Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yüksel ŞEN /Ünye'nin ilk Fotoğrafçısı Ahmet Hüseyin Şen
12 Mart 2014 Çarşamba 23:59
Yüksel ŞEN / Canik Dergisi 11. Sayı

Ünye'nin ilk yayımlanan kitabı Resimli Ünye Rehberi'nin fotoğraflarını çekerek Ünye tarihine ve kültürüne çok büyük bir katkıda bulunan Foto Ahmet Hüseyin Şen, Ünye'mizin çok mühim simalarından biridir.

Eski Ünyelilerin Foto Ahmet olarak tanıdığı Hüseyin Şen, 31 Mayıs H. 1323 (M. 1905) tarihinde Ünye'de Orta Mahalle'de 23 numaralı evde doğdu.
Babası Astarcıoğlu Eyüp Efendi, annesi Hacı Hafızlardan Ahmet Kaptan'ın Kızı Pembe Hanım'dır. Rüştiye mezunu olan Ahmet Hüseyin, bir ara İstanbul'da Müstantik Mektebi'ne devam etmiş, ancak okulu bitirmeden Ünye'ye geri dönmüştür. Kendisine fotoğrafçılığı meslek edinen Şen, ilk kez 1922 yılında Ünye'de "Alimünot" yani Sehpa makinesi ile resim çeken fotoğrafçı dükkânını açmıştır.

Bilâhare atölyesini büyütmüş, Zeisikon - Kodak marka körüklü el makineleri ile atelye dışı, istenilen mekânlarda da resim çekmeye başlamıştır. Foto Ahmet Şen 1940’lı yıllara kadar şehrin tek fotoğrafçısı olmuştur. Sosyal ve kültürel yönü çok gelişmiş olan Şen, o tarihlerde şehre gelen tüm devlet büyükleri ve askerî erkânın karşılanmasında ve ağırlanmasında görev alır, onlara kent adına "hoş geldiniz" der.

Kâzım Karabekir Ünye'de.
Bunun en müşahhas örneği Doğu cephesi komutanı olarak bilinen Kâzım Karabekir Paşa ve arkadaşlarının Niksar üzerinden Ünye'ye gelişlerinde büyük bir özen gösterilerek karşılanmaları ve o gece şehirde konuk edilmesidir. Aile büyüklerim her zaman anlatırlardı: Paşa, çavdar ekmeğinden çok hoşlanırmış. Hizmetinde bulunan erkânı, babama bu durumu bildirmiş. O da hemen kentte fırıncılık yapan Hayri Usta’ya durumu aktarmış. Çavdar unu temin edilmiş. Hayri Usta pişirdiği sıcacık ve nefis çavdar ekmeğini değerli misafirlerinin sofrasına takdim etmiş. Paşa ve erkânı bu durumdan çok hoşnut olmuşlar.

Foto Ahmet Hüseyin Şen, Ünye Halkevi’nin de çok faal üyesidir. Burada arkadaşları ile birlikte tiyatro kolu oluşturmuşlar ve zaman zaman kent halkına çeşitli oyunlar sunmuşlardır. Bunlardan "Kanun Adamı”, "Ya İstiklâl Ya Ölüm", "Çığ" hatırlarda kalan ve unutulmayan eserlerdendir.

1930'lu yıllarda, Ünye'nin tanınmış simalarından Osman Ağazâde M. Bahaddin Bey'in hazırladığı "Resimli Ünye Rehberi"nin bütün fotoğrafları Foto Ahmet Hüseyin Şen tarafından çekilmiştir. Kitabın "Ticarî ve Sınaî Müesseselerden Bazı Faideli Adresler" bölümünde Foto Ahmet Hüseyin Şen'in de fotoğrafı ve sanatı ile ilgili bilgiler vardır.
Kitapta, Ahmet Hüseyin'in reklâmı şu şekildedir. "Foto Ahmed Hüseyin, Ünye; Muhtelif boyda: sanatkârane, agrandisman sepya resimler çeker; Ünye'ye ait bilumum manzaralar her zaman mevcuttur."
Aynı kitabın son kısmında ise şu şekilde bir reklâm bulunmaktadır. "Şirin Ünye'nin zarif Manzara Kartları" Ünye'nin kuruluşundan bugüne kadar olan "Âsar-ı atike" kartları ve bilhassa bundan 160 sene evvel Ünye'de bir nevi saltanat kuran Süleyman Paşa'nın sarayına ait resimler -
Ünye kalesi ile kale dâhilindeki el ile menkuş tezyinatın kıymetli resimleri için: Gündoğdu mağazasında: Osman Ağa zâde Mustafa Nurettin Bey’e müracaat ediniz. Toptan ve perakende satılır - (40 muhtelif resimdir) Her kart 5 kuruştur."

Ayrıca, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası'nın "1923 – 1933 İktisadî Hareketleri "ismiyle1933 yılında yayımladığı raporun 20. sayfasında atölyesinin fotoğrafı bulunmaktadır. Bu kitabın da tüm resimleri Foto Ahmet Hüseyin tarafından çekilmiştir.

O tarihlerde fotoğraf çektirmek isteyen her Ünyeli bu atölyeye mutlaka uğrardı. Eski aile albümleri karıştırıldığında fotoğrafların arkasında "Foto Ahmet Şen" damgası görülecektir. O zamanki adıyla Orta Mekteb’in ve İlkokulların yıl sonu gösterileri, Millî Bayramlar ve öğrencilerin mezuniyetlerine ait fotoğraflar Foto Ahmet Şen tarafından çekilmiştir.

“ Orta Mahalle’de Ortaokul’un karşısında bulunan evimizde karanlık oda diye isimlendirilen bir oda vardı. Burası babamın fotoğraf çalışmalarını yaptığı yerdi. O zamanlar fotoğraflar özel camlara çekilir, bu camlar boyutlarına göre şasilere konurdu. Bu şasiler bir iki saniye veya dakika gün ışığına gösterilir sonra karanlık odada loş ışık altında emaye kaplarda bulunan birinci ve ikinci banyoları yapılmak suretiyle resimler tab edilirdi.” Yüksel ŞEN

Sandıklar Dolusu Albüm
Evde sandıklar dolusu çekimi yapılmış cam ve çok sayıda albüm vardı. Bu albümlerde sayısız Ünye manzaraları bulunurdu. Hattâ babam Ünye'de çektiği fotoğraflarla yetinmez, makinesini alır. Eski isimleriyle Karakuş, Kusköy, Çilader, Laleli gibi yerlere gider oradaki kişilerle birlikte tarihî kalıntıların ve doğa güzelliklerinin de fotoğraflarını çekerdi.
1970'li yıllarda vefat eden Foto Ahmet Hüseyin Şen ikisi kız ve ikisi erkek dört çocuk sahibiydi. Çocuklarından Yüksel Şen babasının izinden yürümekte, Ünye üzerine yazdığı şiirler, yaptığı araştırma, derlemeler ve kitaplarıyla halk arasında Ünye âşığı olarak bilinmektedir.
Körüklü fotoğraf makinelerinden dijital makinelerine geçilen günümüzde ise torunları memuriyet yaşamlarının yanı sıra amatör bir ruhla da olsa çektikleri fotoğrafları ile dede mesleğini bir nebze olsun sürdürmeye çalışmaktadırlar.
Kaynak: Ufuk Mistepe, http://unyezile.com/fotoahs.htmBu Haber 2153 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI