Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Yaşar Karaduman / “Bitli Çeşme” - Ünye’den Giden Rumlar Altınlarını Nerelere Sakladılar?
24 Nisan 2014 Perşembe 23:49
1924 yılında Ünye’de oturan Rumlar, Lozan Anlaşması gereğince Yunanistan’la Türkiye arasında imzalanan insan değişimi (Mübadele) ile Ünye'den giderken altın ve ziynet eşyalarını yollarda çalınır veya gittikleri yerlerde ellerinden alınır diye Ünye'de Rum sarraf Aleks'in evinde topladılar. Aleks bunları ileride gelip alınmak üzere Ünye'de on iki yere sakladı ve bu yerleri gösteren on iki harita yaptı ve herkese birer tane verdi.
Haritalarda herkes kendi altınlarının saklandığı yeri görüyor, diğerlerini göremiyordu.. Fakat Aleks kendine hepsini birden gösteren bir harita daha yaptı.
Uzun yıllar sonra, bu yerlerden dört tanesi tesadüfen bulundu, bir tanesi kazıldı fakat bir şey bulunamadı. İki tanesinden kazılarak alındı ve götürüldü. Yani saklanılan oniki yerden altısı tesadüfen veya bilinerek bulundu geriye altı yer kalmıştı.

Nerelerde Bulundu
Kazılarak alınan yerlerden biri, Ünye'nin beş kilometre batısında o zamanki adı “Bitli Çeşme” olan yerdeki çeşme (şimdi burada ne çeşme kalmıştır nede suyu) İkincisi Kiraztepe’deki bir mezar, Yalıkahvesi’nde iki Rum evinin bodrumu, Kilisetepesi’nde bir kilise, Kaşbaşı'nda bir Rum evinin çatısı, ve Aynikola'da kilise kalıntılarıdır.
Ayanikola adası üzerinde yapılan kazıda altınlar bulunamadı. Adanın karşısındaki kayaya kazınmış bugün halen duran işaretleri doğru olarak kimse okuyamadı ve adanın üzerinde güneşin belirli bir açıdan vurması ile oluşan kayaların kartal başı şeklinin nereyi gösterdiğini kimse çözemedi.
Kaşbaşı’ndaki evde bulunan define evin çatısında ev yıkılırken bir diğeri ise Yalıdaki evin bodrumu bir su tesisatı için kazılırken kilisetepesi’ndeki define ise kilise yıkılırken bulundu.
“Bitliçeşme’den ve Kiraztepe’deki bir mezardan defineleri alan Rum sarraf Aleks’ti.. Aleks Ünye’den gittikten kırk sene sonra gelmiş elindeki harita ile buraları kazmıştı.
Çok uzun yıllar önce Saca mahallesinde, tepede bir mezar soran Türkçesi bozuk bir adam gördüler. Ertesi günü mezarın kazıldığı duyuldu, mezarın başına gelen buradan bir şeyler alındığı kanısına vardı..

Son Kalan Yerler Neresi?
Ünye'de eskiden bu işle uğraşan bir sürü insan vardı, şimdi de vardır, hiç biri bu işten bir şey kazamadı hatta sonu hüsranla bitenler bile oldu.
Son kalan definelerin yerlerini gösteren bir haritanın eski bir Ünye konağının bodrumunda bir sandığın içinde eski evrakların arasında olduğunu söylediler.
Bir akşam uzun araştırma ve eldeki parçalanmış krokilerden yola çıkarak bulduğumuz eski konağa giderek pencereden içeri baktık, içerisi karanlıktı birşey görünmüyordu. Bir kedi pencereden üzerimize atlayınca, korkup bıraktık.
Ertesi günü haritanın içinde olduğu evin bodrum katında bulunan sandığa ulaştık, yan yana üç sandık vardı
Kalbimiz heyecandan yerinden fırlayacak gibiydi, ilk iki sandık boştu üçüncü sandığın kapağını yavaş yavaş açtık, açar açmaz sandığın içinden kocaman fareler üzerimize atladılar, benimle gelen stajyer kızlar çığlık çığlığa kendilerini sokağa zor attılar.
Evrakların çoğu fareler tarafından kemirilmişti.. Korka korka şöyle bir karıştırdım karanlıkta hangisi harita, hangisi kroki belli değildi, sandığın içi bir sürü kağıt parçaları ile dolu idi, çoğu Osmanlıca idi.
Ben Osmanlıca okuyamıyordum, bunlar nasıl çözülecekti? Sandığı yine olduğu yere gizleyerek bir torba dolusu tahminen aldığım evraklarla İstanbul’a döndüm. İstanbul’da bu konuda uzman olan arkadaş baktı bunların kişisel evraklar olduğunu içinde benim aradığıma benzer önemli bir şey olmadığını söyledi,
Rumların giderken sakladıkları define ve altınların bugüne kadar bulunmuş olanlarının çoğu Yalı’dan çıkmıştır. Yalı’da bunların çok olmasının nedeni, Rumların burada yoğun şekilde yaşamış olmalarındandır. Burası eskiden Rum Mahallesi imiş. Evlerden bugün ön sıradakiler yıkılarak yerlerine yeni binalar yapılmıştır. Bunlardan bir şey çıkıp çıkmadığı bilinmemektedir. Belki onlarcası hafriyat toprağının içinde gitmiştir. İkinci sırada ve ara sokaklarda eski Rum evlerinden birkaç tanesi halen durmaktadır.

Neden Define Sakladılar
Ünye’de ilk insanlı yerleşimin başladığı günden bu yana 15.000 yıl geçmiştir. Bu bin yıllar içersinde şehrin muhtelif yerlerinde yerleşim yerleri kurulmuş, insanlar altın gümüş, bakır kurşun, ziynet eşyası gibi şeylerini muhafaza etmek için saklamışlardır. Birçok kavim ve medeniyetin Ünye ve çevresini yurt edinmeleri, Ünye Niksar yolu gibi önemli bir yolun olması ve burada yaşamış Ermeni ve Rumların giderken altınlarını sakladıkları efsanesi ile Ünye her zaman definecilerin iştahını kabartmıştır. Bu saklanan değerli şeylere define, bunları bulmak isteyenlere de defineci denmiştir...
İnsanlar çeşitli nedenlerle yaşadıkları yerlerden başka topraklara göç etmişlerdir ve değerli eşyalarını güvenli yerlere gömerek daha sonraki zamanlarda gelerek almayı düşünmüşlerdir.
Savaştan dönenler topladıkları ganimetleri götüremeyeceğinden sonradan almak şartıyla belli noktalara gömmüşler yerini bir işaret koyarak belirlemişlerdir..
Herhangi bir nedenle bulundukları yerleri terk edenler hazinelerini döndüklerinde almak için gömmüşlerdir. Bazı uluslar ve kavimler ölülerini değerli altın ve ziynet eşyaları ile beraber gömmüşler ve bunları herhangi bir tehlikeye karşı korumak ve sonrada gelip almaya yarayan işaretler kullanmışlardır.. Hristiyanların kimse dokunmaz diye Müslüman mezarlarına define saklamaları çok bilinen bir taktiktir.
Bu çalışmamız Ünye ve çevresinde define konusunda genelde halkın bildiği ve anlattığı şeyler bir araya getirilerek derlenmiş şeklidir. Defineci arkadaşlar yazdıklarıma bakarak sakın bir yerleri kazmasınlar çünkü ben bu işi hiç bilmiyorum ben tarihçi bir yazarım tarihle uğraşırken hasbelkader bu konuya bulaştım ve hiç sevmedim konu hakkında en ufak bir bilgim yok ben sadece herkesin bildiklerini derleyip aktardım.
Aradığımız define haritasını bulamadık ve son altı yeri de tesbit edemedik, belki bir gün tesadüfen ortaya çıkarlar. Siz sakın bir yerleri kazmayın izinsiz define aramak, kazı yapmak suçtur.
Gelecek Hafta: Kale’de Define Var mı?

Bu Haber 3163 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI