Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Açelya Azelie
29 Mart 2014 Cumartesi 08:59
Açelya ya da Açalya Latince Azalea; Yunanca.Adzeleos, değişik renklerde ve bol çiçekli olmasından dolayı çok beğenilen bir çiçek türüdür. Açalya (açelya) küçük orman gülü olarak da bilinir.
Almanlar Azelie, İngilizler ve Fransızlar Azelea derler. Ana vatanı Çin olan ve birçok türü bulunan Açelyalar 1800′lü yıllarda Avrupa’ya getirilmiş ve değişik türleri üretilmiştir. Koyu yeşil yapraklarının üstünde kış mevsiminde veya ilkbaharda bol bol açan çiçekleri kırmızı ile pembe tonlardadır. Bazen iki renk taşıyan çiçekleri de bulunmaktadır. Çiçek açma dönemi bitip de bitki dinlenme aşamasına geçince, yeni bitki üretimi için saksısı uygun bir yere alınır. Açelyalar kış mevsiminde ve çiçek açmaya başladığında satışa sunulur. Bitkiyi satın alırken içerisinde çok sayıda gonca bulunmasına dikkat edilmelidir.
Açelyaların üretimi, çiçek açma dönemi bittikten sonra bitkinin yarı odunsulaşan sürgünleri yaz mevsiminde kesilip bunlardan çelik elde edilir. Bu çelikler nemli toprağa dikilip yeni bitki elde edilir.
Japonlar, yaklaşık 1000 yıldır cüce açelyalar yetiştirmekte ve yöntemlerini gizli tutmaktadırlar. Hint açelyası 1680'de Hollandalılar tarafından Çin'den Avrupa'ya götürülmüş ve bu türden Avrupa'ya özgü birçok yeni tür geliştirilmiştir. Bunlardan biri de günümüzde Belçika'nın ulusal çiçeği olarak kullanılmaktadır.
Açelya “dondan korumak suretiyle” kışın da dışarıda olsa çok daha iyi olur ama kuzeye bakan balkonlar hiç elverişli değildir. Ayrıca çok soğuk günlerde duruma göre kollamayı bileceksiniz. Açelya ev içinde tutulacaksa oldukça havadar, yarı güneşli, nemli ve fazla sıcak olmayan bir yerde bulundurulmalı.
Vatanı Çin, Formoza ve Japonya'dır. Kış aylarında açan güzel ve gösterişli çiçeklerinden dolayı salonları süsleyen değerli bir saksı çiçeğidir. Sıcak ülkelerde açıkta ağaççık şeklinde yetişir. Koyu yeşil renkte yaprakları, katmerli veya katmersiz parlak kırmızı, pembe, beyaz ve sarı renkli çiçekleri vardır. Çiçekler dalların uçlarında ikişer üçer guruplar halinde bulunur. Bütün sene yapraklarını dökmez. Çiçeklenme zamanı aralıktan mayısa kadar devam eder.
Çiçekleri döküldükten sonra fidanlar yazın açıkta gölgeli bir yerde dinlendirilmelidir. Yağmur suyu veya az kireçli su verilmeli, yazın yapraklarına su püskürtülmelidir. Kışın evlerde çok sıcak yerlerde bulundurulmamalıdır. Sevdiği toprak, yaprak çürüntüsü karıştırılmış kestane ve funda toprağı harcıdır. Kamelya gibi kireçli topraklardan hoşlanmaz. Çelik, daldırma ve aşı ile üretilir. (Kaynak: ağaçlar.net).


Bu Haber 1342 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI