Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / MUHTEŞEM SÜLEYMAN ÖLDÜ
13 Haziran 2014 Cuma 11:51
yasar.karaduman@gmail.com
Ona Almanlar, Prahctige Soliman (Muhteşem Süleyman) Avrupa ve Fransızlar Grand Turc (Büyük Türk) dediler.
Vasiyetinde içinde bazı özel şeylerinin olduğu küçük bir sandıkla gömülmesini istedi, sandıkta ne vardı?

Televizyonda Kanuni Sultan Süleyman dönemini anlatan tarihi dizi önceki akşam sona erdi. Son bölümünde Macaristan’daki Zigetvar Kuşatması ve kuşatma esnasında Sultan Süleyman’ın ölümü anlatıldı. Diziyi baştan sona kadar ilgi ile izledim tarihe ne kadar sadık kalındığını merak ediyordum. Çünkü dizinin hikayesi ve tarihin film diliyle anlatılışı gerçekleri yansıtmıyordu, hayalperest senaristler bir sürü uydurma olaylar ve kişiler eklemişlerdi.
Neler yanlıştı diye sorarsanız, her şey yanlıştı, insanlar bu dizi ile yanıltılıyorlar ve tarihi buradaki gibi sanıyorlardı. Bunları zaman buldukça yazdık, çocuklarınıza bu filmi seyrettirirken gerçeğin bunlar olmadığını anlatın ve onlara gerçek bir tarih kitabı alın, filmde anlatılanların, dekorların kostümlerin ve her şeyin yüzde onu doğru doksanı hayaldir.
Dizinin son bölümünde anlatılanları bir de gerçek tarihten okuyunuz.

Şehzade Süleyman
Kanuni Sultan Süleyman, 1495 yılında Trabzon`da dünyaya geldi. Babası Yavuz Sultan Selim annesi Ayşe Hafsa Sultan’dır. O sırada Trabzon’da Sancak Beyi olan babası Yavuz Sultan Selim onu küçük yaştan itibaren çok titiz bir şekilde yetiştirdi. Yirmi altı yaşında Manisa Sancak Beyi iken babasının vefatı üzerine başka kardeşi olmadığı için padişah oldu.
Sultan Süleyman’ın sekiz erkek iki kız çocuğu oldu, çocuklarının bazıları küçük yaşta vefat ettiler, şehzadeleri Beyazıt ve Mustafa’yı isyan ettiği gerekçisi ile boğdurdu son yıllarını Nikris hastalığı ile boğuşarak geçirdi hasta halde çıktığı son Zigetvar Kalesi (Macaristan’da, Tuna Nehri üzerindeki bir adadadır) seferinde kalenin alınmasından bir gün önce 7 Eylül 1566 da 46 yıllık padişahlığın sonunda 71 yaşında vefat etti.
Cenazesi İstanbul’a getirilerek Süleymaniye Camisinin bahçesine gömüldü. Türbesi daha sonra oğlu Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı. Vasiyetinde içinde bazı özel şeylerinin olduğu küçük bir sandıkla gömülmesini istedi. Şeyhülislamın dinen caiz değildir diyerek karşı çıktı.
Sandıkta oğlu Şehzade Mustafa ve Cihangirin boğdurmak için aldığı fetvalar vardı.
Şeyhülislam bunları görünce ağladı ve: “Ey Süleyman suçu benim üzerime atmak kendini kurtarmak için mi bunları götürüyordun” dedi sessizce.
Asıl adından daha fazla Kanuni ünvanı ile bilindi. Kendisinden önceki Osmanlı kanunnamelerini ve devrin gerekli hükümlerini Kanunname-i Al-i Osman adı altında, toplattırıp tanzim ettirmesinden ileri gelmektedir. Kanuni nezaketli, irfan sahibi, alim, hakim ve şairlere dost bir padişahtı.


Son Seferi ve Ölümü
Son seferine hasta olarak çıkmıştı hanedanda mevcut olan Nikris Hastalığı ile boğuşuyordu savaş esnasında hastalık şiddetlendi. Bu hastalığa halk arasında gut veya damla hastalığı tıp dilinde ise Podagra denir, daha fazla erkeklerde rastlanır, el, ayak başparmağı, diz ve dirseklerde şişkinlik meydana gelir, ağrı da vardır, buraları dokunulmayacak kadar hassaslaşmıştır. Ateş 39,5 dereceye kadar yükselir. Sultan Süleyman Nikristen başka bu hastalığın sebep olduğu, romatizma, damar tıkanıklığı ve böbrek kifayetsizliğinden öldüğü söylenir.
Zigetvar Kuşatması’nda sona gelinirken rahatsızlığı daha da artan Kanuni 6-7 Eylül 1566 gecesi kalenin alındığını göremeden, yanında Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa, Hekimbaşı Mehmet Çelebi olduğu halde “Bu ocağı yanacak kale daha alınmadı mı” diye sorduktan sonra çadırında ruhunu teslim etti.
Asker arasında huzursuzluk yaratır diye Sokullu Mehmet Paşa Padişahın ölümünü dahiyane bir şekilde kırk sekiz gün gizlenmiş böylece ortaya çıkabilecek vahim sonuçların önüne geçilmişti.
Padişahın iç organları o gece çıkarılarak, ilaçlanmış ve yatağının altına altın bir kap içinde gömülmüştür, ceset ise tahnit edilerek mumyalanarak Hekimbaşı, İmam Derviş Efendi, Mustafa Ağa, Musa Ağa, Hasan Ağa ve 12 askerle ilk cenaze namazı kılınıp daha sonra çıkarılmak üzere tabutla tahtının altına gömülerek ve orada kırk sekiz gün bozulmadan saklanmıştı.
İkinci Selim Zigetvar’da babasının iç organlarının ve kalbinin gömülü olduğu yere bir türbe yaptırmış. 1693’te, türbe yakılmış, yerine katolik kilisesi yaptırılmış, bugün iç organların gömülü olduğu yer halen aranıyor
Ertesi gün 33 gün süren kuşatmadan sonra kale alınmıştı. Sadrazam Sokullu Mehmet Kütahya Valisi Şehzade Selim’i saltanata davet için de bir haberci çıkartmıştı. Şehzade Selim ise haberi alır almaz derhal İstanbul’a gelmiş ve burada bulunan hükümet erkânı ve ulemanın biatiyle saltanatı ilan edilmiş ve derhal babasını cenazesini karşılamak için Belgrad’a gelmişti.
Ordu Belgrad’a doğru yola çıkmadan önce padişahın tabutu gömüldüğü yerden çıkarılarak saltanat arabasına konmuş İstanbula getirilerek kendi adına yaptırdığı caminin bahçesine defnedildi Türbesini, oğlu Sultan İkinci Selim Mimar Sinan’a yaptırmıştır.
Kanuni’nin kalbi nerede?
Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organları kalbi bir altın kap içinde gömüldüğü yer bugün halen tartışma konusudur, buraya oğlu Selim tarafından bir türbe yaptırılmıştı
Osmanlı devrinde ziyaretgah olan bu zavallı türbe, sonraları bakımsızlık yüzünden harap olmuş ve bir kilise haline getirilmiştir. Bu kiliseye şimdi “Turbek” yahut “Türk Kilisesi” denir.
Macar tarihçilerin iddiası ise farklı bir yöndedir, “Muhteşem Süleyman”ın söz konusu türbesinin ve organlarının kilisenin altında değil başka bir tepede yer aldığı görüşündedirler.

Kaynaklar:
İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Büyük Osmanlı Tarihi, c.2, Ankara, 1998.
http://www.dunyabulteni.net/?aType
http://www.yenidenergenekon.com/691-kanuninin-olumu-ve-ic-organlari-meselesi/#sthash.xe5P9HqL.dpuf
Emre Gül/ Dünya Bülteni
Kaynak: http://www.estanbul.com/zigetvar-savasi-zigetvar-seferi-900
Yavuz bahadıroğlu-Akit Gazatesi
Bu Haber 2105 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI