Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / ERTUĞRUL FIRKATEYNİ FACİASI (SON BÖLÜM)
16 Mayıs 2014 Cuma 11:16
yasar.karaduman@gmail.com
Ünye Ertuğrul Şehitleri Anıtı

Japonlar karşılarında siyah bıyıklı, iri gözleri kan içindeki iri yarı adamları görünce önce korktular, sonra bir deniz kazası olduğunu anlayıp bütün köyü yardıma çağırdılar.
Balıkçı Hamaoka'nın kızı Tanioka anılarında: '"Facia Kuşimoto halkının kaderini değiştirdi.. Hiçbir ülkenin insanını bu kadar sevdiğimizi hatırlamıyorum Türk milletine karşı binlerce yıl bitmeyecek kadar büyük sevgi ve saygı duyuyoruz

Yayınlanan kısımların özeti:
Sultan Apdülhamit 1890 yılında Japonya’ya bir savaş gemisi ile ziyaret yapılmasını ister, bu görev için ERTUĞRUL Fırkateyni (savaş gemisi) seçilir.
Ertuğrul Firkateyni, üç aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da fırtına uyarısına rağmen yola çıkar ve Oşima Adası Kuşimoto köyü açıklarında fırtınaya yakalanır ve kayalara çarparak parçalanır. Bu olay tarihimize “Ertuğrul Faciası” olarak geçmiştir..
Fırkateynin battığı köyün sakinleri 69 Türkü sağ olarak kurtardılar. Bunlardan bir tanesi Ünyeli Çavuşların Ahmet’ti. Çavuşların Ahmet köyden Kocamanoğlu İsmail ile birlikte askere gitmişler, ikisi de bu gemiye verilmişti. İsmail’in Japon köylüler tarafından çıkarılan cesedi Kushimato Köyündeki Ertuğrul Şehitliğine gömüldü, Ahmet ise köyüne döndü.

Gemideki Ünyeliler
Ertuğrul Fırkateyni'nde biri çavuş, ikisi bando-mızıkacı sekiz Ünyeli bulunmakta idi. Bunların isimleri şöyledir:
Dedeoğullarıdan Mustafa Oğlu Hasan (Bando-Mızıka), Abazaoğullarından Ali Oğlu Emin, Müftüoğularından Ali Oğlu Hüseyin, Kerimoğullarından Sadık Oğlu İsak, Kocamanoğullarından Mustafa oğlu İsmail, Balcı İmamoğullarından Raşid oğlu Mehmet. Uzunvelioğollarından Veli Oğlu Mehmet, Atikoğullarından Yusuf Oğlu Mehmet, Aşçıoğullarından Mehmet Oğlu Mustafa... Bir kişi de Çavuşların Ahmet

Bu olayın anısına
Ünye’de
Bir anıt yapılmaktadır.
Benim yazdığım bir hikayeden etkilenen Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu, bir anıt yapılmasını düşünür ve önce, Edip Adalı, Av. Ersoy Sağlam, Yazar Yaşar Karaduman, Rasim Öndersev ve İlker Helvacıoğlu’nun yönetim kurulunu oluşturduğu Ünye Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni adlı bir dernek kurulur, yerin derneğe verilmesi sağlanır ve anıtın inşasına başlanır.
Anıt bitmiştir ve Denizcilik Bayramında Japonya’dan gelecek misafirlerin katılımı ile açılacaktır.

Ertuğrulun Batışı
Çavuşların Ahmet Kurtuluyor
Fırtınaya rağmen Türkiyeye doğru yol alan gemi gemi, Oşima adası Koşinozaki Feneri açıklarında kazanındaki patlama ile aniden sarsılır ve kayalıklara doğru sürüklenir, kuvvetli bir dalga onu kayalara çarpar, geminin ana direkleri parçalanarak güverteye daha sonrada denize düşmüş birçok denizci can vermiştir. Denize düşen denizciler bütün gece dalgalarla kayalıklara savrularak parçalanmışlardır.
Bir kalas parçasına sarılan Ünyeli Kocamanoğlu İsmail ile Çavuşların Ahmet her tarafları yara içinde bir an evvel kendilerini kayalıklara atmak istiyorlardı. İsmail, Ahmet’e: “ Galiba biz buradan kurtulamayacağız, denizin üzeri cesetlerle dolu sen kurtulursan benim oğluma sahip çık” der ve gelen dalga ile birlikte kayalıklara savrulurlar Çavuşların Ahmet karanlıkta İsmaili bulduğunda ruhunu teslim etmiştir.
Yukarıda Koşinozaki fenerinin ışığını görür ve diğer yaralılarla birlikte fenerin bir yanan bir sönen ışığı altında kayalıklardan fenere doğru tırmanmaya başlar eli gözü yüzü her tarafları yara ve kan içindedir.

Fenere Ulaşıyorlar
Kaşinozaki fenerindeki Japon görevliler, çalınan kapıyı açtıklarında karşılarında bitkin, perişan ve yüzü gözü kan içindeki bıyıklı ve yuvarlak gözlü insanları görünce önce korkarlar, sonra yakınlarda bir deniz kazası meydana geldiğini anlarlar ve hemen civardaki tüm Japon köyleri ile birlikte bir arama kurtarma çalışması başlatırlar.
Fenerdekiler, fırtınanın sesinden Ertuğrul'un parçalanışını ve insan çığlıklarını duymamıştır. Kurtarma çalışmaları son derece olumsuz koşullarda sabaha kadar sürdürülür.
Bu dilini bilmedikleri insanlardan sadece 69 tanesini kurtarabilirler, Ünyeli Kocamanoğul İsmailin de aralarında bulunduğu 500 kişiden 250 sinin cesetlerini denizden toplarlar, diğerleri bulunamaz. Japon köylülerin gösterdiği çaba göz yaşartıcıdır.
Bu olay aynı zamanda iki halkın arasındaki dostluğun temelini de atmıştır. İmparator Meiji, kazadan kurtulanları, hediyelerle İstanbul’a gönderir.


Japonlar: Facia Kaderimizi Değiştirdi
Ertuğrul Fırkateyni'ndeki 69 Türk askerini kurtaran köydeki Japon balıkçıların kızları, Türk şehitlere saygısızlık olmasın yıllarca konuşmazlar.
Balıkçı Rimatsu Hamaoka'nın kızı Tanioka: '"Facia Kuşimoto halkının kaderini değiştirdi.. Hiçbir ülkenin insanını bu kadar sevdiğimizi hatırlamıyorum" dedi.
“Türk milletine karşı binlerce yıl geçse bitmeyecek kadar büyük sevgi ve saygı duyuyoruz.”
Köylüler onlara elbiselerini vermişlerdi. Bu durumda boyları 1,80 metreden fazla olanlar, ancak böğürlerine kadar gelen bu elbiseleri giymelerine rağmen yine mağrur bir şekilde köyün sokaklarında dolaşabiliyorlardı. Görünüşleri hem gülünecek hem de ağlanacak bir haldi. Bu hallerinin hikâyesi, aradan yıllar geçtikten sonra bile köylüler tarafından söylendi
Oşima Köylülerinin Anıları
Cesetler parçalanmış ve kokmuştu, kurtulan atmış dokuz kişiden büyük kısmı çıplakt. Köylüler, cesetlerin kokusuna bakmadan fedakârca çalıştılar.Kurtulan 69 kişiden altısı sağlam, dokuzu ağır yaralı, diğerlerinin vücutlarında kanlı yaralar vardı.. Elbiseleri parça parça olmuştu. Büyük kısmı tamamen çıplaktı..
Köylüler bir taraftan sağ kalanlara bakıyorlar, diğer taraftan ceset arıyorlardı. Bulduklarını da birer iple kenara çekiyorlar ve sırtlarına alarak patika yollardan ve kayalıklar arasından tepeye kadar çıkarıyorlardı.
Ünyeli Şehitler
Gemideki Ünyelilerden bunlardan boğulan Kocamanoğlu İsmail ve kurtularak geri dönen aynı köyden Çavuşların Ahmet’in köydeki torunlarını bulduk. Her iki kişiden de çok fazla bilgi ve belge kalmamıştı.. Kurtulan Çavuşların Ahmet’in mezarına gittik, mezarı bile kaybolmak üzereydi.
Geriye Ünye’den beş kişi daha kalıyordu. Bunları bulmak için çok zorlandık ve ancak üçünü bulabildik. Geriye üç kişi daha kalmaktadır. Onları da bulmayı başarırsak Ünye’deki Ertuğrul Şehitlerinin tamamını bulmuş olacağız.
.
NOT: Bu araştırmanın tüm hakları Yazarı Yaşar Karaduman’a aittir. İzin almadan tekrar yayınlamak, kısmen ve tamamen kopya etmek alıntı yapmak, kaynak göstermek yasalarca suçtur.

Bu Haber 1348 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI