Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Nal
24 Mart 2014 Pazartesi 23:33
Nal at eşek ve öküz gibi hayvanların ayak tırnaklarına çakılan demir parçasıdır. Bu hayvanlar sert zeminde yürürlerken nal olmaması durumunda tırnakları aşınır, ayağı yaralanır ve yürüyemez duruma gelir.
At tek parmak üzerinde yürür. Antik çağlarda atlara nal çakılmazdı. Bu nedenle atların tırnakları çabuk yıpranır ve iş göremez hale gelirdi.
At nalının uğur getirdiğine de inanılır bazı evlerin kapılarına nal asarlar.
Atların bulunduğu her ülkede at nalı uğurlu olarak kabul edilir. Bu nedenleher çağda her ülkede batıl inançların içinde en yaygın ve en güçlüsü olmuştur.
Demir yeryüzünde keşfedildiği zaman insanlar onun Tanrılar tarafından büyücüler ve şeytana karşı gönderilmiş bir güç olduğuna inandılar. Ayrıca eski çağlarda 'U' şeklinin de özel bir anlamı vardı. Ay'ın hilal konumuna benzer şekliyle bolluğu iyi talihi ve koruyucu gücü temsil ediyordu.
Bir nalın yedi tane demir çivi ile çakılması da yedi sayısının uğurlu sayılmasından dolayıdır. At nalı tarihte büyücülere karşı da kullanılmıştır. Büyücü olduğundan şüphe edilen yaşlı kadınlar öldürülünce bir daha geri gelmemeleri için tabutlarının üzerlerine birer at nalı çakılmıştır.
Bir kilise'nin papazı din adamı olmadan önce nalbantlık yaparmış. Bir gün şeytan gelmiş ve ayaklarına nal takmasını istemiş, nalbant şeytanı tanımış ona " nal takabilmesi için zincirlenmesi gerektiğini" söylemiş.
Şeytanı sıkı bir şekilde duvara bağlayan nalbant nalı acı ve ızdırap verecek şekilde çakmış, şeytan aman dilemek zorunda kalmış. Nalbant şeytana bir daha Allah'a inanan hiçbir insanına zarar vermeyeceğine söz verirse serbest bırakacağını söylemiş
Şeytan "O insanları nasıl ayırt edeceğim" diye sorunca nalbant “at nalını kapısının üstünde gördüğün hiçbir eve girmeyeceksin."
At nalını geceleri uykularında kabus görmemek için yatak odalarına asanlar da vardır.
Canik Dergisi 9. Sayı


Bu Haber 1595 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI