Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Hacer Öztürk - Yaşar Karaduman/Ünye ve Define
18 Nisan 2014 Cuma 11:06
1914 yılında Ermenilerin ve 1924 yılında Rumların Ünye’den göç ederken sakladıkları tahmin edilen altın ve değerli eşyalar definecilerin iştahını kabartmış ve Ünye’yi “Define cenneti” olarak görmüşlerdir

Ünye başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi, tarihi ve kültürel zenginliklerin etkisinden olacak define avcılarının gözde yerlerinden biri olma özelliğini hala koruyor. Tarihe saygısı olmayan definecilerin dağ taş demeden, birçok güzelliği talan ettiğine şahitlik ediyoruz.
.
Son yıllarda Ünye tarihine ışık tutan araştırma yazılarıyla birçok bilinmeyeni gün ışığına çıkaran Araştırmacı Yazar Ünyeli Yaşar Karaduman, define efsaneleri ile de bütün dikkatleri üzerine çekti.
Ünye’de günümüze taşınan bu define efsanelerine ilişkin Karaduman ile yaptığım bir röportajı sizlerle paylaşıyorum.

* Ünye’nin tarih zenginliği göz önüne alındığında bugün “Ünye’de keşfedilmeyi bekleyen zenginlikler var mıdır?
Defineden bahsediyorsanız, nerelerde hangi defineler var, bu konuda bir bilgim yok, ama burada yaşamış bir Ermeni ve Rum topluluğu vardı. Onların giderken bu tür değerli eşyaları bir gün dönüp geri alırız düşüncesiyle sakladıkları söylenir. Ayrıca, Cevizdere, Saraçlı ve Bayramca’da kurulmuş üç antik şehir ve eski İpek Yolunun (Ünye-Niksar) buradan geçmesi, fetihlerden dönen askerlerin ganimetleri bu güzergahta saklamış olmaları varsayımını arttırarak, define avcılarının gözünde Ünye’yi ön plana çıkarmıştır.

* Siz Ünye tarihine ilişkin birçok araştırmalara imza attınız, define işleriyle ilgilenmeniz nasıl oldu?
Define hikayeleri tarih araştırmaları ile beraber yolda keşişti. Ben tarih ararken define arıyor sandılar, benim tarih diye baktığım bir şeye defineciler define diye bakıyorlardı.
Benim defineyle bir işim yok, anlamamda. Ben aslında Serveti Fünun şairlerinden Ünyeli Şair Behlül Ziya Bey’in evrak-ı metrukesini (kayıp evrakları) ve defterlerinin bulunduğu bir sandığı arıyordum.
Yaşlı bir Ünyeli bu sandığın eski bir Ünye konağında olabileceğini söyledi, uzun uğraşlardan sonra konağı buldum, konağın bodrumunda iki sandık vardı, sandığın birinde şahsi evraklar, el yazması defterler, mektuplar , biri de boştu. Bizden önce biri buraya gelmiş ve sandığı boşaltmıştı. Çıkan evraklar içinde aradığımız belgeler yoktu, boş sandıkta ne vardı, onu öğrenemedik.

*Ünye'den göç eden Ermeni ve Rumların, altınlarını sakladıkları on iki yer olduğu söyleniyor, araştırmanızda bu noktalara işaret ediliyor mu?
Rumların giderken Sarraf Aleks’e saklasın diye verdikleri altınları Aleks, oniki yere sakladı ve oniki harita yaptı. Haritada herkes kendi yerini görüyor, diğerlerini göremiyordu. Aleks bir de oniki yeri gösteren kendine tek bir harita yaptı.
Saklanılan bu altınlardan dört tanesi tesadüfen bulundu, ikisini Aleks gelip kendi aldı, etti altı. Altı yer daha kaldı keşfedilmeyi bekleyen.
Sen bu kalan altı yeri soruyorsun? Aslında benim bildiklerimi herkes biliyor, ancak bunlar yazılmaya yazılmaya unutulmuş. Her şeyi de açık açık yazamıyoruz hemen akşama gidip oraları kazıyorlar.
Bunlardan hemen herkes Ayanikola Adası üzerinde durur; Aynikola’da bugün tarihi değer taşıyan bir şey kalmamıştır. Alek’sin altınları sakladığı oniki yerden biri de burası kabul edilir, belki bunlar halkın uydurduğu efsanelerdir bilemiyoruz
Adanın üzerindeki günün belirli bir saatinde gölgelerin vurması ile kartal başı şeklini alan kaya bir yeri işaret etmektedir. Adanın karşısındaki, bizim Köroğlu Köşkü dediğimiz kayanın yan tarafında da bazı işaretler ve çizimler vardır, bu işaretler çözülememiştir.
Umarım bu yazıdan sonra kazma küreği sırtlayıp her yerlerde kazı yapmazsınız, izinsiz kazı yapmak hem suçtur, hem de defineler tuzaklarla doludur. Bilinçli defineciler bu kurallara dikkat ederler.

* Defineler nerelerde çıktı?
Definelerden biri, Yalıkahvesinde bir evin bodrumunda patlayan su borusunun tamiri için yapılan bir kazıda bulunmuştur. Biri Kiraztepe sırtlarındaki bir mezarın kendilerini tarih profesörü olarak tanıtan insanlar tarafından soyulduğu anlaşılmıştır. Gelen büyük bir ihtimalle Ünyeli sarraf Aleks’tir. Bitli Çeşme denilen yerde yine çeşme parçalanarak alınmış ve çeşmenin önünde bir adet Pontos damgalı altın bulunmuştur.

*Ünye’de yakın tarihte talan edilen hazineler nelerdir?
Ünye zaten bize bahşedilmiş başlı başına bir hazinedir. Yalıkahvesinde sıra ile otantik Rum evlerini, yukarılarda Ünyeli Kaptanların hepsi bir mimari harikası Ünye evlerini, çakmak taşlı sokakları, Kadıların oturduğu sokak ve evleri, Osmanlı mezarlıklarını koruyamadık ve talan ettik.
Ünye’nin yakın tarihinde öyle talan edilmiş büyük defineler olmamıştır, olsa bile bizim haberimiz olmamıştır. Çünkü defineciler bu işleri gayet gizli yaparlar.
Tahminime göre atmış-yetmiş kadar ev koruma altına alındı. Antik yerleşimin olduğu Cevizdere, Saraçlı ve Bayramca sırtları kaybedildi. Buralardaki antik eserler, kaya mezarları, lahit mezarlar korunamadı. Bir tek kalemiz kaldı elimizde. Onu iyi değerlendirip elde kalanları şöyle toparlamak gerek. Ben Topyanı’ndan başlayarak Aynikola’ya kadar sahilin kayalıkların ve falezlerin de derhal korumaya alınmasını öneririm.

* Tarihi eser kaçakçılığı ve ruhsatsız kazılar her gün çoğalıyor. Ünye tarihine ışık tutacak yeni bir gelişme ve Ünyelilere bir mesajınız var mı?
Bizim bilmediğimiz bir takım kazılar vardır veya her zaman olmuştur. Yönetmeliğe uygun davrananlar için bir sorun yok. İzinsiz çalışanlar karşılarında yasaları bulurlar.
Bizim tarih araştırırken bulaştığımız definenin kendisi değil hikayesidir. Bunlar zaten yıllardır konuşulan anlatılan herkesin bildiği şeylerdir. Bizim yaptığımız, bugüne kadar ağızdan ağıza anlatıla gelmiş hikaye ve efsaneleri daha terli toplu yanlış bilgileri, temizleyerek bugünkü kuşağa aktarmaktır.
Biz eski Ünye konaklarının küf kokan bodrumlarında ve tavan aralarında altın gümüş değil, onlardan daha değerli bu hikaye ve efsaneleri arıyoruz. İnsanları özendirmemek ve hedef göstermemek, için bulduğumuz ve bildiğimiz şeylerin çoğunu yazamıyoruz.
Define ile ilgilenecek kişilerin yönetmeliklere ve yasalara uymaları zorunludur. İzinsiz kazı ve definecilik suç ve tehlikelidir, yanlış yerlerde define aramaya kalkıp zaman ve para kaybetmeyin.
En iyi define çalışarak, üreterek kazanılan paradır.
Eğer böyle yapıyorsanız siz zaten defineyi bulmuş sayılırsınız.

Bu Haber 3851 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI