Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman/ SURİYE'DEKİ TÜRK TOPRAĞI VE MEZARI SÜLEYMAN ŞAH
1 Nisan 2014 Salı 10:46
yasar.karaduman@gmail.com
Bugüne kadar çok az kişinin bildiği ve son günlerde Suriye ile aramızda savaşa olan neden olacak kadar önemli olan Türk Toprağı ve bu toprak üzerinde bir türbe ve bu türbede yatan Süleyman Şah kimdir.

Suriye’deki Savaşta bölgeyi eline geçiren taraflardan biri Türbeyi yerle bir edeceklerini bildirdiler.

Süleyman Şah Türbesi ve bulunduğu alan, sınırlarımızdan 200 km. Suriye'nin Halep ilinin Karakozak Köyü sınırları içerisindedir. Bu topraklar birinci dünya savaşından önce Osmanlılara aitti, türbede Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu ve Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi’nin babası yani dedesi olan Süleyman Şah yatmaktadır. Süleyman Şah binlerce kişilik oymağın 1214 yılında Fırat Nehrinden geçirip Anadolu’ya getirirken kendisi iki askeri ile suya kapılara boğulmuştur. Ölümü üzerine iki adamı ile Caber Kalesi'nin eteklerine gömülmüş ve oymağı devralan oğlu Osman Gazinin babası Ertuğrul Gazi eşliğimde Anadolu’ya doğru yoluna devam etmiştir.. Daha sonra buraya bir türbe yapılmıştır. Türbe Osmanlı Devletinin Suriye topraklarını Fransızlara bırakarak çekilmesi sonucu Fransız Suriye sınırları içerisinde kalmıştır.
Lozan Anlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Fransa ile yaptığı Ankara Antlaşması 'na göre kale ve türbe Türkiye'nin toprağı sayılmıştır. 1938'de türbenin yanına bir Jandarma Karakolu inşa edilmiş, toprağın ve türbenin koruması Türk askerine bırakılmıştı.
Suriye 1973 yılında baraj yapımında türbenin Esed Baraj Gölü'nün suları altında kalacağını bildirince türbe ve karakol Halep iline bağlı Karakozak Köyü'ndeki bugün yerine taşınmıştı.

Türkistan’dan
Anadolu’ya Geliyorlardı
Süleyman Şah ve oymağı Oğuz Han’ın oğullarından Günhan’ın soyundan gelen Kayı boyuna mensupturlar. Müslümanlığı kabul edince, Türkmen denildiler, Avrupalı kavimler gibi beyaz ırka mensupturlar. Oğuz Türkleri tarihte Hun İmparatorluğu, Göktürk İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere dört büyük imparatorluk kurmuşlardır..
1220 tarihinde Horasanın Cengiz Han’ın işgali altında kalmasından huzurları kaçan Süleyman Şah ve oymağı 50.000 hane ile ilerleyerek Van Gölü’ne gelirler, buradan kalkarak tekrar çıktılar. Elbistan taraflarından ilerliyordu, önlerine Fırat Nehri çıktı, nehrin geçit veren kısımlarını bilmiyorlardı. Süleyman Şah nehri geçerken sulara kapılınca ayağını üzengiden kurtaramadı. Sular alıp gitti kurtaramadılar.
Askerler cesedini sudan çıkardılar, otağına koyarak, etrafında dokuz defa dönmek suretiyle yas tutular. Caber Kalesi’nin önüne bir türbe yaparak 10 Kasım 1228 tarihinde bu türbeye gömdüler, altmış yaşındaydı.
Süleyman Şah’tan sonra oğulları arasında oynak beyliği konusunda anlaşmazlık çıktı. Dört oğlundan Sungur Tekin bir kısım adamı ile Horasan iline gitmeye karar verdiler. Diğer oğullarından Dündar ve Ertuğrul ise beşyüz hanelik oymağını alarak Erzurum civarındaki Pasinler ovasına geldiler. Arkasından Ertuğrul Gazi, Anadolu Selçuklu Sultanı tarafından Söğüt’e Uçbeyi tayin olundu. İşte Osmanlı İmparatorluğunun temelleri de atılmış oluyordu oğlu Osman Bey Ertuğrul Gazi ölünce Beyliğin başına geçerek Osmanlı Devletini kurdu.
İşte buradaki Suriye ile Türkiye arasında problem olan mezar Osmanlının İmparatorluğunun temelini atan Kayı boyunu Anadloya getiren Süleyman Şahtır.
Türbesi
Eski türbe ise, 1144 yılında Halep Emiri Zengi Atabek tarafından başlatıldı ve oğlu Nureddin tarafından tamamlandı. Selahaddin Eyyubi, türbeyi koruma altına aldı. 1260 yılında Moğollar tarafından yıkıldı. Daha sonra kaledeki türbe, 1510'lu yıllara kadar bakım görmedi. Yavuz Sultan Selim, bölgeyi fethettikten sonra tekrar düzenlenip restorasyon yaptırdı. Kaynak: Posta Gazetesi-Maynet Haber

Türk Karakolu
Türbenin muhafazasını sağlamakla görevli olan Jandarma İhtiram kıtasının ikameti için 30 Mayıs 1938 tarihinde modern bir karakol yaptırıldı. 1939 yılında da eski türbe tamiri imkânsız hâle geldiği için tarihî önem ve özelliğine uygun olarak karakolun yanına yeni bir türbe inşa ettirildi ve mezar buraya nakledildi.
Türkiye ile Suriye heyetleri arasında 1956 yılında Halep’te yapılan üst seviyede bir toplantıda düzenlenen tutanağın 13 ve 14'ncü maddelerinde türbe için gönderilecek ihtiram kıtasının her ayın 7'sinde değiştirilmesi kabul edilmiştir. Günümüzde her ayın 7 ve 20'sinde karakolun ikmali sağlanmakta ve personel değişimi yapılmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti 20. Zırhlı Tugayı 3. Hudut Alay Komutanlığı 4. Hudut Taburuna bağlı bir manga asker tarafından korunmaktadır.

Türbenin Mimarı Konuştu

EL Kaide'nin Suriye'deki kolu Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün, Halep'teki Süleyman Şah Türbesi'ni hedef alan tehditleri, Türkiye'yi harekete geçirdi. F-16'lar, 24 saat bölgeyi izleyerek, gelişmeleri anında Ankara'ya bildiriyor.
Sınırdaki gelişmeleri yakından takip eden isimlerden biri de 41 yıl önce yeniden inşa edilen Süleyman Şah Türbesi'nin mimarlığını yapan Prof. Dr. Ünal Demirarslan. HABERTÜRK'ün sorularını yanıtlayan Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Ünal Demirarslan, "Gelişmeler kaygı verici. Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey'in dedesi Süleyman Şah'ın türbesinin bulunduğu arazi vatan toprağının bir damlasıdır. Ve vatan toprağı metrekareyle ölçülmez" dedi. (Kaynak: HaberTürk)
Türkiye, Süleyman Şah türbesine yapılacak herhangi bir saldırıyı savaş nedeni sayıyor. Halen Süleyman Şah türbesini 50 kadar Türk askeri korumaktadır.

Kaynak:
turkiyerehberi.com/
mynet-haber
Vikipedia
Cumhuriyet Gazetesi
HaberTürk
Alıntı yapılmıştır.


Bu Haber 1746 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI