Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
YEREL SEÇİMLER VE MUHTARLAR
29 Mart 2014 Cumartesi 09:03
ARTIK BÜYÜKŞEHİR OLDUK

Pazar günü ülkemiz bir yerel seçim daha yaşayacak. Bu seçim Ünye için diğer seçimlerden biraz farklı BÜYÜKŞEHİR olarak girdiğimiz ilk seçim olacaktır.

Bu seçimde ilimiz Ordu belediye başkanını, Ünye belediye başkanını, il genel meclis üyelerini, ilçe belediye meclis üyelerini ve mahalle muhtarlarını seçeceğiz. Büyük şehre geçmemizle birlikte artık köy kalmamıştır, bütün köyler mahalle statüsüne geçmiştir.
İl belediye başkan adayları ve ilçe belediye başkan adayları bu haftanın başından itibaren son dönemece girmişler kıyasıya bir yarış başlamıştır.Bu yarış ve bütün gürültü, bağırma, çağırma, müzik, toplantılar, mahalle mitingleri ile yarın akşam saat 18.00 itibaren susacak ülkemiz ve Ünye tam seçime odaklanacaktır.
Gelecek günlerin ülkemize esenlikler getirmesini diliyoruz.

30 Mart'taki yerel seçimlerde ; 26 milyon 704 bin 757'si kadın, 25 milyon 991 bin 75'i erkek toplam 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacaktır.
Seçmenler oylarını il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve muhtarlıklar olarak sırasına göre kullanacak. Oy pusulaları turuncu, mavi ve mor renkli zarflara konulacak -26 siyasi partinin yarışacağı seçimlerde vatandaşlar üzerinde TC kimlik numarası bulunan resmi nitelikteki belgelerle oy kullanabilecektir. (Kaynak:Medya365.com)

Seçim Süresinde yasaklar:
Oy verme günü sabah saat 06.00'dan gece saat 24.00'e kadar alkollü içki satılması, içkili yerlerde her çeşit alkollü içki verilmesi yasak olacak. Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak

MUHTARLAR
Bu seçimde seçeceğimiz en alt kademedeki yönetim muhtarlıktır.
Muhtarlar hiçbir siyasi parti ve görüşe bağlı değillerdir. Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de kıyasıya bir muhtar seçimi ve aday bolluğu yaşanıyor.
Muhtar seçimleri, ülkemizde seçim usulünün ilki ve başlangıcı olması nedeniyle önemlidir. Osmanlı İmparatorluğu seçimle ilk defa ve 1808 ile 1839 yılları arasında İkinci Mahmut döneminde muhtar seçimi ile tanışmıştır.
1829’da İkinci Mahmut, İstanbul’da Üsküdar, Eyüp ve Galata da muhtarlık teşkilatını kurdurdu. Ancak ilk muhtarlar seçimle değil tayinle göreve geldiler. 1833’te İstanbul dışında Kastamonu-Taşköprü’de ilk taşra muhtarlık teşkilatı kuruldu. Halkın katılımıyla muhtar seçimlerinin yapıldığı ilk yer ise Bolu’dur. (Kaynak: Erhan Afyoncu)

Muhtar özerk, otonom, anlamında köy ya da mahallenin yasalarla belirtilmiş işlerini yürütmek için o köy ya da mahallede oturanların seçtikleri kimse demektir, kelimenin aslı Arapça’dır.
Muhtar olmak için bazı şartlar gerekmektedir.
Türk olmak, seçim başlamadan önce en aşağı bir yıldan beri o mahallede oturmak, 25 yaşını bitirmiş olmak, hırsızlık, kaçakçılık, dolandırıcılık, sahtecilik ve sahte kağıtları bilerek kullanmak, inancı kötüye kullanmak gibi yüz kızartıcı suçlardan biriyle veya ağır hapis cezası ile hükümlü veya kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak ve Türkçe okur yazar olmak, bir de seçilmek şarttır.
Muhtar, köy veya mahalle halkı tarafından seçilir. Türkiye'de muhtarların görev süresi 5 yıldır. Muhtar köy tüzel kişiliğini temsil eder. Muhtar köye ilişkin kararlarını 4 azasıyla birlikte alır, köyün yol, köprü, çeşme vb ortak mallarını inşa ettirir, inşa olunanların bakım ve onarımını yaptırır. Aynı zamanda muhtar, genel yönetimin temsilcisi sıfatıyla da yasaları ve hükümet emirlerini halka duyurur.
Herkes, gerekli şartları sağlıyorsa seçim dönemi adaylık başvurusunu yapar, seçilirse muhtar olur. Ayrıca özellikle köylerde mülki idare ve devlet personeli tarafından çoğu zaman bir numaralı irtibat kişisidir.
Görevini gereği gibi yapmayan muhtarlar köyün bağlı olduğu ilçe idare kurulu kararı ile görevden uzaklaştırılabilir. Muhtarın köy yararına olmayan kararını vali veya kaymakam bozabilir. Ancak mülki amirler, muhtarların yerine karar alamazlar. Kaynak:Vikipedia
Türkiye'de 36 bini köy, 17 bini mahalle olmak üzere 53 bin muhtar vardır.
"Muhtarların görev saati ve günü yoktur. Muhtarların ne kadar önemli olduğunu o mahalle veya köyde yaşayan insanlar bilir.
Bayan Muhtarlarımız
Her alanda olduğu bayanlar muhtarlığa da el atmışlar. Şehrimizde biri Ortayılmazlar Mahallesi biri Burunucu Mahallesi olmak üzere iki kadın muhtar vardır.
Ortayılmazlar Mahallesi Muhtarı Seyhan İhtiyar bu dönem de hizmete talip olmuştur, her mahallede olduğu gibi onunda rakipleri çoktur.

Muhtarların Görevleri
Mahalle genelinde yapılacak her türlü işlerden, yol bakım çalışmaları, mahalle sakinlerinin bilgilendirilmesi gibi her türlü çalışma ve hizmetten sorumludur.
Seçim sürelerinde seçmenler için dağıtılacak seçmen belgeleri yine Muhtar tarafından dağıtılmaktadır.
Askerlik ile ilgili tebligatlar Muhtar tarafından dağıtılmaktadır. Cadde ve sokaklarda bulunan sokak lambaları, yol levhaları vb. kontrol etmek ve eksikleri belediyeyi bilgilendirerek onarılmasını sağlamak, mahallede bulunan bireylerden yardıma muhtaç, hasta, sakat, kimsesiz olanlara gerekli yardım düzenlemeleri yapmak ve bu kişileri gerekirse bizzat tespit etmek,
mahalle halkına ait gerekli kişisel evrakları düzenlemek ve kontrol etmek,
afet durumlarında, salgın hastalık ve benzer durumlarda mahalle halkı için gerekli tedbir ve düzenlemeleri yapmak, mahalle muhtarlarının görevleridir.
1014 Yerel Seçimleri Ülkemize ve şehrimize hayırlı olsun
Yaşar KARADUMAN

Kaynaklar:
Bilgispot
Vikipedia
Prof. Dr. Erhan Afyoncu
Medya 365. comBu Haber 1371 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI