Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye-Fatsa arasındaki Çıngırt Kalesinde Sır Perdesi Aralanıyor/ Fatsa Harman Dergisi
17 Nisan 2014 Perşembe 08:46
Ünye Fatsa sınırında Kavaklar deresinin doğusundaki tepenin üzerinde bir kalenin kalıntıları bulunmaktadır.
Çıngırt Kalesi denilen bu kalıntılardan Kavaklar Deresi’ne 45 derecelik eğimle inen 120 basamaklı bir tünelin Fatsa’nın 1,5 mil kuzeyinde deniziz içerisinde yer alan adaya gittiği söyleniyor.


Dergimizin 1. ve 8. sayılarında Cıngırt Tepesi'ne dikkat çekmiş ve bir an önce turizme kazandırılması konusunda uyarılarda bulunmuştuk. Biraz geç de olsa konuya el atıldı ve Cıngırt tepesinde kazılara başlandı.
İlk olarak tüp geçidin önündeki alan kazıldı.10 arkeolog ve 9 işçinin katılımıyla yapılan ilk kazı sonunda Pontus dönemine ait eserlerin bulunduğu açıklandı. Bulunan eserlerin Pontus kralı 6. Mitridat dönemine ait 55 sikke ve aynı döneme ait çeşitli formlarda pişmiş toprak seramik parçaları olduğu söylendi.
6. Mitridat M.Ö. 120-63 yılları arasında yaşadığına göre bulunan eserlerin en az 2 bin 150 yıllık olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca yapılan kazılarda aynı döneme ait mimari kalıntılar da ortaya çıktı. Helenistik döneme ait kalıntıların yanında, Roma ve Bizans dönemlerine ait mimarı kalıntı ve seramiklerin de ortaya çıktığı açıklandı.
Bölgemize turist özellikle de yabancı turist pek gelmemektedir. Bir yere turisti çekecek bazı şeyler olmalıdır. Ege; denizi ve güneşiyle turist çekerken, Akdeniz'de bunlara bir de tarihi kalıntılar eklenmektedir.
Bizde ilk 2 çekici özelliği bulmak zordur. Öyleyse tarih ön plana çıkmaktadır. Ancak bu zenginliğin ortaya çıkarılması ve korunması konusunda da oldukça duyarsız olduğumuz söylenebilir. Onlarca yıldır varlığı bilindiği halde bir türlü el atılmayan Cıngırt artık kaderine terk edilmişlikten kurtulmuştur. Bir an önce bitirilip, özellikle yabancı turistlerin akınına uğraması beklenmektedir. Ancak bunun için çalışmaların tamamlanıp ortaya bir şeylerin çıkarılması gerekmektedir.
Tüp geçidin ucu bulunmalı
Cıngırt'ta ortaya çıkarılacak olan mimarı yapıdan ve çeşitli eserlerden daha önemlisi; tepeden 45 derecelik eğimle aşağıya doğru inen tüp geçittir. Bu geçidin nereye çıktığı mutlaka bulunmalı ve burada yatan sır perdesi aralanmalıdır. Şu anda yalnızca tepede başlatılan çalışmalara ek olarak tepenin doğu yönündeki vadinin dibindeki kaya mezarların ve merdiven şeklinde insan eliyle yapılmış basamakların da kapsama alınması çok önemlidir. Çünkü yukarıda sözünü ettiğimiz tüp geçidin aşağıda bu bölümle bağlantısı olduğu ilk akla gelen açıklamadır.
Tüm bunlar yeterince aydınlığa kavuşturulursa burada ortaya çıkacak kalıntıların diğer bölgelerdekinden çok önemli farklılıklar göstereceği sanılmaktadır. Sanılmanın da ötesinde beklenmektedir.
Su yolu olamaz
Cıngırt'ta kazı çalışması yapan ekibin başkanı tarafından yapılan açıklamada; Cıngırt Kalesinin askeri bir garnizon olduğu, Kral Mitridat'ın Evpator'dan sonra bölgeyi ele geçiren Roma İmparatorluğu'nun da bu kaleyi aynı amaçla kullandığı ve kalede yer altına merdivenlerle inen dehlizin, suya ulaşmak amacıyla açılmış olduğu nun düşünüldüğü belirtilmiştir.
Su taşımak için yapılan bir geçidin bu kadar büyük olması düşünülemez. Görmeyenler için açıklayalım: Cıngırt geçidi yan yana en az 5 kişinin yürüyebileceği genişlikte ve bir insan boyunun da çok üzerinde bir yükseklikte yapılmış. Teknolojinin olmadığı o günlerde insan gücüyle yapılan bir geçidin bu kadar büyük olması için başka nedenler olmalıdır. Bu da ancak geçidin görünmeyen ucuna ulaşılması ile çözülebilecektir. Bu nedenle sabırsızlıkla beklenilen o güne kadar çeşitli yorumlar yapılacak ve senaryolar üretilmeye devam edecektir.

Çalışmalara erken ara verildi
Yıllardır beklenen çalışmanın başlamasıyla bitirilmesi biraz şaşırtıcı oldu. Mevsim ve hava koşullarının bir süre daha çalışmaya elverişli olmasına rağmen, çalışmaya bu kadar erken son verilmesi, sonucu merak edenler için daha uzun zaman beklemek gerektiğini gösteriyor. Yaşı biraz ilerlemiş olanların kafalarında; "Acaba burada yatan sır perdesini görmek bize nasip olacak mı?" şeklinde bir soru işaretinin de oluştuğunu söylemek olanaklı. Zira çalışmalar böyle kısa periyotlar halinde sürerse, zaten iğneyle kuyu kazmak gibi olan kazı çalışmalarında kısa zamanda sonuca ulaşılamayacağı görülmektedir. Geçen her gün Fatsa ve bölge için bir kayıptır. Bu çalışmayı hızlandırmanın bir yolu olmalıdır.
Yetkililerden ve ilgililerden önemle rica olunur...
Fatsa Harman Dergisi

Cıngırt Kayalıkları mı?
Cıngırt Kalesi mi?
Fatsa Yeni Haber
Ordu'da daha önce tarihi Kurul kayalıklarında başlatılan ve 'Pontus' dönemine ait eserlerin çıkarıldığı açıklanan arkeolojik kazılardan sonra bu kez ilçemizde bulunan ve herkes tarafından nasıl sonuçlanacağı merak edilen tarihi Cıngırt Kayalıkları'nda bir ay önce başlatılan kazılardan da 'Pontus' eserleri çıkarıldığı açıklandı.
Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Arkeologları tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle Müze Müdürlüğü yönetiminde Yrd. Doç. Dr. Ayşe Fatma Erol ve 9 arkeolog tarafından ilçemizin tarihi Cıngırt Kayalıkları'nda başlatılan kazı çalışmaları tamamlandı. Kazılarda Roma ve Helenistik döneme ait eserlere ulaşıldığı öğrenildi.
Kazılar sonucunda Helenistik dönem kapsamında Pontus Kralı 6. Mitridat dönemine rastlanan veriler elde edildiği, 55 adet sikke, aynı döneme ait çeşitli formlarda pişmiş toprak seramik parçaları, duvar kalıntıları bulunduğu söylendi. Açıklamalar en başta ilçemizde büyük heyecan yarattı.
“Kaya mı Kale mi?”
Cıngırt Kayalıkları’ndaki tarihi tünel ya da mağara girişine benzeyen yapının sonunda neye ulaşılacağı halk arasında merak konusu olurken Yeni Haber Gazetesi olarak Cıngırt Kayalıkları’nda bazı incelemelerde bulunduk. Kazı alanındaki düzen ve toprak kazıldıkça oluşmaya başlayan yapı ilçemizde harika bir eser çıkacağa benziyor. Cıngırt Kayalıkları’nın zirvesinde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan görüntü ve özenle kesilmiş taşlardan oluşan yapı kayalıkların bir kale yapısına dönüşeceğine işaret ediyor gibi…
“Herkes Heyecanlı”
Kayalıkların tepesinde girişi bulunan mağaranın ucunun nereye vardığı hala merak konusu olurken kayalıkların dibinde yine tarihi özellik taşıyan yapılar bulunuyor. Kayaları oymak suretiyle duvarlarda oluşan şekiller ve merdivenler, su olukları, kuyular ve daha birçok yapı dikkat çekiyor. Kayalıkların dibindeki bu yeri bize gösteren yer sahibi de kazılarla birlikte heyecanlandıklarını ve ortaya nasıl bir şey çıkacağını merakla beklediklerini söylüyor. Cıngırt Kayalıkları tarihi öneminin yanı sıra kazılar tamamlandığında ilçemizde turizm anlamında da büyük bir canlılık getirecek gibi görünüyor. Çalışmayı başlatan Ordu Valiliği’ne ve kazı ekibine gazete olarak teşekkür ediyor, çalışmalarının devamını diliyoruz. Sonucu merakla bekliyoruz.

Çıngırt Kalesinin Önemi
Kaynak: Mir Kuzey
Cıngırt Kale’nin esas önemi Pontus Kralı 6. Mithridates (Mitridat) tan ileri geliyor. I. Pontus Yunan-Helen devleti değil Mitridat Perstir.
Pontus Devleti M.Ö. 298- M.S. 63 yılları arasında var olmuştur. VI. Mitridat- Sinop ile Odessa arasına 74 adet kale yaptırmıştır. Bu kalelerin en önemlilerinden biri CINGIRT KALE’dir. VI. Mitridat bu kalenin komutanıdır. (Sonraları Truvadan tanıdığımız Hektor’un da bu kalede komutanlık yaptığı söylenir) Mitridat kaleleri o zamanın emperyal güc Roma’ya karşı yapmıştır. Karadeniz’de Üç Roma İmparatorunu yenmiştir. Emperyal güçlere karşı ilk zaferi kazanan komutandır. Bayrağı’da Ay Yıldız’dır
Bu yıl kazılara Çıngırt kale’nin kale ve dehliz kısmından (en yüksekteki bölüm) başlandı. Sadece 500 metre karelik alanda Helenistik ve Roma dönemlerine ait sikkeler ve kale duvarları ve bazı heykellerin alt bölümleri bulundu. Gelecek yıl kazılara 3 grupla devam edilecek ve kazılar en az yıl 20 yıl sürecek.
Kalenin deniz tarafına bakan tabanda 1960’lı yıllarda kazı yapılmış. Aynı yerde çakmaktaşı ve ahşap düğmelere rastlanmışı, bu bulgular burada insanların avcılık yaparak hayatta kaldığı döneme bizi götürüyor. Yani M.Ö. 10.000- 20.000 yıllarına
Bu Haber 4325 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI