Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
21 Mart - Nevruz- Yeni Gün - Nowruz
21 Mart 2014 Cuma 11:26
Kelimenin aslı eski Farsça'dır, "Yeni Gün" anlamına gelir. Biz de bazı yörelerde “Nevruz” bazı yörelerde hiç bilinmez, bazı yörelerde “Gün Dönümü” Bahar Bayramı” veya “Doğanın Uyanışı denir
Farslar, Kürtler, Azeriler, AnadoluTürkleri, Afganlar,Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Kazaklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı olarak kutlanır.

21 Marta gece ve gündüz eşitlenir bundan sonra devam eden günlerde günlerde doğa yavaş yavaş kış uykusundan uyanır, bunu bazı topluluklar bayram olarak kutlarlar, ve bu bayrama “Nevruz” derler.
Nevruz, Türklerin İslâmiyeti kabul etmelerinden önce de kutladıkları
önemli bir gündür. İslamiyetten sonra da Nevruzu bırakmadılar. Çünkü, Nevruz, bolluk, dostluk, bereket demekti.
Bu güne genelde Nevruz;, Özbekçe: Navruz, Türkmence: Nowruz, Kazakça: Naurız, Kırgızca: Nooruz, Azerice: Novruz, Kırım Tatarcası: Navrez Kürtçe: Newroz ,Karapapaklar’da Nevruz, Kırım Türkleri’nde Navrez, Batı Trakya Türkleri’nde Mevris, Makedonya ve Kosova Türkleri’nde Sultanı Navrız, Gagauzlarda İlkyaz bayramı adıyla kutlanmaktadır.

Gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart'ta havalar ısınmaya, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar. Nevruz 21 Mart doğa için uyanış, diriliş günü olarak kabul edilerek, başta Ortaasya Türkleri olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır. Türklerde bugün demirden dağı eriterek Ergenekon'dan bir kurtuluş günüdür. .
Dünyanın en eski bayramı
Doğa ile iç içe yaşamış Türklerde “baharın gelişi” önemli bir olaydı. Kimi topluluklar, bu günü Tanrı’nın dünyayı yarattığı gün, kimileri Nuh Peygamber’in yere ilk ayak bastığı gün, kimileri ise ilk insanın yaratıldığı gün olarak inanır ve kutlarlar..
Nevruz geleneği hiç bir din ile ilgisi olmayan dinlerden öncesine giden bir gelenektir, hiçbir dinin veya bir mezhebin bayramı değildir
1990 yılında bağımsız olan orta Asaya Türk Cumhuriyetleri’nde Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan ile Tataristan 21 Mart Ergenekon/Nevruz Bayramı’nı “Milli Bayram” olarak ilan etmişlerdir.
Türkiye’de de 1991 yılında Türk Dünyası ile birlikte ortak bir gün olarak bu günü resmi tatil olmaksızın bayram ilan edilmiştir.

Türk Dünyasında Nasıl Kutlanır?
Kazak Türkleri de Kırgız Türkleri gibi Nevruz törenlerinde mevlit okuturlar. O günü evler baştanbaşa temizlenir, yeni elbiseler giyilir. Ateş üzerinden atlanır. Çadırlar kurulup sofralar açılır.
Özbekistan’ın Semerkant, Buhara, taraflarında, törenler bir hafta kadar devam eder. Halk bu törenlerde birbirlerinin bayramını kutlar.
Özbekistan’da Nevruza, Nevbahar da denir. Özbekler gibi Tacikler de
çocuklarına Nevruz ve Nevbahar gibi adlar verirler. Nevruz erkek çocuklara,
kız çocuklara ise Nevbahar ve Baharay ise verilir.
Türkmenistan’da Nevruz günü dünyaya gelen erkek çocuklara genelde
Novruz, Novayi, , kız çocuklara ise Novbahar, Novgül, gibi adlar
verilir.

Yörükler Nevruz ile birlikte, kışın bittiği ve bahar mevsiminin başladığı kabul ederler.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerimizden Gaziantep ve çevresinde 22 Mart gününe “Sultan Nevruz” adı verilir. Diyarbakır’da; Nevruz günü halk, eğlence ve mesire yerlerine giderek Nevruz’u kutlarlar.
Tekirdağ‘da Nevruz soğukların sonu, baharın başlangıcı olarak kabul edilir ve “Nevruz Şenlikleri” adıyla kutlanır. İzmir, Uşak, Sivas ve Şebinkarahisar’da hemen hemen aynı geleneklerin devam ettiği görülür.
Nevruzun birinci günü güneşli geçerse, yaz güzel geçecek demekti. İkinci gün yağmurlu olursa, yaz da yağmurlu geçecektir. Üçüncü ve dördüncü günü havanın nasıl olacağı kışın ve baharın nasıl geçeceğini gösterirdi. okunurdu. -
Ateş Yakma
Nevruz geleneklerinden biri de ateş yakma ve üzerinden atlamadır.
Nevruz bayramı kutlamalarında Kırgızlar da ateş kültüne önem verirler.
Nevruz akşamı büyük ateşler yakarlar ve üzerinden atlarlar. Atlarken de ateşin
kızıl nurunun kendilerine gelmesi, kendi sarı hastalıklarının da ateşe geçmesini
ifade eden sözler söylerler.
Türkistan Türkleri de hastalıklardan, talihsizliklerden kurtulmak ve yeni
yıla iyi hazırlanmak için Nevruz törenlerinde ateşin üzerinden atlarlar.


Kaynaklar:
Alaattin UCA
Türk Toplumunda Nevruz
Vikipedia
Orta Asya Türklerinde Nevruz
Aragem
Kültür ve turizm Bakanlığı
Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü


Bu Haber 1594 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI