Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Ünye Eski Sokak Oyunları Canlanıyor / Tentürük, Bilgisayara rakip
23 Nisan 2014 Çarşamba 09:21
Ünye’nin meşhur tentürükçüsü Şener Malkoç, tentürüğe olan ilginin her geçen gün daha da arttığını belirterek,
“Çocuklarımız ve gençlerimiz tentürük sayesinde bilgisayar başından kalkıp, bu oyunu oynayarak sosyalleşiyor.” dedi.
“Tentürük” uzun yıllar önce oynanan bugün unutulmuş bir Ünye sokak oyunun adıdır.. Başka yerlerde “Topaç” veya “Döndürük” de derler, adı da dönmekten veya döndürmekten gelmektedir.. Topaçın çivili şeklidir. Etrafına bir ip sarılarak fırlatılır ve fırlatıldığı yerde döner. Bu çivili şekli Ünye’ye mahsustur.
Kendi çocukluğunda arkadaşlarıyla oynadıkları oyunlarla sosyal hayatın içine girdiklerini belirten tentürükçü Şener Malkoç, şimdiki çocukların bilgisayar başından kurtarılması gerektiğini, aksi takdirde çevresinden habersiz, sosyal hayattan kopuk büyüme tehlikelerinin olduğunu söyledi.
Başka yerlerde topaç olarak bilinen ve Ünye’de yerel dilde tentürük olarak oynanan bir çocuk oyunu olduğunu belirten Malkoç, bu oyunu zamanın çocuklarına ne kadar sevdirirlerse o kadar mutlu ve neşeli gençler olarak büyüyeceklerini belirterek; şu bilgileri verdi:
“Günümüzde gençlerin birbirinden koptuğunu gördük. Eskiden oynadığımız oyunlarla arkadaş olarak birbirimize kenetlenirdik. Şimdi görüyorum ki günümüzde gençler internet kafeleri dolduruyor, sanal âlemdeki sahte oyunlara yöneliyorlar. Bu duruma çok üzülüyorum. Ben internet kafelere rakip olarak gerçek çocuk oyunlarını görüyorum. Bu oyunlara yönelmelerini teşvik etmek için tentürüğün iyi bir çocuk oyunu olduğunu düşündüm. Ayrıca oyun çeşitlerini çoğaltıp gençliğin birbirine kenetlenmesini sağlamaya çalışıyorum.
1970’li yıllarda amcam Hasan Malkoç tentürük yapardı. O zaman ayak ve el makinesiyle günde 15-20 tane yaparak fileye doldurup Konak Sineması sokağında Boyacı Emin Dayı’ya getiriyordu. Emin Dayı da çocuklara satıyordu. Ben de amcamın yanına gidip gelip gelirken tentürük nasıl yapılıyor öğrendim. Tabi biz öğrendik ama makinede yapmıyorduk. Bir elimizde fındık ağacı, bir elimizde bıçak, yontarak tentürük biçimine getiriyorduk. Şimdi ise her şey otomatik, artık makinede yapıyoruz.”
Tentürük fındıktan ya da orijinal tahtadan yapılır -
Tentürüğü orijinal dağ ağacığımızdan ya da fındığımızdan, orijinal tahtamızdan yapıyoruz. 4 ebatta Çin malları Beyblade dedikleri oyunlara alternatif olarak tentürük ürettik. Bütçeye göre ufağı var, büyüğü var. Bütçesi hangisine yetiyorsa onu alıyor. Bunu yanında gençliğe çeşitli oyuncaklar sunacağız. Mesela halka çıkarma, halka geçirme, hâkim tokmağı denen oyuncağımız var. Yeter ki gençlik birbirine kenetlensin, bağlansın, sosyal hayatın içine girsin, ortak oyunlar oynasınlar, biz gençlerimize oyuncak yaparız, çeşitleri çoğaltırız.”
İlgi artıyor
Tentürüğe ilgi her geçen gün daha da artıyor. Özellikle yaz dönemindeki ilgi bizi çok memnun etti. Talep ve ilgi arttıkça biz daha da memnun oluyoruz, bu sayede biz de daha gönülden çalışıyoruz. Aileler yanımıza gelsinler bizi bu konuda teşvik etsinler, çocuklarını bu oyuncaklara yönlendirsinler. Çocukların böyle çocuk oyunu oynamaları internet kafelerden kurtulmaları biz mutluluk duyuyoruz.
Yurt dışına tentürük gönderiyoruz
Yurt dışından talepler oluyor. Gurbetçilerimiz buraya geldiğinde bakıyorlar ki burada tentürük var, kendi çocukluklarını hatırlıyorlar. Buradan tentürük alıp götürüyorlar. Bazen 5’er 10’ar tane aldıkları oluyor. Hatta yabancı ülkelerde guruplaşıp tentürük oynuyorlarmış. Özellikle Almanya ve Fransa’ya çok gönderdik. Türkiye içinde Antalya, Ankara, Bursa hiç fark etmiyor her yere gönderiyoruz.

Bu Haber 1553 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI