Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman/TARİH BOYUNCA ÜNYE'DE YERLEŞMİŞ KAVİM VE ULUSLAR (8) Pontus Krallığı
30 2014 Salı 09:44
yasar.karaduman@gmail.com
Pontus’un Ünye’deki Başşehri: Midrebolu
Pontus Krallığı Ünye’yi de içine alan Orta Karadeniz bölgesinde MÖ. 310 yılında kurulmuş, MÖ. 63) yıkılmıştır..
İskender’in MÖ 322 yılında ölümü ile generalleri arasında Anadolu’yu paylaşma kavgası başlamıştır.
Bu kargaşada, Amaseia(Amasya) başkent olarak Samsun, Ünye, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Tokat’ı çevreleyen bölgede Mitridat Kristes adında bir general tarafından Milattan sonra 310 yılında Pontus Devleti kurulmuştur.
Pontus Krallığının Kralları genellikle Mitridat olarak adlandırılmıştır, en önemli kralı VI. Mithridat’tır. Krallığı içinde 20’den fazla farklı kültür barındırdığı için 20’den fazla lisan öğrenmiştir
Dünyada Pontus adında bir millet olmamıştır. Pontus’un halkları çeşitli uluslardandır, dili antik Yunancanın Pontika lehçesidir. Bugün kaybolmuş ve Ünye’de de konuşulmuş lehçeye ve müziğine de Pontika denirdi.

Pontusun başkenti Amasya idi. Bir ara Sinop oldu. Pontus kıralı Altıncı Mitridat Ünye’yi başkent yapmak istiyordu.. Bunun için Ünye’nin doğusunda da bir şehir inşa etmeye başladı. Biz buraya bugün Midrebolu diyoruz. Midrebolu, Mitrapolis, Mitridatın şehri demektir. Bu isim bize Pontus’tan kalan tek belgedir ve tek mirastır.
Pontus Yunanca "deniz" anlamına gelen ve coğrafi bir terimdir. O dönemde bu topraklarda yaşayanlar ve Pontus kıyısında doğan kişiler için Pontuslu anlamına gelen Pontikos terimi ve konuşulan lehçeye de Pontika denilmiştir...

Pontus’ta Altıncı Mitridat dönemi
Beşinci Mitridat öldüğünde, oğulları Krestus ve Altıncı Mitridat henüz çocuktular. Eşi Laodice, veliaht olarak Krestus'u tercih edince, Altıncı Mitridat dağlara kaçtı. Zehirlenme şüphesi nedeniyle, o dönemin bilinen zehirlerine karşı panzehir yapımını öğrendi. Zehirlenme olasılığını önlemek için benzer zehirlerden az miktarlarda alarak kendini zehirlere bağışık kıldığı da iddia edilir. MÖ 113'de geri döndü, kardeşini öldürüp annesini hapse attırdı. Altıncı Mitridat, Pontus kralı olarak Anadolu'da MÖ 113-63 yılları arasında hüküm sürdü, krallık onun zamanında en geniş sınırlarına ulaşmıştır.
Yıkılışı
Romalı general Pompei MÖ 63 yılında VI. Mitridat'ı yenerek
Pontus'un batısını Roma topraklarına kattı, doğusu ise tamamen ortadan kaldırıldığı MS 64 yılına kadar Roma'ya yarı bağımlı olarak kaldı.
Krallığın en büyük kenti, aynı zamanda ilk başkenti olan Amasya idi. Kraliyet saray ve mezarları burada bulunurdu. Krallık Pontus Dağları ile kıyı ve iç olmak üzere iki büyük bölgeye ayrılıyordu. Kıyı bölgeler kerestecilik, balıkçılık ve zeytin ticaretine elverişliydi.
Pontus kültürü, Yunan, Antik Anadolu ve Pers unsurlarının bir karışımıdır. Krallığın en çok Helenleşmiş bölümleri zaten Yunanlıların ağırlıkta olduğu kıyı bölgelerdir. Yunanca, VI. Mitridat zamanında krallığın resmi dili olur, ama Anadolu dilleri özellikle iç bölgelerde konuşulmaya devam etmektedir. Kaynak: Vikipedia
Pontos Krallığı, Romalılar tarafındanM.Ö. 63 de ortadan kaldırıldı ve Karadeniz’in güney kıyıları Bithynia-Pontos eyaleti olarak Roma İmparatorluğuna bağlandı. Kaynak: Karadeniz Arkeolojini Araştırma Merkezi
250 yıl yaşamış olan Pontus Krallığında “Midridat” adında altı tane kral gelmiştir. En önemlileri ilk kurucusu Birinci Midridat ve sonuncusu Altıncı Mitridat’tır. Birinci Mitridat’ın mezarı Amasya’da Altıncı Mitridat’ın mezarı Sinoptadır.
Pontos Krallığı’nın ve Mitridatların Ünye ile ilgileri Beşinci Mitridat’ın Ünye’yi başkent yapmak istemesidir. Hatta Ünye’de şehri kurmaya başlamış ömrü yetmemiştir. Bugün Ünye’de “Midrebolu” adı ile anılan yer Mitridat’ın kurmaya çalıştığı “Mitrapolis” şehridir.
Hatta bazı tarihçiler şehrin bir bölümümün bugün denizin içinde olduğunu iddia ederler. Pontos’tan günümüze sadece “Midrebolu” ismi ve denizin dibinde var olduğu söylenen kalıntılar kalmıştır.

Pontus Ne Demektir?
"Pontus" veya "Pontos" kelimesi, coğrafi" bir isimdir. Yunanca’da "Deniz" anlamında olup, Orta Karadeniz’den Bartın’a kadar uzanan bölgeye verilen isimdi.
İskender MÖ. 323 yılında ölünce Ege’de Bergama, Marmara’da Bitinya, Orta Karadeniz’de Pontus Krallığı ve Nemrut dağında Kommagene gibi birçok krallık oluştu.
Kral Altıncı Mitridates'ten sonra askeri ve sosyal gücünü iyice yitiren Pontus Krallığı M.Ö. 63'te Roma İmparatorluğu tarafından ortadan kaldırılmıştır.
Pontus Krallığı'nın son kral hariç diğer bütün kralları da Amasya’da gömülmüştür. Mezarlarını kentin ortasında bulunan Harşena Dağı'nın yamaçlarına öldükten sonra doğacaklarına inandıkları ve bedenlerinin sağlam kalması için kayaları oymak suretiyle yapmışlardır.
Son olarak Hocam İrfan Işık, Pontos devleti ve onun son kralı adlı eserinde:
“Günümüzde Yunanlılarının, Pontos devletini gizli gizli canlandırma girişimleri, hiç kendilerinin olmamış bir karma ulusu, kendilerinin saymaları, sadece Türk ulusuna besledikleri düşmanlıklarındandır” der.
Pontos Krallığında altısı Mitridat adında dokuz kral gelmiştir.
Gelecek: Roma İmparatorluğu


Kaynaklar:
Dr.T. Baykara, Anadolu'nun İdari Taksimatı,
Prof. Dr.A.M. Mansel, Ege ve Yunan Tarihi, .
Vikipedia
İrfan Işık, Pontos Devleti ve Onun Son Kralı
Nuri YAZICI, (Canik Sancağı’nda) Pontusçu Faaliyetler
Ordu Olay Gazetesi
http://dsi0fanyw80ls.cloudfront.net/tr/faction/rom_pontus


Bu Haber 2357 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI