Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / Ünye Kalesindeki Pontus Hazinesi..
29 Nisan 2014 Salı 12:26
Kale korumasız ve definecilerin talanına açık durumdadır.
Bu yazının amacı Kale’de define olup olmadığını araştırmaktan ziyade Kale denildiğinde neden akla ilk define veya hazine gelir, bu konuya eğilmek ve uzun bir zamandır korumasız kalan Kale’nin definecilerin talanına açık olduğuna dikkat çekmektir..
Kale Ünye’de, yaşamış ve yurt edinmiş birçok kavim ve topluluk tarafından kullanılmıştır.
Bu kavimler altın ve ziynet eşyalarını doğal olarak o yıllarda kasa ve banka bulunmadığına göre, kayaya taşa veya toprağa, toprağqa gömülü küplere ve benzer yerlere saklayacaktır. Burayı yurt edinmiş bazı kavimler öbür dünyada lazım olur düşüncesi ölülerini altın ve kıymetli eşyaları ile gömmüşlerdir.. Nitekim kalede bu tür mezarların bulunduğu söylenir, ancak içindeki iskelete kadar soyulmuştur, mezarlar boştur..
Kalede aşağıya doğru inen merdivenlerle ulaşılan bir takım odaların olduğu tarihçiler tarafından söylenir. Bu odalar erzak odaları, silah odaları, su kuyuları veya çeşitli amaçla kullanılan odalardır, belki savaşta alınan ganimet ve hazinelerin saklandığı hazine odası bile vardır veya olduğuna inanılır. Kale’de böyle bir oda var mı varsa içinde hazine var mı bilmiyoruz, bu nedenle kale defineciler tarafından bir define cenneti olarak görülür.
Ancak bu odalar inen merdivenler doldurulmuştur, inmek mümkün değildir. Kalede birkaç yıl önce biraz bakım yapıldı, para bitti iş tatil edildi, firma tası tarağı topladı gitti, şimdi ise korumasız her türlü tehlikeye açık durumdadır belki şu anda bile kaçak kazı yapanlar vardır. Bu yazıyı yazmadan önce gittim baktım, Kale’her türlü kötü niyetli insanların zarar vermesine açık durumdadır.

Kalede Define Var mı?
Ünye ve Çevresi Bir Tarih Hazinesidir.
Kalede define var mı yok mu dan önce kale niye yapılmış ne olarak kullanılmış kimler kullanmış önce ona bakalım.
Konuyu en iyi Hocamız İrfan Işık yazmıştır. Kale hakkında bugün bilinenleri hocamızdan öğrendik. Hocamızın bu Kale araştırması bir broşür halinde basılmalı ve gelenlere verilmelidir, en azından her önüne gelenin yalan yanlış kaleyi anlatmasının önüne geçilmiş olur.
Ünye ve çevresi en eski yerleşim yerlerinden biridir. Ünye hakkında en kapsamlı araştırma, kendisi de Ünyeli olan Ankara Dil - Tarih Coğrafya Fak. Arkeoloji Bilimdalı Profesörlerinden rahmetli İsmail Kılıç Kökten tarafından yapılmıştır. İsmail Kılıç Kökten’in 1964 yılında Cevizdere’de yaptığı kazılara öğrenci iken katılmış hoca bana epeyi toz toprak kazdırmıştı. Bu kazılar sonucu, yontma ve cilalı taş devirlerine ait aletler ve silahlarlar ile toprak kapların yanı sıra, insan ve evcil hayvanlara ait iskelet, çakmaktaşından bir el baltası bulunmuştur. Bu kazılar sonucu Milattan 15 bin yıl önce Ünye’de toprağa yerleşik hayatın başladığı anlaşılmıştır.

Ünye’de yaşamış kavimlerden günümüze ulaşan izler
Bu bin yıllar içersinde Ünye’de çok çeşitli milletler, halklar ve kavimler yaşamış ve çeşitli izler bırakmışlardır.
Ünye’de tarih sahnesinde görülen ilk kavim Gaşkalar’dır. Gaşkalar’ın, ilk Türkler olduğu yönünde tarihçilerin büyük çoğunluğu ittifak içindedirler.. MÖ. 2000-1200 son Tunç Çağı’nda yaşamışlardır. Gaşkalardan sonra Ünye’de sırası ile Hititler, Frigler, İonlar, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Helenler, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüşlerdir.. Ünye Kalesi bu kavimlerin hepsi tarafından bir şekilde kullanılmıştır.
Ünye’nin ilk sakinleri Gaşkalar’dan sonra yöreye hakim olan Hititler, Firigler tarafından yıkılmışlardır. Firig’lere MÖ. 700 tarihinde Kimmer’ler, Kimmer’lere Lidya’lılar son verir.
M.Ö.279 yılında Pontus Kralı Barnes tüm Orta Karadeniz işgal eder. MÖ.73-72 Romalılar, Pontus Krallığını yıkar..Ünye’de bundan sonra bin yıl sürecek bir Bizans idaresi başlar, Bölge daha sonra1400 lü yıllarda Osmanlılara katılır.

Kale Ne Zaman Yapıldı?
Hocamız İrfan Işık bize şu bilgileri verir;
“Ünye kalesinin yapılışını kimi, Romalılar, kimi Bizanslılar, kimi de Pontus’luların Anadolu’da yaşadıkları zamanlara tarihlemektedirler.
Kalemiz hakkında hiçbir zaman dikkatli ve bilimsel bir araştırma yapılmamıştır.
Kalemizin kurulduğu 200 m. Yüksekliğindeki tepe volkan konisi değil tortul külte olan yoğun bir kalker kayasıdır.
Kalemizin bedeninde bir Likya kaya mezarının oluşu ve bu mezarın ikinci Mitridat’a ait olduğu iddiası kale inşaat tarihini, Pontus Krallığının kuruluş yıllarına kadar geri götürür. Ancak bu mezarda yatanın 2ci Mitridat olduğu kesin değildir.
Burada Define Bulundu mu?
Bu yazıyı yazmadan bir gün önce Kale’ye giderek tekrar etrafa baktım, her şey eskisi gibi bakımsız ve her türlü tehlikeye açıktı. Sanıyorum bir yıldır burada defalarca kaçak kazı yapılmıştı. Bu kazılarda acemi ve cahil defineciler mezarları bozmakta kırmakta ve talan etmektedirler. Bu kazılarda define bulunup bulunmadığı veya nelerin bulunduğu hakkında tam bir bilgi yoktur.
Hocamızın yazdıklarına göre kalenin bilinen tarihi 2300 yıllıktır ancak hocamız lalenin Hititler tarafından yapıldığını savunmakta bu tarihi 1100 yıl daha ileri 3400 yıl öncesine götürmektedir:
“Kale kapısının sonunda yerden 5 m yükseklikte püskürük ana kayanın yüzü tıraşlanarak düzeltilmiş ve bir kaya mezarı oluşturulmuştur. Bezemeleri silinmiş mezarın Sinop ve Amasya’daki kaya mezarları formunda yapılmış olması, Pontus Kral Mezarı olduğu izlenimini vermektedir. Bu mezarın 2ci Mithridates’e ait olduğu varsayılmaktadır. Mezarın 2ci Mitridat’a ait olduğunu söylerken kaleyi de onun yaptırdığını söylüyorlar. Ancak kimileri sadece Pontus’a kimileri de çok daha eskilere, Kaşka ve Hititler'e mal ediyor. (İrfan Işık)
2013 Yılı başında Ünye Kalesi’nin sorumluğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Ünye Belediyesi’ne devredildi ve kale de kaderine terk edildi.. Ziyaretçilerin güvenli bir biçimde gezebilmesi ve talanın durdurulması için kalede acil bir denetimin sağlanması gerekiyor..
Ünye Kalesi gibi onlarca kaleyi Pontus kralının elinden alan Romalı komutan Pompeius, sadece bu kalelerde bulunan Mithridates’in hazinelerini almakla yetinmemiş, kalenin surlarını yıkmış, içindeki barınakları yok etmiş ve kaleye ait ne kadar tünel yahut dehliz varsa hepsini büyük kaya parçalarıyla kapatmıştır.. (Kaynak A. Derya Varilci)
Ne yazık ki kırk ton olduğu varsayılan bu Mithridates’in hazinesini Romalı komutan Pompeus tarafından alınmıştır.

Kaynak:. İrfan Işık –Ünye Kalesi
Osman Doğan -Tarihte Ünye
Ahnet Derya Varilci
Yaşar Karaduman-Tarihte ünye Geçti


Bu Haber 2870 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI