Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......

Yaşar Karaduman/ Bu Mezarda Kim Var?
2 Haziran 2014 Pazartesi 00:52
yasar.karaduman@gmail.com
Esrarlı mezarın sırrı bu güne kadar çözülemedi
Biri Ankara’da, biri Ünye’de yaşayan iki aile burada dedelerinin yattığını iddia ediyorlar.
Cumhuriyet Meydanında Hükümet Konağının yanında siyah mermerden yapılmış bir mezar var.
Mezarın buraya ilk defa ne zaman ve nasıl yapıldığını bilen yok. Mezarda kim olduğunu da bilen yok. Ünyeliler bu mezarın bir evliya mezarı olduğuna inanır kutsal sayar gelip geçerken başında dua ederler.
Mezarda hiç kimse olmadığını, sadece arka tarafta bulunan evlerin önü kapanmasın diye uydurulduğunu iddia edenler de vardır.
Bu mezarın karşısında yılar yılı oturanlar da hiçbir yorum getiremiyorlar, ancak mezarla ve içinde yatanlarla ilgili anlatılan birkaç hikaye vardır.

Mezarda kim var?
Biri Ankara’da, biri Ünye’de yaşayan iki ayrı aile burada dedelerinin yattığını iddia ediyorlar. Ankara’daki aile dedelerin Kumru’dan geldiğini ve hayırsever biri olarak yaşadığını söylerler. İddia sahiplerinden Ünye’de yaşayan ailenin fertleri daha da ileri giderek, burada dedelerinin olduğunu, çocukluklarında anneleri ile birlikte bayramlarda gelerek bu mezarın başında dua ettiklerini söylerler, onlar da dedelerinin Yalıköy’den gelen bir balıkçı olduğunu çok hayır işleri uğraştığını söylerler.
Bir rivayette hamile bir kadının doğum esansında öldüğü ve bebeğiyle buraya gömüldüğü anlatılır. Bir başka söylenti ise burada bir Çanakkale Şehidi’nin yattığı yolundadır.
Bazıları ise hiç mezar olmadığını, karşısındaki evin sahibi önümüze ev yapılmasın diye bu mezarı uydurduğunu anlatır..
Bazıları da daha ileri giderek buraya geceleri ışık indiğini ve aksakallı bir ihtiyar gördüklerini anlatırlar.
Bu esrarengiz mezar üzerine daha birçok hikaye, rüya, rivayet anlatılır, bunların hangisi gerçektir ayırmak zordur.

Hükümet Konağı Yapılırken
Geçmişe baktığımızda, Hükümet Konağının oturduğu bu alan kırklı yılların sonuna kadar mezarlıktı. Kırklı yılların sonunda Cumhuriyet Meydanı düzenlenirken ve buraya ilk hükümet konağı yapılırken o yıllardaki Belediye Başkanı Hüsrev Yürür’e vefatından önce kendisi ile yaptığım röportaj sırasında sordum, “Bu mezar kimin” diye, birkaç defa ısrarla sordum ve bana biraz da kızarak:
“Biz meydanı genişletmek ve hükümet konağı yapmak için buradaki bütün mezarları kaldırıp Çakırtepe mezarlığına taşıdık, burada hiç mezar kalmadı bahsettiğiniz mezardan bilgim olması gerekirdi burada böyle bir mezar hatırlamıyorum” demiştir. Hüsrev Beyin bu beyanına göre bu mezarın sahte olduğu iddiasını kuvvetlendi.

Mezarda Bir zamanlar
Kanije Kahramanı
Tiryaki Hasan Paşa Vardı
Ben Ünye’ye geldiğimde bu mezarın başındaki kitabede Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa yazılı idi. Tiryaki Hasan Paşa Ünye’ye nasıl gelmişti hiçbir bilgi yoktu.
İşin gerçeği buradan çıkan Osmanlıca bir mezar taşı Tiryaki Hasan Paşa olarak yanlış okunmuş ve mezar Tiryaki Hasan Paşa’nın sanılmıştı.

Şimdi Yanlışlığa Bakalım
1940 lı yılların sonunda Cumhuriyet Meydanını genişletme çalışmaları ve hükümet konağı inşaatı için buradaki bütün mezarlar sökülüp taşınırken, koşarak Belediye Başkanı olan Hüsrev Beye gelirler, buldukları bir mezar taşında “Tiryaki Hasan Paşa” yazdığını söylerler. Oysa taşta Tiryaki Zade Hasan Paşa yazmaktadır (yani Tiryakioğlu Hasan Paşa).
Hüsrev Bey taşın, Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa’ya ait olduğun sandık oysa taş Ünyeli başka bir Hasan Paşa’ya aitmiş sadece isim benzerliği varmış taşı noksan ve yanlış okumuşlar” demiştir, taş mezarın taşındığı yerde başına dikilmesi için belediye deposuna kaldırılır.

Elli Yıl sonra
Aradan elli yıl geçer, taş kaybolur. Birgün Hocamız Hasan Tahsin Kadıoğlu elli yıl önce Tiryaki Hasan Paşa diye bir taş bulunduğunu duyar, taşın yanlış okunduğunu başka bir Hasan Paşaya ait olduğunu bilmez bu konuda bir makale yazar. İşte her şey bundan sonra başlar.
O dönemki belediye yönetimi bu makaleye dayanarak mezarı düzenler başına da: “Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa“ diye bir kitabe yazarlar. Burası artık Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa’nın mezarı olmuştur. Adı geçen mezarın ve kitabenin fotoğrafı sayfada görülebilir.
Bu yanlışı beş yıl kadar önce yaptığım araştırmalar sonunda çözdüm ve burada yattığı iddia edilen kişinin Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa olmayıp Ünyeli Bahriye Mirlivası Tiryakizade Hasan Paşa olduğunu onun da mezarının bu olmayıp taşı ile birlikte kaybolduğunu buldum, bir tek bu mezarda kinin yattığını bulamadım.
Bence mezarda kimse yatmıyor bu mezar uydurma.

Mezar Taşını da Bulduk
Bununla da yetinmeyip bahsi geçen Ünyeli Bahriye Mirlivası (Deniz Tuğgenerali) Hasan Paşanın yanlış okunup ve karışıklığa neden olduktan sonra kaybolan mezar taşını da bularak olayı tamamen çözdüm.
Bu taş şimdi Ortayılmazlar mahallesi Osman Ağa camii avlusunda durmaktadır. Taşta Hasan paşanın kim olduğu da anlatılmaktadır..
Taşta : “Ünyeli Bahriye Mirlivası (Tuğgeneral) Tiryaki Zade Hasan Paşa ve ölüm yılı (1272- 1855) yazmaktadır. .
Oysa Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa Mareşaldi hem de 1611 yılında o Osmanlı’nın Budin (Budapeşte) sancağında vefat etmişti.
Uzun yıllar Ünye’nin orta yerinde duran Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa’nın mezarı efsanesi böylece kapandı ve mezarın ve üzerindeki Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa yazısı kaldırıldı.
Şimdi mezar isimsiz mezar halen gizemini korumaktadır. Mezarın içinde kimim olduğu bugüne kadar açıklığa kavuşmamıştır.
Bu konuda bilgisi ve duyumu olanların veya mezarla ilgili başkaca rivayet ve hikaye duyanların yasar.karaduman@gmail.com adlı e. posta adresine yazmalarını rica ediyorum. Belki küçük bir ipucu yakalarız.

(Kaynak: Y. Karaduman, “Mezarda Karışan Paşalar” adlı araştırmadan)

Bu Haber 2178 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI