Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Fatih Yürük / Canik Dergisi 19. Sayı / Ünye’de Ekolojik Köy
23 Nisan 2014 Çarşamba 23:00
Ekolojik köy insanla ve çevreyle barışık, kendine yeten, zarar vermeden üreten, yerel malzemeler kullanılan, organik (ilaçsız, gübresiz) tarım yapılan yerlerdir. Aslında bizim eski köylerimiz bir ekolojik köy idi. Zamanla verimi artırmak için gübre, zararlı böcekler için ilaç kullanılmaya başlandı. Görüntüsü düzgün sebze ve meyveleri sayıca daha fazla üretmek için yurtdışından genetiği değiştirilmiş tohumlar getirildi. Köylünün her sene üretiminden bir kısmını bir kenara ayırdığı tohumluklar kayboldu. İnsanlar manavlarda şekli düzgün görünen sebze ve meyveleri tercih edince doğal üreten çiftçi bunları üretmeyi bıraktı. Böylece ziraat elması gibi tabirler literatürümüze girdi. Dışı tırtıklı yamuk salatalık yerini düzgün ve hepsi bir boyda badem salatalıklara bıraktı. Şekli bozuk, pembe domatesler ise yerini düzgün, kırmızı, gösterişli domateslere bıraktı. Her mevsimde her türlü ürünü bulabiliyoruz. Hormonlu gıdalar hayatımıza tamamen girdi.
Şimdi yine eskiye dönüş başladı. İnsanlar bütün dünyada tarım ilacı ve gübre kullanılmadan üretilen sebze meyveleri aramaya başladılar. Organik sebze meyve üreten, hayvan gübresi kullanan çiftlikler kurulmaya başlandı. Sadece organik ürünler satan pazarlar kurulmaya başlandı. Mesela İzmir’de, Konya’da bu tip kurulan pazarlar var. Doğal üretim belgesi verilmiş olan her türlü ürün yüksek fiyatlara satılmasına rağmen alıcı buluyor. Doğal ürünlerin Avrupa’da tercih edilmesi şöyle bir misalle anlatılır. “Türkiye’den Almanya’ya ihraç edilen elmaların içinden kurt çıkmazsa iade ediliyormuş. Çünkü kurt varsa tarım ilacı yoktur anlamına geliyor ve Avrupa bunu tercih ediyor.”
Gelişmiş ülkelerde organik ürün pazarı milyar euro’larla ifade ediliyor ama ülkemizde henüz emekleme döneminde. Aslında bir tarım ülkesi olan memleketimizde bu iş çok çabuk büyütülebilir. Bunun için 1- Ekolojik üretim; medya ve çevre dernekleri desteğiyle tanıtılabilir, 2- Organik tarım kamu kurumlarımca tohumdan fidana kadar desteklenebilir, 3- Çiftçiler eğitim, bilgilendirme, pazar sağlama, sertifika alma işlerine yardımcı olma gibi yollarla desteklenebilir, 4- Ünye’de haftanın bir günü organik gıda pazarı düzenlenebilir, 5- Ünye’de bir köy ekolojik köy olarak düzenlenebilir, 6- Sağlık ve Tıp dünyasından konferans, seminer, bilgilendirme desteği alınarak hastalıkların ve kanserin çoğaldığı dünyamızda doğal beslenmenin önemi topluma yansıtılabilir, kanseri yenenlerin kanser öncesi ve sonrası yaptığı mücadelede organik gıdalarla beslenmenin katkısı bizzat kendi ağızlarından anlatılabilir.
Daha da çoğaltılabilecek olan bu maddelerin her biri bir yazı konusu olabilir. Yer darlığı sebebiyle ben bunlardan “Ekolojik köy” maddesini biraz anlatmak isterim. Bir kamu kurumu öncülüğünde Ünye’nin toplu yerleşime sahip, yakın köylerinde bilgilendirme, ekolojik köy olma hevesi için zemin yoklama çalışması yapılabilir. Böylece konuya sahiplenen ve en sıcak bakan köyde bu işi yapmak isteyenlerle (köylünün tamamının katılımı şart değildir) uygulama başlatılabilir. Sivil toplum kuruluşları ( ağırlıklı olarak çevre dernekleri) ile kamu kurumları ortak bir çalışmayla; bilgilendirme, eğitim verme, tohum ve fidan temin etme, üretilen gıdalara ve mamullere (organik sebze meyvelerle yapılan pekmez, turşu, tarhana, erişte, peynir, yoğurt, reçel, tereyağı, bal gibi her şey) ilgili kuruluşlardan sertifika alma işlemlerinde kolaylık ve yol gösterme işlerini yapabilir. Seçilen ekolojik köyün Ünye’ye yakın olması çiftçilerin ürünlerini şehre getirmede ulaşım ve nakliye kolaylığı oluşturacak, gelecekte bu köye merak, turizm, konaklama sebebiyle gelecekler için ulaşım kolaylığı sağlayacaktır. Çünkü Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki ekolojik köyler bilhassa hafta sonları ziyaretçi ve misafir ağırlıyor. Gelen yerli turistler pansiyonlarda kalıyor, evde veya köydeki kır lokantasında organik ürünler içeren menüden yemek yiyor, diğer sosyal aktivitelerle hafta sonunu burada geçiriyor. Hafta sonu bu köy lokantalarının çim bahçesinde düğün yapan bile var.
Bu ekolojik köyde ihtiyaca göre bir miktar ev düzenlenerek pansiyon hizmeti verilebilir. Burada müşterilere tabii ürünlerden oluşan yemekler ve kahvaltı verilir. Kahvaltıda köy tavuğu yumurtası, ıhlamur çayı, köy peyniri, köydeki ürünlerden yapılmış reçel, pekmez, köyde doğal beslenmiş ineklerden süt ve tereyağı gibi ürünler bulunur. Yemekler köyde yetişen sebzelerden yapılan yemeklerden oluşur. Et yemeklerindeki et yine köyde doğal beslenen hayvanlardan temin edilir. Yoğurt, meyve suyu (hoşaf), komposto gibi nice doğal yemek, meyve, sebze ikram edilir. Evde kalmayıp günübirlik gelenlerin yemek yiyebileceği bir kır lokantası yapılabilir. Sosyal aktivitelerin yapılabileceği küçük bir köy meydanı oluşturulabilir. Bu meydanda organik ürünlerin satıldığı bir dükkan yapılabilir. Bir köy kooperatifi kurularak düzen, organizasyon, pazarlama ve satışta birlik sağlanabilir. Köy halkına yeni bir gelir kapısı olur, ürettikleri organik ürünleri, evde yaptıkları elişi ürünleri (oya, örgü vs.) satabilirler. Evlerde üretilen salça, pekmez, peynir gibi pek çok ürün güzelce ambalajlanırsa daha rahat alıcı bulabilecektir.
Kocaeli’nde İzmit’e 20 km uzaklıktaki Ketenceler köyü ekolojik köy olarak düzenlendi. On kadar ev pansiyon olarak hizmet veriyor. Özellikle İstanbul yakın olduğu için pek çok İstanbullu bu köyü hafta sonları boş bırakmıyor, ekolojik köyde stres atıyorlar. Gelen misafirler isterse süt sağabiliyor, bahçelerden sebze meyve toplayabiliyor, bunlarla orada reçel, tarhana, salça, pekmez vs. yapabiliyor. Kaldıkları süre içinde tarlada çalışmak isteyenler oluyor, köyden ayrılırken köyde satılan ürünlerden alıyorlar. Yumurtaları kümesten çocukları, tarladan domatesi, salatalığı kendileri topluyor. İleride at binme, olta balıkçılığı, ATV turları, trekking (yürüme) programları, dağ bisikleti gibi aktiviteler, akşamları köy meydanında ateş yakılması, semaver çayı ve halk müzikleri düşünülüyor.
Ünye’de böyle bir köy oluşturulabilirse şehirden köye göç konusunda bir adım atılmış, köydeki gençlere iş imkânı sağlanmış olur. Köy ürünleri değerlenir, şehirli köylü ilişkisi artar, sağlıklı hayat için önemli bir adım atılmış olur. Belki ihtiyaca göre bu köylerin sayısı artarak öncülük edilmiş olur. Bir turizm çeşidine kapı aralanmış olur. Hafta sonu pansiyon evlerde kalanların sabah kahvaltısında yiyeceği domatesi, biberi kendisinin koparması, yiyeceği yumurtayı kümesten kendisinin alması artık üzerine para verilerek yapılan işlerden oldu.


Bu Haber 1542 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI