Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman/ Unutulmuş Emektar Köprüler Akçay ve Miliç
3 Ekim 2014 Cuma 11:51
yasar.karaduman@gmail.com
“Ünye - Terme orman içinden açılmış kum yolla bağlıydı birbirine. Arada kocaman bir Akçay ve Miliç Irmakları vardı ve bunlarda da köprü yoktu.”
İnsanlar ilk çağlarda ırmak ve nehirleri geçmek için köprü inşa edecek bilgiye ve teknolojiye sahip değildiler, ırmakları sular çekildiği zaman veya yüzerek geçtiler sonraları karşı kıyıya kavuşacak şekilde devrilen bir ağacın gövdesi ile köprü yapmaya çalıştılar

İlk köprülerin Çin'de yapıldığı, oradan Hindistan'a yayıldığı tahmin edilmektedir. M.Ö. 621'e kadar uzanır. Babil gibi eski çağ sitelerinde yapılan arkeolojik kazılar, M. Ö. 4000 yıl gerilere kadar uzanan devirde tuğladan köprülerin yapıldığı ortaya çıkarmıştır. M. Ö. 200 yıllarında Fırat Nehri üzerinde 180 metre uzunluğunda, taştan ayaklar üzerine tahta platformlarıyla bir köprü kurulmuştur. Demirden ilk köprü 1776 yılında İngiltere'de yapılmıştı. Yüz yılı aşkın bir süre sonra,1862 yılında da ilk çelik köprünün kurulmuş olduğunu öğreniyoruz. Amerika'da kemerli ve demiryolu döşenen ilk çelik köprü ,St. Louis'de Mississippi Nehri üzerinde (1869-1874) kurulmuş olan Eads Bridge (Eads Köprüsü) idi.
Konumuz olan Akçay ve Miliç köprülerine geçmeden önce o günkü yol şartlarını İrfan Işık ise o yılları “Yol” isimli araştırmasından öğrenelim:
Çarşamba makadam yolla Terme’ye bağlanınca tek - tük şimdiki minibüslerden de küçük otobüsler Samsun’a yolcu taşımaya başladılar. Ünye - Terme arası orman içinden açılmış kum yolla bağlıydı birbirine. Arada kocaman bir Akçay ve Miliç Irmakları vardı ve bunlarda da köprü yoktu.
Akçay, denize üç kol halinde delta yaparak akıyordu. Arabalar Akçay’ın bu
üç kolunu suyun içinden geçmek zorundaydı. Akçay suyu az olduğu yaz aylarında geçit veriyordu ama kışın iş değişiyordu. Arabalar tekerleklerini aşan su yüksekliği içinde bataklıyor, motor gücüyle sudan çıkamıyordu üç kolunun üçünde de bataklama kaçınılmaz olunca yeni bir güç katıldı motor gücüne. Boyunduruklu kömüş (manda) öküzleri demir zincirlerle arabaları çekmeye başladılar.
Ünye’den Samsun istikametinde ilk ırmak olan ve adını Akçay köyünden alan ırmağın etrafındaki köy adını akan çay'dan almıştır. Tarihte Akçay Cürükçüyan Ermeni köyü olarak geçmektedir.

Miliç
Samsuna giden arabaların ikinci korkulu rüyası olan Miliç ırmağıdır. Miliç Irmağı da adını Evci köyünün bir mahallesi olan Miliç’ten alır
Miliç sözüne dair kesin bir bilgi yoktur. Bir Kafkas halkı dilinde "Mil" (kum) demektir. Mil İçi sözünün zamanla Miliç'e dönüşmüş olması muhtemeldir... Miliç’in bilinen ilk yerleşimcileri 1860'lı yıllarda Kuzey Kafkasya’ dan gelen Çerkez göçmenlerdir. Bu yıllarda Miliç bataklık, sazlık ormanlarla kaplı idi.
Sonraki yıllarda bu göçmenler Miliç'in iklimine uygunluk sağlayamadılar.
1940'lı yıllarda Miliç'e Trabzon Beşikdüzü ilçesinden ve 1950'li yıllarda Ordunun Ünye ve Fatsa ilçelerinden çok sayıda yeni ailelerin yerleşmesiyle Miliç'in nufüsu artmıştır.
3 Ocak 1970 tarihinde Miliç, Evci Kasabasına bağlı Mahalle statüsü verilmiştir
Bu iki ırmak üzerine 1940 yılında bir Alman firma tarafından aynı tarzda iki köprü yaptılar. Bunlardan Akçay ırmağı üzerine yapılan köprü ırmak delta yaparak üç yerden aktığı için üç kemerli yapılmıştır. 1965 yılında ki büyük selle köprünün bir kemeri yıkılıp köprü iki kemerli kalmıştır.
Bu köprünün bir benzeri de biraz ilerdeki Termeye varmadan önce Miliç ırmağı üzerindedir, yoldan görünür fakat o tek kemerlidir. Bu köprü de Akçay köprüsü tarzındadır o da aynı yıllarda belki aynı Alman Firması tarafından yapılmıştır. Akçay köprüsü yol güzergahının değişmesi nedeniyle artık kullanılmamaktadır. Ama Miliç’teki köprü ana yolu köylere bağlayan için ana yoldur.
Samsun’a gidene kadar beş defa lastiği patlayan otobüslerle çocukluğumda Samsun’da halama giderken bu köprülerden geçişi çok severdim ve köprülere hayran hayran bakardım, bu köprülerden Akçay Köprüsü ana yoldan epeyi içerilerde kaldı ve artık çok kullanılmıyor. Miliç Köprüsü Samsun’a giderken yoldan geçerken hemen sol taraftadır.


Bu Haber 1284 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI