Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Kum Futbolu / Canik Dergisi 16. Sayı
30 Mayıs 2014 Cuma 22:55
Elli yıl önce Kum Futbol Turnuvası tertiplediği için bütün Türkiye Ünye’ye hayran kalmıştı.
Elli yıl sonra yeniden, Ünye’de Kum Futbolu…
Atmışlı yılların ortalarında Ünye stadı tabanının çimlendirilmesi ve tribün yapımı nedeniyle bakıma alınmış müsabakalar kapatılmıştı. Ünye’de Ordu Amatör Ligde oynayan iki Ünye takımı Gençlerbirliği ve Ünyespor karşılaşmalarını Ordu’da oynuyorlardı. Komşu ilçelerde de futbol oynayacak bir saha yoktu.
Ünye’nin gençleri o yıllarda saha kapalı olduğu için top oynamaya uygun her yerde aralarında müsabaka yapıyorlardı. Bunlardan Yalı’nın çocukları ise Yalı kumsalında oynuyorlardı.
Bir zaman sonra bu gelenek haline geldi, kendi aralarında takımlar kurarak daha örgütlü bir halde karşılaşmalar yaptılar.
Kadir Diktepe ve birkaç kişi bu takımları ve oyuncuları daha düzenli bir proğram içinde oynamalarını sağlamak için ciddi anlamda takımlar oluşmasını sağladı.
Her muhit ve her mahalle kendi tamını çıkararak çeşitli isimler ve renkler altında maçlarını oynamaya başladılar.
O kadar ki Ünye’de başlatılan bu kum futbolunun ünü İstanbul’a kadar gitti.
O yılların Galatasaray kalecisi Turgay Şeren ve antrenör Gündüz Kılıç Ünye’ye gelip kum futbolunu seyrettiler.
Kum futbolu Ünye’de on yıl kadar devam etmiş büyük bir ilgi görmüştür. Karadeniz sahilinde Ünye’den başka bir yer kum futbolu düzenleyememiştir. Komşu İlçe Fatsa’da takımlar kurarak Ünye’deki turnuvalara katılmışlardır.
Bu turnuvalara katılan takımlarda oynamış birçok kişi halen Ünye’de yaşamaktadırlar. Bunlardan ilk akla gelenler Ahmet Ellibeş, İsmail Çınar, Hikmet Şen, Kaptan Balıkçılık; Ömer Bozkurt, Çınar Market Kasabı; İzo Halit ve İşadamı Hüseyin Kök, avukat Arif Çelik’tir. Takımlardan bazıları şunlardır: Yalıspor, Kırkevler, 11 Ateş Meydanspor, Şahspor, Türbespor, Tepespor
Hatta dikilen lüküs lambalarının ışığında gece burada antreman yapmışlardır.
Bu olaydan tam 50 yıl sonra Ünye Belediyesi bu eski geleneği günümüze taşımış festival ve Ramazan eğlenceleri kapsamında Plaj Futbolu adı altında bir kum futbol turnuvası düzenlemiştir.
Yakı kumsalında kuma çizilen ve ışıklandırılmış bir sahada her akşam bir karşılaşma yapılmıştır. İftardan sonra oturarak maçları izlemişlerdir.
Ünye Belediyespor’un organize ettiği plaj (kum) futboluna toplam 15 takım katılırken turnuvalar 22 gün sürmüştür.
İlk karşılaşmalar Oral Yemek-Sarıkonak, Seçkin Kitap Kırtasiye-Şafak İnşaat, Bizim Market-Sinyor Spor Giyim ve Öz Kartallar Mobilya-Yaman Kuyumcu takımları arasında oynandı. On beş takım katıldı final 9 Ağustos akşamı Seçkin Kırtasiye ile Berke Çiçek arasında oynandı ve kupayı Berke çiçek kazandı.
Finalden önce bu kumsalda elli yıl önce kum futbolunu başlatan ve oynayanlardan oluşan şöhretler takımı elli yıl sonra tekrar sahaya çıkarak bir gösteri yaptı.


Bu Haber 1647 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI