Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Yaşar Karaduman/ Yaşar Gazi İlköğretim Okulu 3A Sınıfı İle Perşembe Yaylasına Yolculuk
23 Mayıs 2014 Cuma 11:55
yasar.karaduman@gmail.com
Bu yolculuk hem ben hem de öğrenciler için bir doğa kültür, bahar, tarih ve son yıllarda yaptığım en zevkli gezi oldu.
Geçtiğimiz Pazar günü Ünye Yaşar Gazi İlköğretim Okulu 3A sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri Cemil Yalçınkaya’nın rehberliğinde Ordu Valililiği Benchmarking (Kıyaslama) Projesi ile ilgili olarak Turizm faaliyetleri kapsamında Aybastı kazası Perşembe yaylası gezisine Canik Dergisi ve Ünyekent Gazetesi adına ben de katıldım..
Çocuklarla birlikte çok güzel ve çok faydalı geçen bu gezide ben de çocukluğumu tekrar yaşadım..
Gezi, yöreyi iyi tanıyan öğretmen Cemil Yalçınkaya’nın rehberliğinde hem benim için hem öğrenciler için iyi düşünülmüş bir doğa kültür ve bahar tarih gezisi ve benim son yıllarda yaptığım en faydalı ve zevkli gezi oldu.
Fatsa, Gaga gölünü seyrederek ulaştığımız Aybastı’da bizi Belediye Başkanı İzzet Gündoğar ağırladı, başkanı makamında ziyaret ettikten sonra Kapaktepe piknik alanında çocuklarla orman içi bir gezinin sonunda başkanın bize ikram ettiği köfte ve etleri yiyerek Perşembe yaylasına doğru yola çıktık.
Adını çok duyduğum Aybastı Perşembe yaylası birçok özellikleri olan, doğanın bu yöreye bağışladığı bir nimettir. En yüksek tepesi Kargatepeden aşağılara baktığımızda manzara doyumsuzdu, bir tarafta akarsuyun ovada çizdiği dünyanın hiçbir yerinde olmayan kıvrımlar (menderesler) yemyeşil tepeler ve otlayan koyunlar bir tarafta yavaş yavaş dolmaya başlayan yayla evleri ve tertemiz bir havası ile bir rüya gibiydi.

Aybastı Perşembe Yaylasının Tarihi
Perşembe Yaylası Aybastı’dan 17 km yukardadır, yüksekliği deniz seviyesinden 1500 metredir. Burada 900 yıldır yapılan Perşembe Yaylası Şenlikleri Türkiye’nin en eski şenliklerindendir. Şenliklerin en büyük ağırlığını yağlı pehlivan güreşleri oluşturmaktadır. Şenliğe 1992 yılından itibaren sportif ve kültürel ağırlıklı bir hava kazandırılmıştır. Şenlik programı içerisinde yörenin ürünleri sergisi, el sanatları sergisi gibi sergiler düzenlenmekte, çeşitli yarışmalar, futbol turnuvaları, atletizm yarışmaları, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği konserleri, folklor gösterileri gibi sosyal ve kültürel etkinlikler de eklenmiştir..
Burası başkenti Niksar olan Danişmentliler Devletinin Karadeniz’deki Rum Devleti üzerine 1103–1105 yıllarında düzenlediği Canik Seferleri sonucunda Türk topraklarına katılmış ve büyük bir meydan savaşına sahne olmuştur. Bu yıl 908 incisi yapılacak olan şenliklerin başlangıç noktası burada kazanılan zaferdir. Burada aynı zamanda bu savaşta hayatını kaybedenlerin mezarları ve oymak beyi Hasan Beyin Türbesi vardır.
Karga Tepesi, çayırlarda otlayan büyük ve küçük baş hayvan sürülerini, başıboş özgür at sürülerini, yayla obalarını ve yapay göleti ve yaylanın manzarası ve tüm platoya hakim bir tepedir.
Kümbet Evliyası Türbesi ve türbenin çevresinde Danişmentliler devrinde yapılan savaşlarda şehit düşmüş asker ve komutanların mezarları bulunan şehit mezarlığı Perşembe Yaylası’nın tarihi yüzüdür. Uzaklığı Ünyeden 75, Ordudan 125, Akkuştan 18 kilometredir.

Aybastı
Aybastı ve çevresi Malazgirt’ten sonra bölgeye gelerek Danişmetli Beyliğini kuran Oğuz boyundan Çepnilerin Niksar ve Akkuştan sahili fethetmeye inerken Bizans askerleri ile karşılaştığı ve ilk savaşların verildiği yerdir. 1105 tarihinde burada Danişmend Gazi komutasındaki 6 bin kişilik bir ordu ile Trabzon Rum Devleti’nin 70 bin kişilik ordusu arasında çok şiddetli bir savaş olmuştur.
Vadinin bir köşesinde bu savaşta ölen askerlerin mezarı ve Melik Gazi’nin oymak beyi Şeyh Hasan’ın bir türbesi vardır.
Aybastı isminin kökeni kesin olarak bilinmemekle birlikte Rumca adı olan İbasdı, İbasda veya İbassa’dan geldiği sanılmaktadır.

Dönüş
Çok güzel yerler gördükten ve çok faydalı bir geziden dönüşümüzde gidişimiz kadar zevkli geçti. Çocuklar temiz havadan ve koşup oynamaktan biraz yorgundular. Gezi benim olduğu kadar onlarında hoşuna gitmiş gönüllerince eğlenmişlerdi. Ben de bu gezi dolayısı ile bir sınıf dolusu arkadaş bir sınıf dolusu küçük dost kazanmış oldum, onlarla birlikte geçirdiğim gün çok mutlu oldum, hepsini daha şimdiden özledim. Küçük arkadaşlarım inanıyorum ki bu geziyi hiç unutmayacaklardır ben de onları unutmayacağım, hepsi çok sevimli ve sevgili çocuklardı, onlarla olmaktan çok mutlu oldum.
Bende bu küçük dostlarıma okul talilinden önce öğretmenlerinin uygun gördüğü bir Pazar günü “Ünye Tarih Turu” sözü veriyorum, bu turda onlara Ünye’nin bilmedikleri tarihini yüzünü göstermek ve anlatmak istiyorum.

Kaynaklar:
Prof. Dr. Bahaattin Yediyıldız
Karalahana Com.
Aybastı Belediyesi İnternet Sitesi
Aybastı Kaymakamlığı İnternet sitesi

Bu Haber 2096 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI