşamıyordu. Son sözü “Baba yerin cehennem olacak” oldu.
Osmanlı ordusu karmakarışık olmuştu, askerlerin öfkesinin başka türlü yatışmayacağını gören Kanuni Sultan Süleyman, Rüstem Paşa’nın azledildiğini orduya tebliğ etti.
Şehzade Mustafa’nın cenaze namazı bütün ordunun katılımıyla Ordugah’ta kılındı. Naaşının Bursa’ya gönderilmesine ve Muradiye’de yapılacak türbesine gömülmesine karar verildi.
Şehzade Mustafa’nın yedi yaşındaki oğlu Mehmet de, ileride babasının öcünü alabilir endişesiyle boğularak öldürüldü.
Kaynaklar: Yılmaz Öztuna, Büyük Osmanlı Tarihi, cilt:3, Prof. Dr. Tayyip Gökbilgin, Türkler Ansiklopedisi, cilt:9, http://www.serenti.org/bir-osmanli-entrikasi-sehzade-mustafanin-oldurulmesi


Bu Haber 1727 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI