Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Yaşar Karaduman / ÇANAKKALE SAVAŞI YÜZÜNCÜ YIL (2)
2 Mart 2015 Pazartesi 06:42
yasar.karaduman@gmail.com
18 MART DENİZ SAVAŞLARI
Çanakkale Savaşları dokuz ay Gelibolu Yarımadası gibi dar bir alan içinde ona yakın ırktan askerler ile savaştığımız bir cehennemdir. Çanakkale cehenneminin açılışı 18 Mart deniz savaşlarıdır.

Bu kanlı boğuşmaların ilk perdesi 18 Mart günü Çanakkale boğazında açıldı.
Boğazların Türklerin elinde olması nedeni ile Rusya’ya yardım yapılamıyordu.
İngilizler ve Fransızlar en büyük Savaş Gemileri ile Çanakkale boğazına dayandılar amaçları burayı geçerek İstanbul’a ulaşarak oradan Karadeniz çıkıp Ruslarla birleşmekti.
18 Mart sabahı boğaza giren düşman gemileri, boğaza hakim yerlerde saklanmış onları bekleyen Türk topçularına karşı büyük bir bombardıman başlattılar.

Amaç, boğazı geçip İatanbul’u almak, Osmanlı’nın tasfiyesi ve Türk nüfuzunu Ortadoğu’dan kaldırmaktı.
Çanakkale Boğazı’nı geçmek için,
Queen Elizabeth, Inflexible, Agamemnon, Triumph, Cornwallis, Albion, Vengeance, Lord Nelson, Swiftsure, Irresistible, Ocean, Prince George, Majestic, Goliath, Canopus, Fransız Tuğamirali Gueperatte komutasına da Bouvet, Gaulois, Suffren ve Charlemagne zırhlıları, 3 hafif kruvazör, 16 muhrip,7 denizaltı, 12 mayın tarama gemisi, ana uçak gemileri, nakliye gemilerden oluşan büyük bir armada boğazın önüne yığılmışlardı.


Her şey Nusret Mayın
Gemisin Elindeydi
Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanılmasında Nusret Mayın Gemisi’nin rolü büyüktür. 8 Mart gecesi Nusret Mayın Gemisi Çanakkale’den demir aldı. Tüm ışıklar söndürülmüş, deniz sakin, zifiri karanlıktı, birer birer sessiz bir şekilde mayınlar bırakılmaya başlandı, birkaç dakikada tüm mayınlar planlandığı gibi sulara inmişti.

Bu olaydan 10 gün sonra düşman donanması saldırıya geçti, düşman gemileri kendilerini bekleyen sürprizden habersizdiler. Ardı ardına patlamalar meydana gelmeye başladı, Nusret’in döktüğü mayınlar sayesinde deniz savaşının kaderi değişmişti.

İlk olarak Bouve zırhlısı’ battı, peşinden manevra yapan ’Inflexible’ mayına çarparak yan yatmaya başladı. Üç dakika sonrada ’Irrestible’ın yana yatmakta olduğu görüldü ve mürettebatı kurtarılan gemi boğazın sularına gömüldü. Muhteşem armada üç büyük gemisini kaybetmişti. ’Inflexible’, ’Golva’ ve ’Suffen’ adlı üç gemisi de ağır yaralanmış eldeki gücün 3’te 1’i yitirilmişti.

18 Mart 1915
Deniz Savaşı Öncesi
Türklerin Boğaz savunması, "Dış – Orta - İç Tabyalar" olmak üzere üç savunma grubu halinde tertiplenmişti. Boğaz kıyıları boyunca 20 tabyamızda, çoğunluğu kısa menzilli ve eski model, 170 adet top vardı. İngilizlerin savaş gemilerinde ise uzun menzilli 247 adet modern toplar bulunmaktaydı.
İngiliz Amirali Carden, Boğazı geçerek İstanbul'a bir ay içinde ulaşacağını hesaplıyordu, 19-25 Şubat 1915 tarihleri arasında boğaza saldırdı.
19 topumuz ve tabyalarımız kullanılamaz hale geldi.
Bu başarılar üzerine Amiral Carden, Londra'ya çektiği bir telgrafta, 14 gün içerisinde İstanbul'a ulaşabileceğini müjdeliyordu. Ne var ki, kağıt üzerinde yapılan planda evdeki hesap çarşıya uymayacaktı.

18 Mart 1915 Savaşı
Düşman Donanması savaş gemileriyle boğazı geçmek üzere boğaza girmeye başladılar. Savunma planımıza göre, gemiler ateş menziline girinceye kadar beklenecek sonra ateş açılacaktı.
Nitekim böyle yapıldı.
Saat 12.00'ye geldiğinde topçularımızın mermileri AGAMENNON zırhlısının çelik yeleğini parçalamış, INFLEXIBLE zırhlısının komuta köprüsünü uçurmuştu.
Bu sırada Fransız GAULOIS zırhlısı aldığı ağır yaralarla saf dışı kalmış, BOUVET zırhlısı geriye kaçarken, bir gece önce döşenen mayınlara çarparak karanlık limanın sularına gömülerek kayboldu, 639 personelden kurtulan olmadı.
Çekilme
BOUVET'in imdadına koşan SUFFREN ve GAULOIS da aynı akıbete uğradı. Saat 15.00'te IRRESISTIBLE ve onu takiben 16.00'da INFLEXIBLE ve 10 dakika sonra OCEAN zırhlıları da mayınlara çarparak batarken, INFLEXIBLE güçlükle kurtularak römorkör yedeğinde İmroz adasına çekildi.
Böylece 6 saatte 3 büyük zırhlısını kaybeden, bir bu kadarı da ağır hasara uğrayan gemilerini acıyla seyreden Amiral De ROBECK, kalanları kurtarabilme telaşıyla saat 17.30'da çekilme emrini verdi..

Sonuç
İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazını geçemediler.
Bu kez Gelibolu yarımadasına asker çıkartıp karadan geçmeyi planladılar.
25 Nisan 1915’te çıkartma ile başlayan kara savaşlarında Türk ordusu Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Arıburnu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar’da saldıran düşmanla canını dişine takarak boğuşacaktı.
Avrupa devletleri, Çanakkale’de mutlaka galip geleceklerini düşünüyorlardı, aşırı güvenli ruh hali, düşmanı küçük görme, felaketleri oldu. Aynı şey kısa bir zaman sonra başlayacak olan kara savaşlarında da başlarına gelecekti

Deniz savaşlarında boğazı geçemeyen Fransız ve İngilizler bir ay sonra Gelibolu Yarımadası'na dünya savaş tarihinin en büyük deniz çıkarmasını yaptılar. Fransızlar sömürgelerinden getirdikleri çoğu Müslüman olan askerleri İngilizler ise Avusturalyadan getirdiği Anzakları, Maurileri ve çok çeşitli ırka mensup askerleri savaşa sürdüler. Türk askeri yirmiye yakın ırktan düşman askerine dokuz ay boyunca geçit vermedi.
Düşman kuvvetleri dokuz ay sonra 250.000 ölü bırakarak 9 Ocak 1916 tarihinde Gelibolu Yarımadası'ndan çekildiler.
Gelecek Hafta: Gelibolu Çıkartması

Kaynaklar: ve alıntılar:
Prof. Dr. Abdurrahman GÜZEL, Avustralya Resmi Tarihinde Gelibolu / Çanakkale.
İbrahim ARTUÇ “1915 Çanakkale Savaşı


Bu Haber 1287 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Konuya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
ÖNCEKİ ARAŞTIRMA YAZILARI