Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Gardenya
29 Mart 2014 Cumartesi 08:59
Gardenia (gardenya) çok gösterişli bir bitkidir. 60 kadar türü vardır.
Gardenya, ismini İskoçyalı botanikçi Alexander Garden’dan alan bir çiçek.
Eski dünyanın tropikal ve yarı tropikal bölgelerinde yetişen ve kokulu beyaz çiçekler açan ağaç türündendir.
• Yaprakları karşılıklı, koyu yeşil ve tüylüdür. Çiçekleri beyaz renkte ve güzel kokulu, büyük, iç mekan süs bitkileridir.
• Tabiatta 250 türü bulunur. Anavatanı Çin’dir.
Gardenya çok kıymetli ve nazlı bir bitkidir. Egzotik duruşu ve güzel kokan çiçekleriyle herkesin gönlünde bir çiçektir. Bitki çürüğü olan toprakları sever. Tül perdesi arkasından ışık ister.
Salon çiçeklerinin en nazlılarından gardenya, açtığı zaman yaptığı bütün nazı unutturacak kadar da güzel bir çiçek.
İnci taneleri gibi üzerinde açan çiçekleri parlak yeşil yapraklarının üzerine serpiştirilmiş gibi duran gardenyaya bakmak için bir iki şeye dikkat etmek yeterli, ödülünüz kapıyı açar açmaz burnunuza çarpacak mis gibi bir koku…
Çok güneş istemeyen, ışıksız da yapamayan gardenyanın bu ihtiyacını karşılamak için en iyi yapılabilecek şey onu pencereye yakın, perdenin arkasından güneş alabileceği ve çok ısınmayan bir yere koymak. Yerini sevdiğine kani olduktan sonra da oradan oynatmamak elbette. Gardenya soğuğa hiç gelemediği gibi, ısının 15 derecenin altına düşmesiyle çiçek açmayı da durduruyor. Buna karşın istediği sıcaklık 23 dereceyi de aşmamalı. Yani sıcak yaz günleri gardenyanın uyuduğu zamanlar.
Bütün bunlar tamam mı? Bir diğer aşama sulamak. Gardenyanın toprağı sürekli nem istiyor. Ama kışın yine de sulama miktarını azaltmak gerekli. Yazın sıcaklığında daha çok su arayan gardenya, kışın daha az suya ihtiyaç duyuyor. Bir de öyle alelade su olmuyor bu nazlı çiçeğe. Kaynatılıp dinlendirilmiş su, her daim daha da mutlu ediyor onu. Bütün bunları yaptınız ama gardenyanız hâlâ çiçek açmadı mı? Bir yumurtayı suyla karıştırıp çiçeği de onunla sulamak gerekiyor. Bütün bu uğraşların sonunda karşılığı çok güzel beyaz çiçekler. Ama çiçekleri çok beğendik diye, dibine yanaşıp, burnunuzu sokup koklamanız da gardenyayı üzen hareketlerden. Ellediniz mi soluyor çiçeği. Ellemezseniz 15 gün boyunca uzaktan sevebiliyorsunuz. ( www.bizim bahçe.net)


Bu Haber 1554 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI