Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / 24 Nisan Ermeni Zorunlu Göçü “Tehcir”
21 Nisan 2014 Pazartesi 11:42
yasar.karaduman@gmail.com
Her 24 Nisan’da bu oyun tekrarlanır, acaba ABD Başkanı “Soykırım” diyecek mi demeyecek mi merak edilir.. Artık bu sevimsiz kelimeden ürker olduk.

24 Nisan Nedir?
Konunun aslı nedir,
Bu kelimeyi Ermeniler ve bazı Avrupa ülkeleri kullanır. Ermeniler Birinci Dünya Savaşında Türklerin kendilerine sözde soykırım uyguladıklarını iddia ederler ve yıllardır bunun için dünyayı kandırmaya çalışırlar, ne yazık ki Ermenilerin bu oyununa inanmış birçok ülke vardır.
Ermeniler özellikle her yıl 24 Nisanda yaygaraya başlarlar ve Amerika Senotosunda bunu onaylatmaya çalışırlar ve Amerika Cumhurbaşkanının bu gün için yaptığı konuşmasında “Soykırım” demesini beklerler o da inatla “Soykırım” demez, “Büyük Felaket” kelimesini kullanır. Yüz yıl öce meydana gelen olaylar yüzyıl sonra bugün halen başımızı ağrıtmaktadır.

Birinci Dünya Savaşının kanlı günlerinde bütün dünyayla boğuşan Osmanlı İmparatorluğu, sınırları içinde barış içinde yaşayan Ermeniler yabancı devletlerin kışkırtması sonucu bütün orduların cephelerde olduğu bir anda içerde baş kaldırdılar, çeteler vasıtasıyla binlerce savunmasız insanı öldürdüler, köyleri yaktılar, yıktılar kadın ve çocukları öldürdüler ve yabancı devletlerle bir olup topraklarımıza saldırdılar,.
Doğu Anadolu’da Rus Ordularıyla birlikte Doğu’nun Ruslar tarafından işgal edilmesine yardımcı oldular, Van ve civarında katliam yaptılar.

Bunun üzerine Osmanlı Devleti güvenliğini korumak amacıyla Ermeni vatandaşlarının bir kısmını geçici olarak tehcir etmek, yer değiştirmek mecburiyetinde kaldı.

Osmanlı İmparatorluğu, bütün cephelerde ölüm kalım mücadelesi verirken Ermeniler, bir isyan hareketinin hazırlıkları ile meşguldüler.
15 Nisan 1915 te Van ve Bitlis bölgesinde memur ve jandarmaları öldürerek resmî binaları yakmışlar, 16/17 Mayıs 1915’te Van’ın Ruslar’ın eline geçmesinde vatan hainliği yapmışlardır.
Van isyanının sonrasında Osmanlı Hükümeti, 24 Nisan 1915 tarihinde gizli bir emirle, Ermenilerin komite merkezlerinin kapatılması, çetelerin ele başlarının tutuklanmasını istemiştir. Ve birçok Ermeni örgütünün katilleri tutuklanmıştır

İşte Ermenilerin sözde soykırım olarak tüm dünyaya kabul ettirmeye çalıştıkları 24 Nisan 1915
Ermeni çetecilerinin elebaşılarının tutuklandığı tarihtir.
Ayrıca bir de Tehcir kararı alınacaktır. Ama Ermeniler 24 Nisanı başlangıç kabul ederler.

Özellikle Rusya’nın kışkırtma ve yardımlarıyla Ermeni isyancı Ermeniler Osmanlı ordusunu iki ateş arasında bırakmıştı.
Tüm bu isyan ve kargaşaların sonucunda dönemin hükümeti 27 Mayıs 1915 tarihinde Tehcir Kanunu adıyla bilinen zorunlu göç yasasını çıkardı.

Bu yasaya göre Ermeni halkın bir bölümü savaş bitene kadar bölgeden göç ettirilecekti. Bu yasa ile Osmanlı topraklarında yaşayan toplam 1 milyon 200 bin Ermeni’den 450 binini isyancı Ermenileri kapsamaktaydı. Diğerlerine dokunulmadı. Bu zorunlu göç sırasında ve savaş durumunun beraberinde getirdiği olumsuzluklar nedeniyle hastalık, açlık, göç sırasındaki çete saldırıları vs. gibi sebeplerle pek çok Ermeni ölmüş, 2 milyondan fazla Müslüman halk da bu kargaşada hayatını kaybetmiştir.


Tehcir kararı
Dört Maddedir.
1-Sefer vakti ordu, kolordu, fırka, kumandan veya vekilleri, mevki
kumandanları, hükümetin emirlerine, asayiş ve memleket müdafaasına
muhâlefet ve mukâvemet görürlerse, hemen en şiddetli bir şekilde tedbir almaya, tecâvüz ve mukâvemeti esasından imhaya mezun ve mecburdurlar.
2-Aynı makamlar askerlik gereği veya casusluk veya ihanet
edenleri tek tek veya toplu olarak diğer mahallere sevk ve iskân ettirebilirler.
3-Bu kanun yayınlandığında yürürlüğe girer.
4-Bu kanunun uygulanmasından Başkumandanlık Vekili ile Harbiye Nazırı sorumludur.

Her Şey Yolunda Gitmedi
Ne var ki her şey düşünüldüğü gibi yolunda gitmemiş ve trajediler ve savaş halinin imkansızlıkları içinde hoş olmayan olaylar olmuş, Ermenilerin birçoğunun yollarda telef olması önlenememiştir. Ulusal bağımsızlık talebi ile başlayan Ermeni hareketi, ne yazık ki Ermeni örgütlerinin yanlış politika ve eylemleri nedeniyle ve Dünya Savaşı’nın şartları içinde büyük bir insanlık faciasıyla sonuçlanmıştır.

Tehcir uygulanan vilayetler
Erzurum Vilayeti: Erzincan, Bayburt, Hasankale, Tercan, Kurtican, Beyazıt, H
Trabzon Vilayeti: Trabzon, Giresun, Ordu, Ünye, Samsun.
Sivas Vilayeti: Sepasdiya (Sivas), Tokat, Amasya, Merzifon), Niksar, Zile, Gürün, Darende.
Diyarbakır Vilayeti: Van Vilayeti: Van, Başkale, Ağdaşar.
Bitlis Vilayeti: Bitlis, Halep Vilayeti: Halep, Maraş, Zeytun Antep, Urfa, Antakya. Kayseri Vilayeti, Ankara, Konya.
Adana Tarsus, Mersin, Bursa, Bilecik, İzmit, Eskişehir, Bandırma, Kütahya, Kastamonu.İzmir Vilayeti: İstanbul Vilayeti: İstanbul, Çorlu, Edirne.


Bugün Ermeniler Ne İstiyor?
Şu anda Ermenistan ile aramızda bir diyalog yoktur. Sınır kapıları kapalıdır. Sözde soykırım fikrinden ve işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çekilmedikleri müddetçe de açılmayacaktır.
Amerika’daki Ermeniler Amerikan Hükümeti baskısıyla Türkiye’nin sınır kapılarını açmasını istemektedirler
Ermeni halkı yoksulluk ve fakirlik içindedir.
Yüz yıl önce savaş şartlarında yaşanmış olaylarla bu günkü nesil olarak bir ilgimiz yoktur. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde huzur içinde yaşayan Ermeni vatandaşlarımız da bu olaydan huzursuz ve tedirgin olmaktadırlar.

KAYNAK:
Halaçoğlu, Prof. Dr. Yusuf, Ermeni Tehcirine Dair Gerçekler (1915)
Dr. Hüsamettin, Ermeni İddiaları ve Gerçekler, Ankara.
Yard. Doç Dr. Ahmet Altıntaş’tan alıntı yapılmıştır.
Serdar Kaangil
Mustafa Ertekin


Bu Haber 1346 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI