Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ahmet Fidan / Mısır ekmeyi sevmiyorum ama mısır ekmeği seviyorum
21 Mart 2014 Cuma 23:55
Canik Dergisi 15. Sayı
Herkes yere uzanıp, gökten (içinde bıldırcın eti de olan) bir sofra inmesini bekler.
Dün köylerimizde metre metre, santim santim her yer ekilir dikilirdi, ekim yapılmayan yer kalmazdı. Bir köylünün toprağı boz bırakması ayıp sayılırdı. Bu günkü köylüler kentlerin yamaçlarına saçaklarına banliyölerine akınca, köylerin toprakları bozlak kaldı.
HAZIRCILIK KÖYDEN KENTE BİR YAŞAM ŞEKLİ OLDU.
Millet evinin bahçesinde iki telek maydonoz, üç baş soğan yetiştireceğine, FARM VİLLE lere dizildiler, evcilik oynar gibi, komşuculuk oynamaya başladılar. Sonuçta herkes TARİFLERE GÖRE BİR HAYAT SÜRMEYE BAŞLADI.
ARİFE TARİF GEREKMEZ, BANA DA GEREKMEZ!
Eeey ev hanımları, alt başlıkta yazdığım gibi, a kuzucuklarım, siz yemek yapıcıları mısınız, yemek yaratıcıları mı?
Tutturmuşsunuz, bir tarif, bir ölçü gidiyorsunuz. Yemek yaparken, mutfağı aşkınız gibi sevmelisiniz. Böyle yaparsanız, yemeklerinizin lezzeti sadece midenize değil kalbinize de gider. İyi bir zanaatkar hiç bir zaman bilinmemiştir ama iyi bir sanatkar bütün dünya tarafından ayakta alkışlanır.

Mutfakta Sanatçı Olun!
Yemeği tarife göre yaparsanız, icrayı zanaat yapabilirsiniz. İçinizdeki arifane hislerle yaparsanız, ortaya kendinize özgü lezzetler (spesiyaller) çıkacaktır.
Mısır ekmeyi sevmiyorum ama mısır ekmeğini çok seviyorum. Hakikaten zor ve zahmetli işlerdir ekim-dikim. Ha, bir seferlik yapılacaksa macera amaçlı çok zevklidir. Traktörle değil kazma ile yeri kazmış olsanız bile zevklidir mısır ekmek. Ama bu sürekli bir hayat meşgalesi olduğunda sevmediğimi itiraf etmeliyim. belki de, çocukluğum çiftçilikle geçtiği için böyle düşünüyorum. Ama mısır ekmeği benim için her zaman favori olmuştur. Karadeniz’in bu kadar cevval insanlar olması, hamurlarında mısır ekmeği olmasından kaynaklanır. Çünkü mısır ekmeği güç verir, kuvvet verir. Buğday ununa göre daha fazla direnç verir.
Mısır Ekmeği Doğraması, Soğukluk veya Karmaç:
İki el büyüklüğünde mısır ekmeğini doğrayıp üzerine iki kase yoğurt dökersiniz. Sonra bunu karıştırırsınız, bunun üzerine bir su bardağı su koyup tekrar karıştırırsınız. Üzerine de birbuçuk fiske nane döktünüz mü, işte size bir öğün idare ettirecek yemek. Buna biz “soğukluk” deriz. Bazı yerlerde “karmaç” bazı yerlerde de doğrudan “yoğurtlu ekmek doğraması” denmektedir. Ev dışında tarlada çalışılırken en ideal yemektir. Haa, bu arada bizim Karadenizde yoğurt doğramasına nane konulmaz. Naneyi ben kendim koyuyorum, küçüklüğümden beri. Çok ta hoş oluyor. Yayla çorbası veya cacığa nasıl yakışıyorsa nane, mısır doğramasına da yakışmakta.
Bir Başka Mısır Ekmeği Keyfi:
Mısır ekmeği pişer pişmez sofranın ortasına konulur, tam ortası bir çorba kaşığı ile iki kaşık genişlikte oyulur. Bu yere halis muhlis tereyağı konulur, mısır ekmeğinin sıcaklığıyla bu yağ erirken, sofranın başındakiler yemeye başlarlar. Karadenizliler için inanılmaz keyifli bir yemektir. Size vereceğim tarifteki ekmeği ben dün gece yaptım, fırından çıkar çıkmaz ekmeğin ortasını oydum ve tereyağını koyar koymaz yemeye başladım. Ekmeği yerken taaaa 30 yıl önceki günlerimi hatırladım.


Bu Haber 2687 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI